Pandemia Covid-19 podkreśliła potrzebę wzmacniania systemów opieki zdrowotnej i inwestycji w sektorze zdrowia publicznego. W celu podniesienia poziomu ochrony, profilaktyki, gotowości i reagowania na zagrożenia dla zdrowia ludzkiego w Europie, Komisja Europejska dąży do utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej, w ramach której wszystkie kraje UE mogłyby przygotowywać się na ewentualne kryzysy zdrowotne oraz doskonalić metody zapobiegania, leczenia i opieki nad pacjentami. W jaki sposób działania te widoczne są na Pomorzu Zachodnim?

Począwszy od 2020 r., kiedy to wybuchła pandemia wirusa Covid-19, w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego 2.0 ponad 127 mln zł z funduszy europejskich przeznaczono na walkę z wirusem – pieniądze te zostały przeznaczone na wsparcie jednostek ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego, w tym zakup czterech ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, aparatów RTG, USG, EKG, respiratorów, sprzętów diagnostycznych, namiotów medycznych, łóżek szpitalnych czy środków ochrony osobistej. Kolejno wśród inwestycji w latach 2021 i 2022 wymienić można m. in.: budowę i otwarcie nowego budynku w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, w którym docelowo mają się znajdować trzy oddziały: Nefrologii i Stacji Dializ, Neurologii oraz Udarowy (koszt przedsięwzięcia wyniósł 60 mln zł, z czego 54 mln to fundusze europejskie, a 6 mln dotacja z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego); kupno supernowoczesnego robota do operacji kręgosłupa wykorzystywanego w tym szpitalu - pozwala on na bezpieczne przeprowadzenie operacji dzięki precyzyjnemu mapowaniu pacjenta w technologii 3D: wszczepianie implantów odbywa się częściowo automatycznie dzięki ramieniu robota, którym steruje lekarz - po operacji pacjent dzięki temu nie wymaga kilkutygodniowego pobytu w szpitalu (koszt całego systemu to ponad 5 mln zł); rozbudowa Szpitala Powiatowego w Gryfinie: nowy blok operacyjny, zespół porodowy, oddział położniczo-neonatologiczny i izba przyjęć (ponad 15 mln zł, przy 4 mln zł wsparcia z funduszy europejskich od Samorządu Województwa).

- W ciągu ostatnich bardzo trudnych kilku lat naznaczonych pandemią Covid-19, na działania antycovidowe ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczono łącznie ponad 400 mln złotych - mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. – Fundusze europejskie pozwoliły m. in. na doposażenie zachodniopomorskich szpitali - zakupiono 50 respiratorów, 4 nowe karetki, mieszkańcy regionu mogli skorzystać z badań na obecność przeciwciał koronawirusa, placówki oświatowe zostały doposażone w środki ochrony osobistej oraz do dezynfekcji, zaplanowano też wsparcie dla strażaków OSP walczących ze skutkami pandemii. Inwestycje w obszarze zdrowia publicznego prowadzone są przez Zarząd Województwa na szeroką skalę. Jestem przekonany, że pozwolą one jeszcze skuteczniej zadbać o zdrowie mieszkańców naszego województwa i zapewnić nowoczesną opiekę medyczną wszystkim, którzy tego potrzebują.

Inwestycje w systemy opieki zdrowotnej są niezbędne dla przyszłego rozwoju roli Unii Europejskiej w dziedzinie zdrowia, aby spełnić oczekiwania obywatelek i obywateli oraz poprawić skuteczność europejskich systemów opieki zdrowotnej. Jedną z takich inwestycji są roboty da Vinci, które będąc najbardziej zaawansowanym systemem robotycznym na świecie, znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny – urologii, chirurgii, ginekologii, kardiologii i laryngologii. Lekarz wykonujący zabieg z zastosowaniem robota da Vinci nie znajduje się bezpośrednio przy stole operacyjnym, ale steruje końcówkami robota za pomocą specjalistycznej konsoli. Umożliwia ona wyświetlenie operatorowi trójwymiarowego obrazu narządu nawet w 16-krotnym powiększeniu, co umożliwia osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji cięcia – przekraczającej możliwości ludzkich rąk. Do najnowszych technologii wykorzystywanych w medycynie należą także drukarki 3D, które pomagają planować i prowadzić leczenie pacjentów. Użycie technologii 3D pozwala m. in. na drukowanie trójwymiarowych modeli narządów czy protez, a tym samym na zwiększenie precyzyjności operacji i procesu hospitalizacji.

