Na niewielkiej działce w pobliżu Jasnych Błoni szczeciński deweloper planuje wybudować budynek mieszkalny z podziemnym parkingiem. „Nowy budynek w tym miejscu zaburzy ład przestrzenny całej okolicy. Poza tym, tam przecież nie ma miejsca” – komentuje radny osiedla Śródmieście-Północ Radosław Adamski.

Obecnie to kawałek zielonego terenu, ale w przyszłości ma stanąć na nim trzykondygnacyjny budynek mieszkalny. Mowa o działce tuż przy skrzyżowaniu ulic Szymanowskiego i Herbowej, na wysokości jednego ze skrzydeł szczecińskiego magistratu. Nieruchomość o powierzchni ponad 3100 m kw. należy do Skarbu Państwa, który wydzierżawił ją deweloperowi Modehpolmo.

W zgodzie z zapisami miejscowego planu

Na inwestycję zezwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z 1999 roku. Jak czytamy, plan zezwala na zabudowę działki budynkiem mieszkalnym, przy czym zakazuje się lokalizacji obiektów obniżających standard warunków mieszkaniowych (zakłócających spokój i pogarszających warunki życia sąsiadów – red.)

Przypomnijmy, że o sprawie zrobiło się głośno dwa lata temu, kiedy pojawiła się informacja o sprzedaży nieruchomości. Wówczas mieszkańcy okolicznych budynków zaczęli protestować z obawy o utratę zieleni i spokojnego sąsiedztwa.

„Przestrzeń atrakcyjna dla deweloperów, ale tam nie ma miejsca”

– Można śmiało powiedzieć, że to dosłownie skrawek terenu. Do rady osiedla nie wpłynęły jeszcze żadne informacje i wnioski do zaopiniowania – mówi Radosław Adamski z Rady Osiedla Śródmieście-Północ. Jednocześnie przyznaje, że jest przeciwny planowanej inwestycji.

– Tam po prostu nie ma miejsca. Rozumiem, że to przestrzeń atrakcyjna dla deweloperów i nie dziwię się, że ktoś chce na tym zarobić. Ale to absurd, aby w takim miejscu stawiać jakikolwiek budynek. Pomiędzy wcześniejszymi budynkami jest ponad 20 metrów odległości. W tym przypadku jest tak, że mamy 27 metrów od ściany ostatniego budynku do ulicy. I deweloper będzie musiał zmieścić się w tym fragmencie. To bardzo mała przestrzeń.

„Osiedle traci swój charakter”

Dodatkowo Radosław Adamski uważa, że przez nową zabudowę, „osiedle traci swój charakter”. Podaje przy tym przykłady inwestycji przy ul. Janosika oraz Lutnianej, gdzie stanęły nowe budynki mieszkalne. Zwraca również uwagę, że z najnowszą inwestycją związana będzie wycinka drzew.

– Nie tak wielka jak w przypadku inwestycji przy ulicy Janosika, ale to wciąż wycinka. To nie jest miejsce, w którym widziałbym jakąkolwiek inwestycję. Najlepiej zostawić to tak, jak jest – uważa.

Radny osiedla Śródmieście Północ zapowiada, że będzie próbować zatrzymać inwestycję. – Sąsiad będzie sąsiadowi patrzył w okno. Jeżeli do rady wpłynie jakiś wniosek, to będę robił wszystko, aby wydać negatywną opinię – mówi.

Nowy budynek ma nawiązywać do okolicznej zabudowy

Pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę Modehpolmo złożyło 18 lutego ubiegłego roku. Dokumentacja projektowa wymagała jednak wyjaśnień i uzupełnień. Po blisko roku, bowiem 13 stycznia tego roku, firma złożyła kolejny dokument, który obecnie jest rozpatrywany.

Jak udało nam się dowiedzieć, szczeciński deweloper planuje postawić na niewielkiej działce trzykondygnacyjny budynek mieszkalny z podziemnym parkingiem. Obecnie nie jest jeszcze znany termin rozpoczęcia prac.

– Budowę zamierzamy wykonać w jak najwyższej staranności i w jak najkrótszym czasie, aby sąsiedzi jak najmniej odczuli prowadzone prace budowlane – zapewnia Jakub Łukomski z Modehpolmo. – Niebawem zaprezentujemy wizualizacje planowanego obiektu.

Firma Budowlano-Handlowo-Usługowa „Modehpolmo” działa od 1995 roku. W swoich inwestycjach skupia się głównie na zabudowach mieszkaniowych oraz mieszkaniowo-usługowych. Inwestycja przy ul. Szymanowskiego będzie kolejną tego typu w ich portfolio. Wizualizacje obiektu wkrótce mają zostać udostępnione na ich stronie internetowej.