W dniach 13 -15 kwietnia odbędą się warsztaty tworzenia filmów telefonem z twórcami „Jesteś Bogiem” - Leszkiem Dawidem i Radosławem Ładczukiem.

 

„Z klatki schodowej do klatki filmowej” - to temat cyklu warsztatów, które odbędą się w kwietniu, czerwcu oraz lipcu. Warsztaty zostaną podzielone na trzy cykle – w pierwszym, który odbędzie się w nadchodzący weekend, uczestnicy wezmą udział w warsztatach tworzenia filmów telefonem. Kolejne spotkania będą dotyczyły animacji poklatkowej z wykorzystaniem plasteliny (z Moniką Kuczyniecką – autorką wielu nagrodzonych animacji oraz teledysków, m.in. do utworów Czesława Mozila i Voo Voo) oraz warsztaty gry aktorskiej (z Arkadiuszem Jakubikiem).

Rozwój technologii sprawia, że niedostępne kiedyś narzędzia filmowe są teraz na wyciągnięcie ręki. Prawie każdy z nas ma przy sobie telefon z wbudowanym aparatem bądź kamerą i oczywiście samo posiadanie narzędzia jeszcze nie czyni z nas filmowców ale na początek najważniejsza jest świadomość posiadanych możliwości. Planowane warsztaty mają na celu wskazanie szeregu sposobów by z tych możliwości skorzystać. To także okazja by przyjrzeć się samemu sobie a potem światu, który wokół nas. Nauczyć się go opisywać i interpretować za pomocą ogólnodostępnych technologii. - tak o warsztatach mówią prowadzący, Leszek Dawid, Radosław Ładczuk.

Warsztaty będą podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną, z przewagą tej drugiej. Każdy z uczestników podczas spotkania zrealizuje 3 – 4 własne krótkie formy filmowe.

Wszystkie zrealizowane filmy na kolejnych etapach pracy będą analizowane grupowo. Dopiero po analizie jednego ćwiczenia przechodzimy na kolejny stopień i robimy następne. Ostatnie ćwiczenie będzie najobszerniejsze i poddane procesowi montażu. To kolejne doświadczenie, które ma uświadomić jaką siłą kreacji jest montaż i jak wiele od niego zależy. Wierzymy, że 3 dni warsztatów będzie dobrą podstawą a zarazem zachętą do własnej, niczym nieskrępowanej twórczości – bowiem wszystko czego potrzebujemy to umiejętność obserwacji, wyobraźnia i … telefon pod ręką. - dodają filmowcy.

Leszek Dawid jest reżyserem i scenarzystą filmowym, autorem m.in. wielokrotnie nagradzanych filmów pełnometrażowych: Ki oraz jednego z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat: Jesteś Bogiem. Znany jest również z filmów krótkometrażowych i dokumentalnych. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. na Festiwalu KinoPolska, 37 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Radosław Ładczuk jest operatorem filmowym, który zrealizował zdjęcia m.in. do filmów “Sala samobójców” i “Jesteś Bogiem”. Zdobywca licznych prestiżowych nagród. Jest również autorem zdjęć do wielu dokumentów. Dzięki temu nawet filmy fabularne jego autorstwa mają właśnie charakter dokumentalny – poczucie bliskości, autentyczności.

Warsztaty skierowane są do osób w wieku 16-22 lat. Ilość miejsc jest ograniczona.

Karta zgłoszeniowa jest do pobrania ze strony www.klubdelta.pl. Do dyspozycji uczestników będą m.in. telefony iPhone oraz tablety iPad mini. Informacje telefoniczne: 91 46 47 923, 91 46 47 924.

Projekt finansowany jest ze środków pochodzących z Gminy Miasto Szczecin. Udział w warsztatach jest bezpłatny.