Docelowo na niezagospodarowanym dziś terenie w Płoni planowany jest m.in. średniowieczny gród z wieżą rycerską, tawerną, winiarnią i miodosytnią, a na rozległym placu miejsce na pokazy oraz warsztaty. – Po niemal czterech latach przygotowań przechodzimy do fazy realizacji. Jesteśmy na początku drogi, ale już teraz planujemy trzy, cztery wydarzenia plenerowe na 2024 rok – mówi Tomasz Osak, pomysłodawca Parku Historycznego Komandoria Szczecin Płonia.

Park powstanie przy ul. Aksamitnej w Płoni, odchodzącej od ul. Szosa Stargardzka na wysokości stacji paliw Shell. Już wcześniej odbywały się tam Templariady i Spotkania z Historią Pomorza Zachodniego organizowane przez Komandorię Chwarszczany. Teraz stowarzyszenie wydzierżawiło ten teren od miasta na stałe i ma wobec niego ambitne plany.

– Docelowo chcemy, żeby powstał tam tematyczny park edukacyjny opowiadający o XIII wieku, historii otaczającej nas Puszczy Bukowej i ekologii. Nie ma w Polsce innego parku tematycznego zajmującego się tym okresem. Zależy nam na zaprezentowaniu rekonstrukcji historycznych na wysokim poziomie. Chcemy, aby każdy znalazł dla siebie coś atrakcyjnego – tłumaczy Tomasz Osak, prezes Komandorii Chwarszczany.

Na razie nie można budować, ale można organizować imprezy plenerowe

Na wydzierżawionej działce trwają prace porządkowe. Równolegle rozpoczęła się procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej, co może zająć wiele kolejnych miesięcy. W najbliższym czasie nie będzie więc można rozpocząć budowy pierwszych elementów zabudowań w stylu średniowiecznym. Nie ma natomiast przeszkód, żeby organizować wydarzenia plenerowe.

Przedstawiciele Komandorii mają duże doświadczenie w historycznej rekonstrukcji, którą zajmują się od 2002 roku. Zorganizowali w tym czasie 17 wydarzeń. Największym z nich jest cykliczna Templariada (czasy XIII wieku), której już 14. edycja odbędzie się w przyszłym roku w sierpniu właśnie przy ul. Aksamitnej w Płoni.

Nie tylko średniowiecze

Zaplanowano tam też kolejne Spotkanie z Historią Pomorza Zachodniego (czasy od X do XXI wieku), które na początku odbywały się na Zamku Książąt Pomorskich. Są też zupełnie nowe inicjatywy.

– Przygotowywana jest impreza wczesnośredniowieczna, a w planach jest wydarzenie fantasy/larp. Jest u nas również miejsce na koncerty muzyki czy warsztaty. Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby zainteresowane historią, które mają ciekawe pomysły. W szczególności szkoły – mówi Tomasz Osak.

W przyszłości Park Historyczny Komandoria Szczecin-Płonia ma działać przez cały sezon. Planowane są tam również warsztaty dla młodzieży, wśród nich takie, które wykraczają poza ramy edukacji historycznej. Jak zajęcia dotyczące rozwoju emocjonalnego czy akrobatyka na szarfach.

Aktualne informacje o rozwoju inicjatywy można znaleźć na: https://www.facebook.com/ParkKomandoria i www.komandoria.pl.