Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej, historia Kombinatu Gastronomicznego Kaskada, opowieść o wieżowcu szczecińskiej TVP i ludziach, którzy w nim pracowali. Znane i cenione dziennikarki zapraszają do Kina „Zamek” na projekcje trzech filmów dokumentalnych traktujących o historii Szczecina – ale nie tej zmierzchłej, tylko najnowszej.

W ramach Filmowych Dni Dziedzictwa w kinie „Zamek” zaprezentowane zostaną filmy, za których realizację odpowiedzialne są szczecińskie dziennikarki. Wszystkie zdobywały przez wiele lat doświadczenia zawodowe w lokalnych mediach, a filmy powstały dzięki wsparciu finansowemu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego „Pomerania Film”.

W czwartek (29 bm.) o godz. 17:30 Monika Mazanek-Wilczyńska i Agnieszka Kuchcińska-Kurcz zapraszają na seans „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej 15 grudnia 1981”. Historia ta jest mało znana w Polsce, jak i samym regionie. W filmie wykorzystano materiały archiwalne, fotografie, inscenizacje rekonstrukcji pacyfikacji stoczni z 2011 roku i fragmenty zapisów dźwiękowych.

W piątek (30 bm.) o godz. 17:30 Małgorzata Gwiazda-Elmerych zaprasza na projekcję filmu „Kaskada, moje życie, moja historia” o Kombinacie Gastronomicznym Kaskada, w którego pożarze zginęło 14 osób. Wykorzystane zostały archiwalne zdjęcia i wypowiedzi z programów informacyjnych TVP3 Szczecin. Jak czytamy, nie jest to jednak historia pożaru i dramatycznych wydarzeń, a obiektu, który odgrywał ważną rolę w Szczecinie.

Również w piątek (30 bm.), ale o godz. 19:30, Helena Kwiatkowska zaprasza na dokument „I był sobie wieżowiec”. Jej opowieść o wieżowcu i ludziach, którzy w nim pracowali, dotyczy ćwierćwiecza działalności szczecińskiego radia i telewizji, lat 1980-2005. Film zawiera wiele ciekawych wypowiedzi, pokazuje sylwetki żyjących i nieżyjących już dziennikarzy oraz zdjęcia i fragmenty filmów archiwalnych.

Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

ZOBACZ TEŻ: „Wieżowiec, który nigdy nie zasypiał”. Co się działo w wieżowcu szczecińskiej TVP w czasach jego świetności?