Na początku grudnia Aleja Żeglarzy „wzbogaci się” o kolejne elementy. Tym razem na Bulwarze Piastowskim zostaną zamontowane dwa przyrządy nawigacyjne - sekstant oraz astrolabium.

Pierwsze z urządzeń to kątomierz lusterkowy, optyczny przyrząd nawigacyjny, stosowany w żeglarstwie i astronomii. Służy do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem, a także kątów poziomych i pionowych pomiędzy obiektami widocznymi na Ziemi.

Drugim elementem będzie astrolabium - pomiarowy przyrząd astronomiczny, używany w nawigacji do początku XVIII wieku. W przeszłości służył do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, poprzednik sekstantu.

Nowe, wielkogabarytowe elementy Alei Żeglarzy zostały wykonane z dwóch typów stali stopowej (jako komponenty konstrukcyjne i wykończeniowe). Zastosowano odporną na korozję stal o grubości 3 mm oraz blachę nierdzewną, również o grubości 3 mm.

Astrolabium oraz sekstant będą miały odpowiednio 230 mm oraz 210 mm wysokości.

Firmą odpowiedzialną za wykonanie przyrządów nawigacyjnych jest pracownia brązownicza ART-STUDIO Michał Batkiewicz ze Szczyglic, za roboty budowlane odpowiedzialna jest firma Gotyk Sp. z o.o., pochodząca ze Szczecina, natomiast nadzór inwestorski nad przedsięwzięciem sprawuje KOMPLET INVEST s.j. Tomasz Granops, Elżbieta Prażanowska – Nieboj z Gorzowa Wielkopolskiego.

Zadaniem Alei Żeglarzy jest pokazywanie związków Szczecina z morzem oraz przedstawianie historii zachodniopomorskiego żeglarstwa i żeglugi. Bulwar Piastowski zmienia się zatem w deptak z rzeźbami, płaskorzeźbami oraz innymi formami przestrzennymi, nawiązującymi do działalności morskiej. Znajdują się tam: informacje o ludziach morza, legendarnych żaglowcach oraz jachtach i statkach. Można tam też znaleźć wzmianki o różnych wyprawach, rejsach i podróżach morskich. Pierwszym elementem, który został umieszczony w Alei Żeglarzy była Łódź Wyszaka, legendarnego szczecińskiego żeglarza, kupca i korsarza z XII wieku, która została zamontowana w pobliżu Mostu Długiego w lipcu 2013 roku.