Zdemontowano słup latarni, który przy przebudowie ulicy postawiono tuż przy balkonach kamienicy w al. Wyzwolenia 58. Zaprojektowano nowe rozwiązanie, które ma być korzystniejsze dla mieszkańców.

Odcinek al. Wyzwolenia od dawnego szpitala kolejowego w kierunku ronda Giedroycia jest dość wąski, a projekt przebudowy w ramach „torowej rewolucji” zakładał jeszcze zajęcie części chodnika na drogę rowerową. Dlatego latarnie przesunięto ze skraju jezdni w kierunku kamienic.

Kontrowersje wzbudziła lokalizacja zwłaszcza jednej z nich. Nowy słup stanął bowiem tuż przy balkonach kamienicy przy al. Wyzwolenia 58, co oczywiście nie spodobało się mieszkańcom. Narzekali nie tylko na estetykę zaproponowanego rozwiązania, ale podnosili też kwestię bezpieczeństwa. Obawiali się, że po słupie łatwo będzie wejść na balkony, co mogą wykorzystać włamywacze.

Po protestach, miasto zdecydowało o demontażu słupa. Nowy stanie w tym samym miejscu, ale będzie wyglądał zupełnie inaczej. – Zapadła decyzja o zmianie sylwetki słupa. Odpowiedź w tej sprawie dostali już zainteresowani mieszkańcy – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy miejskiej spółki Tramwaje Szczecińskie, która jest inwestorem.

Nowy słup na wysokości 2,5 metra zacznie się „odginać”. Pod kątem 15 stopni zostanie odchylony w kierunku jezdni, aby oddalić go od balkonów. W najbliższym punkcie będzie znajdował się 1,4 metra od najniższego balkonu.