W kolejnym odcinku Pana od książek spotkaliśmy się z Elżbietą Cherezińską, której powieść „Sydonia. Słowo się rzekło” miała premierę kilka dni temu. Nieprzypadkowo miejscem spotkania był Zamek Książąt Pomorskich, którego gospodarzami byli Gryfici, ród silnie związany z legendą Sydoni i jej klątwy. To także na Zamku znajduje się Cela Czarownic, którą na co dzień możemy zwiedzać.

Elżbieta Cherezińska zasłynęła powieściami historycznymi m.in. z cykli „Odrodzone królestwo” i „Harda królowa”. Autorka słynie z rzetelnego podejścia do opisywanych historii. Bardzo cieszyć powinien więc fakt, że tym razem bohaterką jej książki została Sydonia von Bork, bo to szansa popularyzacji Pomorza w całym kraju.

Autorka o Sydonii słyszała wile lat temu, gdy przeprowadziła się do Kołobrzegu. Legenda o czarownicy była dla niej punktem wyjścia do stworzenia opowieści o silnej i niezależnej kobiecie, uwikłanej w patriarchalne mechanizmy. To jednak przede wszystkim doskonale skomponowana opowieść o naszym regionie, wspomnianych Gryfitach i Borkach, uwikłaniach politycznych tamtego okresu i miejscach, które do dziś możemy odwiedzić podczas wędrówek.

Zapraszam do wysłuchania rozmowy i bez krzty skrępowania, serdecznie polecam powieści Cherezińskiej.