Motoeksperymentatorium będzie miejscem pozwalającym na samodzielne zgłębianie zagadnień związanych z motoryzacją. Zaplanowano tam 15 interaktywnych stanowisk. Będzie można np. wsiąść do „symulatora mocnych wrażeń” albo dopasować odpowiedni łańcuch do opony.

Nowa ekspozycja powstająca w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki (ul. Niemierzyńska) będzie w pełni interaktywna. Pozwoli na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów.

– Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań muzealnych, ekspozycja umożliwi zwiedzającym bezpośredni kontakt z nauką i pomoże w zrozumieniu i zapamiętaniu istotnych zagadnień związanych z motoryzacją – mówi dr Andrzej Wojciech Feliński, dyrektor MTiK.

Interaktywna wystawa będzie zaaranżowana na nowoczesną stację kontroli pojazdów. Pojawią się tam nawiązania do historii techniki na Pomorzu. Ekspozycja zostanie oparta niemal w całości na rozwiązaniach mechanicznych i mechatronicznych. Mniej będzie więc multimediów, a więcej zadań do wykonania.

– Nowoczesne ekspozycje coraz częściej zachęcają do aktywnego zwiedzana. W przypadku Zajezdni Sztuki zdecydowano się na pełną interaktywność ekspozycji, co wymaga na nas, jako generalnego wykonawcy ekspozycji, dbałości o najdrobniejsze szczegóły oraz najwyższą jakość wykorzystywanych materiałów – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny TRIAS AVI, warszawskiej firmy odpowiedzialnej za zaprojektowanie i stworzenie ekspozycji.

Interaktywne stanowiska zostały już zaprojektowane. Trwa przygotowywanie eksponatów.