Wykorzystywanie tak nowoczesnego sprzętu wpisuje się jednoznacznie w Europejski plan walki z rakiem, który ma na celu zapobieganie chorobom nowotworowym oraz zagwarantowanie wysokiej jakości życia pacjentom, osobom wyleczonym, ich krewnym i opiekunom. Dzięki postępującej cyfryzacji, badaniom naukowym czy innowacjom, kraje UE mogą wygrać walkę z rakiem na każdym etapie jego zwalczania: od profilaktyki, po wczesne wykrywanie, diagnostykę i leczenie.

Na zaproszenie Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz EUROPE DIRECT Szczecin członkowie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, rad młodzieżowych z Pomorza zachodniego oraz młodzież szkolna wzięli udział w spotkaniu w dn. 30 czerwca 2022 r. w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 w Szczecinie. Było ono podzielone na dwie części. Pierwsza z nich rozpoczęła się w Pracowni Druku 3D i została przeprowadzona przez lekarza kierującego Pracownią. Młodzi mogli poznać prawdziwe fizyczne modele anatomiczne drukowane w 3D, służące do wyjaśnienia pacjentom szczegółów operacji lub zabiegu. Z kolei przeprowadzenie drugiej części odbyło się w sali wykładowej Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM. Poprowadził je lekarz - członek zespołu operacyjnego robota chirurgicznego Da Vinci. Przedstawił prezentację oraz film z przebiegu operacji wykorzystującej robota chirurgicznego Da Vinci. Następnie została przeprowadzona dyskusja, podczas której uczestnicy mogli zadawać nurtujące ich pytania. Lekarze opowiedzieli ze szczegółami, w jaki sposób nowoczesne technologie w europejskiej medycynie pozwalają realnie wzmacniać nasze zdrowie.

- Innowacje w najbardziej zaawansowanych technologiach pozwolą sprostać najpilniejszym wyzwaniom w obszarze zdrowia publicznego, stymulować rozwój medycyny i przynosić korzyści wszystkim Europejczykom. Jest to priorytet Nowego europejskiego planu na rzecz innowacji, opublikowanego niedawno przez Komisję Europejską – mówi Arkadiusz Mazepa, Dyrektor Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego oraz Kierownik EUROPE DIRECT Szczecin. – Miejmy nadzieję, że ten nowy plan przyspieszy rozwój nowoczesnych technologii w europejskiej medycynie i będzie praktycznie dostępny dla każdego mieszkańca naszego regionu.

Wydarzenie zorganizowane dla młodzieży w szpitalu wpisywało się w cykl spotkań pod hasłem Europejskiego Roku Młodzieży na Pomorzu Zachodnim. Jest to inicjatywa Unii Europejskiej, w ramach której organizujemy spotkania o tematyce obywatelskiej, konferencje dotyczące równości, lekcje europejskie na temat wartości UE, współpracę z młodzieżowymi radami z całego województwa. Zapraszamy do współpracy!

Czym zajmuje się EUROPE DIRECT Szczecin?

EUROPE DIRECT Szczecin oferuje mieszkańcom Szczecina oraz regionu Pomorza Zachodniego bezpłatne usługi w ramach europejskiej sieci Europe Direct działającej przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Możesz się z nami skontaktować, jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE. Nasza oferta skierowana jest również do szkół: robimy dla nich prezentacje, prowadzimy eurolekcje i dyskusje oraz dostarczamy publikacje dotyczące UE. Oferujemy nasze usługi nieodpłatnie. Nie oferujemy doradztwa prawnego, nie zajmujemy się też interpretowaniem przepisów UE.

Zapraszamy do śledzenia naszych działań na naszej stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku.

Zespół: Arkadiusz Mazepa – Kierownik; Katarzyna Henschke-Ozga i Agata Szwed – konsultantki.

Kontakt: pl. Kilińskiego 3, 71-414 Szczecin, tel. + 48 91 421 12 61, http://www.europedirect-szczecin.eu/, https://www.facebook.com/edszczecin.