Od 1 grudnia tego roku w Szpitalu Klinicznym nr 2 w Szczecinie działalność rozpocznie Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej. Tym samym pacjentki z ginekologicznymi chorobami onkologicznymi otrzymają kompleksową diagnostykę i leczenie nie tylko samego nowotworu, ale i w zakresie ginekologii rekonstrukcyjnej.

Nowy oddział w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 PUM w Szczecinie będzie działać w bardzo szerokim obszarze, którym jest onkologia ginekologiczna.

– Zajmować się tym będą doświadczeni lekarze ginekolodzy, a także chirurdzy. To specjaliści położnictwa i ginekologii, onkologii ginekologicznej, chirurgii onkologicznej oraz radiolodzy, z latami praktyki onkologicznej – podkreśla Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowa placówki.

Pierwsze pacjentki już są zapisane

Do zadań lekarzy z Oddziału Klinicznego Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej będzie należeć m.in. diagnostyka wykrywania nowotworów, operacje ginekologiczne, zabiegi z zakresu nietrzymania moczu, operacje onkologiczne, operacje rekonstrukcyjne – zarówno onkologiczne, jak i poporodowe.

Zabiegi będą wykonywane z wykorzystaniem chirurgii tradycyjnej, ale także przy zastosowaniu technik małoinwazyjnych (laparoskopia). Planowane jest także wykonywanie zabiegów robotycznych (z system robotycznym da Vinci). Diagnostyka prowadzona będzie m.in. z wykorzystywaniem biopsji węzła chłonnego wartowniczego.

Do zabiegów zapisanych jest już pierwszych kilkanaście pacjentek.

Nowy oddział z unikalnym na skalę Polski zabiegiem

Oddział Kliniczny Ginekologii Rekonstrukcyjnej i Onkologicznej będzie jednym z niewielu ośrodków w Polsce, w którym wykonywane będą tzw. płaty uszypułowane w leczeniu raka sromu.

– W przypadku raka sromu, w Polsce jest niewiele ośrodków stosujących po radykalnych operacjach tzw. płaty uszypułowane, które bardzo skutecznie zapewniają przywrócenie funkcji i anatomii – mówi dr hab. n. med. Aneta Cymbaluk–Płoska, kierownik nowego Oddziału. – W tym celu została nawiązana współpraca z ośrodkiem uniwersyteckim w Aahen (Niemcy) z dr. Danem O'Day.

Leczenie refundowane przez NFZ

– Standardowy pobyt na oddziale będzie wynosił 2-3 dni w zależności od rodzaju zabiegu i techniki jego przeprowadzenia – dodaje Bogna Bartkiewicz. – W przypadku przeprowadzania małoinwazyjnych zabiegów, przyjęcie i wypis ze szpitala będzie miał miejsce tego samego lub następnego dnia.

Leczenie w ramach nowego oddziału będzie refundowane przez NFZ. Skierowanie może wystawić specjalista ginekolog oraz lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.