Bartosz Brożyński z Koalicji Obywatelskiej oraz Dawid Krystek z Lewicy – nie ma zaskoczenia, to właśnie ci politycy zostali dzisiaj nominowani na wicewojewodów zachodniopomorskich. O tym, że to prawdopodobne informowaliśmy w portalu wSzczecinie.pl już miesiąc temu. Politycy mają zajmować się między innymi kwestiami samorządowymi, ochroną zdrowia i tematami związanymi ze zgodnością uchwał i rozporządzeń z prawem. – Realizujemy naszą wizję otwartego urzędu wojewódzkiego. Panowie podzielają moje plany – mówił wojewoda Adam Rudawski podczas spotkania z dziennikarzami.

„Dzielimy wizję urzędu otwartego na każdego mieszkańca Pomorza Zachodniego, bez względu na poglądy polityczne, orientację seksualną czy wyznanie”

Bartosz Brożyński to działacz Platformy Obywatelskiej młodego pokolenia, blisko współpracujący z posłem Arkadiuszem Marchewką. Jest prawnikiem, wykłada na Uniwersytecie Szczecińskim. Dawid Krystek to jeden z najbardziej znanych samorządowców Lewicy. Był dwukrotnie radnym i tyle samo razy startował na prezydenta Szczecina. W ostatnim czasie pełnił funkcje dyrektorskie w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie.

– To zaszczyt, ale też zobowiązanie do budowania nowoczesnego regionu z dobrą infrastrukturą transportową i społeczną. Serce Polski bije w samorządach, z tego miejsca chcę zadeklarować, że w miarę możliwości i narzędzi będę wspierać samorządy w naszym regionie. Wspólnie dzielimy wizję urzędu otwartego na każdego mieszkańca Pomorza Zachodniego, bez względu na poglądy polityczne, orientację seksualną czy wyznanie – mówił Bartosz Brożyński.

– Dziękuję premierowi Tuskowi za powierzenie mi tego urzędu. Przed nami wiele pracy m.in. w sektorze opieki społecznej czy ochrony zdrowia. Pierwszy raz od lat mamy sytuację, że rząd i samorząd są z jednej koalicji politycznej. To szansa dla ochrony zdrowia. Musimy zaktualizować mapę potrzeb dla naszego województwa – zapowiedział Dawid Krystek.  

Wojewoda o „szybkiej ścieżce” załatwiania spraw z samorządami

Środowa konferencja była także okazją dla wojewody do nakreślenia planów na najbliższe tygodnie. 

– Spotykam się z wójtami, burmistrzami i starostami, bo chcemy mówić z samorządami jednym głosem. Jesteśmy wielkimi fanami samorządów i będziemy je wspierać. Chcemy dbać o inwestycje drogowe i przemysłowe, by nasz region był poważnie traktowany. Chcemy, by nasze dobre relacje były przyczynkiem do stworzenia szybkiej ścieżki załatwiania prostych spraw na linii samorządy, gminy – urząd wojewódzki. Wnioski będą przyjmowane szybciej, a panowie wicewojewodowie będą zaangażowani w podejmowanie decyzji – mówił Adam Rudawski.

Wojewoda potwierdził także poranne informacje portalu wSzczecinie.pl: odwołana została zachodniopomorska kurator oświaty Katarzyna Koszewska. Nowy kurator zostanie wyłoniony w konkursie.