– Rozpoczynamy batalię o nowoczesny szpital zakaźny dla Pomorza Zachodniego – zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz. Oddział chorób zakaźnych miałby powstać w nowym budynku planowanym na terenie Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Arkońskiej. Potrzebna jest zgoda na szczeblu centralnym i dofinansowanie unijne.
W tej drugiej kwestii, Komisja Europejska zadeklarowała, że zgodzi się na przesunięcie na ten cel środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wcześniej Bruksela wyrażała zgodę jedynie na dofinansowanie z tego źródła doraźnych działań związanych z bezpośrednią walką z COVID-19. To stanowisko ulega jednak zmianie. Lobbował za tym marszałek Geblewicz podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji z udziałem Marca Lemaitre’a, Dyrektora Generalnego Dyrekcji KE ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.
– Bardzo mnie cieszy fakt, że Marc Leimaitre zgodził się z moją argumentacją. Uważam, że do zagrożenia chorobami zakaźnymi nie można podchodzić krótkookresowo. Wirusolodzy na całym świecie ostrzegają dzisiaj, że pojawiać się będą nowe patogeny, które mogą być równie groźne, co COVID-19. Dlatego właśnie musimy podejmować działania długookresowe – mówi marszałek Geblewicz.
Nowy budynek szpitala przy Arkońskiej byłby w całości przeznaczony na potrzeby oddziału zakaźnego. W jednym miejscu zintegrowane zostałyby oddziały zakaźne dla dzieci i dorosłych. Możliwe byłoby izolowanie budynku w trakcie pandemii. Planowana jest też budowa lądowiska i odpowiednie wyposażenie terenu.
– Projekt budowy obiektu dla Oddziału Zakaźnego od wielu lat znajduje się na liście naszych priorytetowych inwestycji – mówi Małgorzata Usielska, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie. – Oddział Zakaźny potrzebuje nowoczesnej infrastruktury, która umożliwi lekarzom pracę zgodnie z obowiązującymi procedurami, a pacjentom zapewni dobre i komfortowe warunki hospitalizacji.
Szacuje się, że planowana inwestycja może kosztować 68 mln zł. Dofinansowanie z RPO WZ byłoby na poziomie 85%, czyli wyniosłoby ok. 58 mln zł. Realizacja planowana jest między listopadem 2020 a marcem 2023. Najpierw jednak zatwierdzić projekt musi tzw. Komitet Sterujący ds. Zdrowia, funkcjonujący przy Ministerstwie Zdrowia.
Zasadność realizacji projektu potwierdza w swojej opinii konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. dr hab. n. med. Miłosz Parczewski.
Komentarze
2