Mali pacjenci szpitala w Zdrojach teraz łatwiej zniosą nawet kilkugodzinne kroplówki. Specjalnie dla nich powstała kolorowa i przyjazna sala podań leków. Jest wyposażona w materiały edukacyjne, książki, gry planszowe i filmy o znanych naukowcach.
Innowacyjna przestrzeń dla małych pacjentów szpitala w szczecińskich Zdrojach została otwarta w ubiegłym tygodniu. Ma nie tylko zapewnić wygodę i bezpieczeństwo w czasie trwającego godzinę lub dłużej podawania leku, ale przede wszystkim sprawić, by ten czas upłynął ciekawie. Sala została zaaranżowana w taki sposób, aby inspirować dzieci do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji. Oprócz niezbędnego sprzętu medycznego, znajduje się w niej mnóstwo materiałów edukacyjnych – są książki, gry planszowe i filmy popularyzujące sylwetki kluczowych polskich i zagranicznych naukowców oraz wiedzę z obszaru medycyny. Na ścianach powstały wielkoformatowe, pełne ciekawych wiadomości ilustracje. Do dyspozycji małych pacjentów będą też interaktywne zeszyty edukacyjne oraz materiały wypracowane wspólnie z Centrum Nauki Kopernik.

- Powstała fascynująca i inspirująca przestrzeń dla dzieci, która pozwoli złagodzić ich stres związany z chorobą oraz pobytem w szpitalu. Kolejne, regularne wizyty na terapii przestaną być tylko przykrym obowiązkiem, zamieniając się w ekscytującą podróż do świata nauki, której dopełnieniem będą wspaniałe materiały edukacyjne, w bardzo ciekawy i niezwykle przystępny sposób obrazujące maluchom różne ciekawostki związane z leczeniem i medycyną – mówi dr n. med. Łukasz Tyszler, dyrektor SPS ZOZ „Zdroje”.

Szczecińska sala podań leków biologicznych to już czwarte tego typu miejsce w Polsce. Powstała w ramach ogólnopolskiego projektu „Nauka ratuje życie”. Podobne sale funkcjonują w Warszawie, Wrocławiu i Rzeszowie.

- Wierzymy, że osobiste doświadczenia nierzadko stanowią źródło motywacji przyszłych naukowców, którzy czerpiąc z nich siłę poświęcają się pracy naukowej, by odnaleźć odpowiedzi i rozwiązania na istniejące problemy” – podsumowuje Wiktor Janicki, Dyrektor Generalny Roche Polska, inicjatora projektu „Nauka ratuje życie”.