Tym razem opowiedzą o dawnej kolei, która prowadziła wokół Puszczy Bukowej i pokażą wystawę archiwalnych fotografii z nią związanych. Wieczór umili koncert Jerzego Mazzolla, wirtuoza klarnetu basowego. To tegoroczna propozycja w ramach „Cieni zapomnianych kultur”. „To wydarzenie dla wszystkich, którzy są ciekawi regionu, kultury i swojego miejsca na ziemi”, zapewniają organizatorzy.
Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki po raz 15. zaprasza na „Cienie zapomnianych kultur” do najstarszego ceglanego obiektu sakralnego w regionie – XIII-wiecznego kościoła cysterskiego w Kołbaczu. Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę, 14 października.
– „Cienie zapomnianych kultur” chcą przybliżać i popularyzować w ciekawy sposób ważne tematy, które często są pomijane i zapomniane, jak mówi nazwa tego projektu. Często więc udaje się nam zaskakiwać naszych gości. To wydarzenie dla wszystkich, którzy są ciekawi regionu, kultury i swojego miejsca na ziemi – zaznacza Radosław Palus, prezes Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki.
Nostalgiczna podróż szlakiem dawnej kolei
– Najciekawiej i najbardziej obrazowo opowiada się o dużej historii, zachodzących zmianach cywilizacyjnych i kulturowych przez pryzmat tych mniejszych, lokalnych historii, które działy się niemal za rogiem, w naszej najbliższej okolicy, takich jak lokalna kolej – mówi Palus.– Staramy się łączyć to, co uniwersalne z tym, co lokalne. Tak jak wtedy, gdy mówiliśmy o czasach PRL, pokazując życie w kolektywie w dawnym zakładzie rolnym w Kołbaczu i w samej miejscowości. Albo w etnobotanicznej edycji imprezy, kiedy przypominaliśmy świat zapomnianych roślin, które rosną wokół nas, i ich kulturowe znaczenie. Innym razem spotkanie z Filipem Springerem i wystawa fotograficzna naszych lokalnych podwórek były okazją do rozmowy o architektonicznych przestrzeniach, które nas łączą albo dzielą.
Tym razem na uczestników czeka nostalgiczną podróż szlakiem dawnej gryfińskiej kolei biegnącej wokół Puszczy Bukowej. Wszystko za sprawą wykładu i towarzyszącej mu wyjątkowej wystawy.
– Miłośnikom dziejów swoich małych ojczyzn znane jest pewnie to satysfakcjonujące uczucie, które pojawia się na skutek poskładania w pełny obraz wielu niepozornych śladów i zapomnianych elementów przeszłości. W taki też sposób objawiła mi się historia Gryfińskiej Kolei Powiatowej, która mimo całej swej lokalności, nosi w sobie ducha wielkich przemian cywilizacyjnych XIX i XX wieku. Jest to obraz pełen fascynujących faktów, wyrazistych postaci i zdumiewających osiągnięć – mówi Jakub Matura, gość tegorocznych „Cieni zapomnianych kultur”, który opowie podczas wydarzenia o dawnej Greifenhagener Kreibahnen. – Po latach niebytu pierwszym wydarzeniem reaktywującym pamięć o istnieniu linii wokół Puszczy Bukowej było oddanie do użytku w 2018 roku ścieżki rowerowej biegnącej śladem torowiska ze Szczawna do Chwarstnicy. W 2019 roku wybudowano odcinek ze Śmierdnicy do Starego Czarnowa, a rok później powstała trasa po nasypie z Klęskowa do Puszczy Bukowej. Wszystkie te odcinki pozwalają dziś poznać znaczną część przebiegu nieczynnej kolei.
Początek spotkania 14 października o godz. 19:00 w świetlicy przy kościele pocysterskim w Kołbaczu.
Ciekawa wystawa i niespodzianka od organizatorów
Spotkanie poprzedzi wyjątkowa wystawa, na którą złożą się ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen archiwalne fotografie, mapy i grafiki z prywatnych zbiorów Janusza Plikusa oraz Doriana Wintera. Ogromny wkład w powstanie wystawy miał Tomasz Tarnowski, który po długiej obróbce graficznej opracował projekt i materiał do druku.
Na wielkoformatowych planszach zaprezentowanych zostanie ponad 60 archiwalnych fotografii, grafik, map, biletów. Będą też dawne rozkłady jazdy! Fotografie przedstawiają architekturę dawnych dworców, modele lokomotyw i krajobraz, w który wpisała się Gryfińska Kolej Powiatowa.
Z okazji rocznicy 850-lecia fundacji klasztoru przygotowano niespodziankę.
– Przedstawimy animację, w której ożywimy dawne opactwo w Kołbaczu i przybliżymy skalę jego założenia. Będzie to artystyczna impresja, tworzona z wykorzystaniem możliwości sztucznej inteligencji – zdradzają organizatorzy.
Za projektem stoją multimedialni twórcy, odpowiedzialni za mappingi prezentowane w poprzednich edycjach wydarzenia na kołbackich murach – Patryk Stępniak-Pater (obraz) i Artur Sosen Klimaszewski (muzyka). Punktem wyjścia do stworzenia animacji była interpretacja rozmieszczenia poszczególnych zabudowań opactwa podjęta przez Marcina Kunę, na podstawie mapy Lubinusa.
– Cystersów nie ma tu już od 500 lat, od czasów reformacji, ale pozostała duchowa atmosfera, którą podkreśla ascetyczna architektura wnętrza oraz artyści, którzy nawiązują twórczy dialog z przeszłością. Kołbacz inspiruje do dziś i przyciąga oryginalne artystyczne osobowości, animatorów kultury i społeczników – przyznają organizatorzy.
„Takich artystów chcemy zawsze gościć w pocysterskim Kołbaczu”
W drugiej części wieczoru we wnętrzu kościoła pocysterskiego odbędzie się koncert Jerzego Mazzolla – wirtuoza klarnetu basowego, improwizatora, współtwórcy sceny yassowej i idei arytmicznej perfekcji.
– Jerzy Mazzoll to wybitna osobowość muzyczna i artysta, który podąża swoją drogą. Takich artystów chcemy zawsze gościć w pocysterskim Kołbaczu. Znany jako niestrudzony improwizator i niespokojny artystyczny duch, wielu zaskoczył swoją solową płytą „Być”, która przynosi odmienną, bardzo kontemplacyjną muzykę, opartą na pięknie melodii – przekonują organizatorzy. – A dziś chyba rośnie w nas potrzeba poszukiwania harmonii, spokoju i piękna – czasem na przekór wszystkiemu, albo właśnie w zgodzie z sobą i ze światem. Muzyka z ostatniej solowej płyty Mazzolla będzie dla nas taką medytacyjną podróżą w głąb siebie.
Początek koncertu w sobotę o godz. 20:30.
Wstęp na spotkanie, wystawę i koncert jest bezpłatny.
Szczegóły: www.spichlerz-sztuki.pl. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
15. edycję „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje Edycja 2023”. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Gryfińskiego oraz realizowane przy wsparciu lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz i Nadleśnictwo Gryfino, Pro Fit Food.
Komentarze
1