29 filmów, projekcje w dwóch salach, spotkania z gośćmi specjalnymi. Jutro rusza III Przegląd Filmów O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego.

Przegląd Filmów o Górach „O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego” odbędzie się w Szczecinie już po raz trzeci. Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 14 – 16 lutego 2014 r. w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3.

Podczas trzech dni imprezy będzie można zobaczyć aż 29 filmów o tematyce górskiej. Dzięki współpracy z organizatorem renomowanego Przeglądu Filmów Górskich w Lądku Zdroju udało się przygotować urozmaicony repertuar. Zostaną zaprezentowane wyłącznie aktualne obrazy produkcji polskiej, brytyjskiej, kanadyjskiej, hiszpańskiej, francuskiej i słowackiej z lat 2012 – 2013. – Na sale kinowe zaadaptowaliśmy dwa muzealne pomieszczenia, Salę Konferencyjną na I piętrze oraz Salę Świetlikową na parterze, w których łącznie możemy pomieścić około 300 osób. Tak wszystko zgraliśmy czasowo, by widzowie po zapełnieniu jednej z nich, mogli zajmować drugą. Na obu salach będą wyświetlane te same filmy, ale z 10-minutowym opóźnieniem. – wyjaśniał na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu Roman Weczer, dyrektor przeglądu.

Na takim wydarzeniu nie może oczywiście zabraknąć gości specjalnych. W tym roku odbędą się z spotkania z Krzysztofem Wielickim, zdobywcą wszystkich 14 ośmiotysięczników i wielokrotnym kierownikiem górskich wypraw, w tym ostatniej głośnej na Broad Peak, oraz Arturem Małkiem, który w niej uczestniczył. Przybędzie Dariusz Załuski, alpinista, himalaista i znany reżyser wielu filmów o tematyce górskiej. Pojawi się również Aleksander Lwow, członek honorowy Elitarnego Klubu Górskiego Leśne Dziadki, organizatora przeglądu, oraz autor książki „Zwyciężyć znaczy przeżyć 20 lat później”.

Imprezie będą towarzyszyć warsztaty edukacyjno – survivalowe dla najmłodszych uczestników oraz przedszkole „Struś Pędziwiatr”. – Podczas warsztatów zaprezentujemy techniki budowania schronień, oczyszczania wody oraz dobre praktyki obozowania w terenie. Oprócz tego będziemy prowadzić zajęcia z pierwszej pomocy dla najmłodszych. – zaznaczał Domicjan Maraszkiewicz z Survival Totem Group.

Oprócz tego w holu Gmachu Głównego Muzeum Narodowego zostaną rozstawione stoiska wystawiennicze: Księgarnia Romana Krukowskiego z literaturą górską i podróżniczą, kawiarenka Columbus Coffee, punkty oferujące odzież i sprzęt górski.

Na wieczory zaplanowano koncerty w Restauracji Chrobry przy Wałach Chrobrego 1. W piątek wystąpi Tadek Wasilewski, a w sobotę szczecińska grupa Pograni.

Bilety można nabyć w kasie Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego 3. W sprzedaży dostępne są bilety jednodniowe oraz karnety na cały przegląd. Koszt karnetu trzydniowego wynosi 75 zł (67 zł ze zniżką).

Patronem przeglądu jest Tadeusz Piotrowski, szczecinianin, który należał do ścisłej polskiej czołówki alpinistycznej. Kilka z jego osiągnięć zapisało się na trwałe w historii alpinizmu światowego. Autor wielu książek o tematyce górskiej. Zginął 10 lipca 1986 r., schodząc z K2.

Portal wSzczecinie.pl objął patronat medialny nad III Przeglądem Filmów o Górach „O! Góry im. Tadeusza Piotrowskiego”.