Przy ul. Dębogórskiej na Żelechowej działać będzie Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających Akademii Morskiej. Nowoczesna aparatura pozwoli na prowadzenie badań dotyczących transportu, logistyki, prognozowania kartograficznego, górnictwa morskiego czy wielkogabarytowych konstrukcji wodnych i lądowych.


„Pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom”

Gotowy jest już budynek Centrum, który teraz będzie wyposażany. Powstaną tam m.in. miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce. Rezultaty prowadzonych tam badań będą miały zastosowanie również w branży stoczniowej, elektromaszynowej, drzewnej i chemicznej.

– Ten flagowy projekt i największa inwestycja akademicka w regionie od lat pozwoli naszym badaniom wejść na wyższy poziom. Będziemy mogli prowadzić tu zaawansowane prace m.in. pozycjonujące jednostki, „pracujące" w wodzie: na powierzchni, w toni morskiej i dnie. CEOP dopasuje swoje usługi do potrzeb rynku oraz potrzeb przedsiębiorców. Dzięki realizacji inwestycji będziemy mogli konkurować z zagranicznymi ośrodkami naukowymi, oferującymi podobne rozwiązania – mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie.

„Jeden z kluczowych projektów”

Budowa Centrum ruszyła na początku 2019 r. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Umowę wsparcia inwestycji podpisali w październiku 2018 r. marszałek Olgierd Geblewicz i prof. Ślączka. Akademia Morska na wdrożenie nowoczesnej infrastruktury naukowo-badawczej w obszarze gospodarki morskiej otrzymała 18 mln zł.

– Powstające Centrum to bardzo dobre wieści dla Pomorza Zachodniego, a Akademia Morska to nasz sprawdzony partner wśród uczelni. Kiedy patrzę na trwająca budowę CEOP jestem przekonany, że zakontraktowaliśmy jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej – przekonuje marszałek Geblewicz. – Będzie to ośrodek ze specjalistycznymi stanowiskami laboratoryjnymi, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających ma rozpocząć działalność do końca 2021 roku.