Baltic Neopolis Orchestra po niezwykle pracowitym lecie wcale nie zwalnia tempa. Zespół jest właśnie w trakcie jesiennej trasy koncertowej i już planuje wydarzenia na przyszły rok. „Wydaje mi się, że są to nietuzinkowe i oryginalne pomysły”.

– To było niezwykle pracowite lato – przyznaje Emilia Goch Salvador, dyrektor Baltic Neopolis Orchestra. – W lipcu odznaczono nas tytułem Ambasadora Szczecina, nagraliśmy płytę, zjechaliśmy świat w każdą możliwą stronę. Ledwo wróciliśmy po ostatnich sierpniowych koncertach w Portugalii, a już ruszamy z nowymi cyklami. Część wrześniowych wydarzeń za nami, ale mamy jeszcze kilka przed sobą w różnych miejscach i w ramach różnych projektów.

Pierwszy raz o płycie z muzyką wielkiego polskiego kompozytora

Najbliższa okazja, by usłyszeć Baltic Neopolis Orchestrę to niedzielny koncert „Szymanowski w Willi Lentza”. Będzie to występ otwierający nowy cykl dedykowany temu wybitnemu polskiemu kompozytorowi z okazji 140. rocznicy jego urodzin. Podczas występu usłyszymy skrzypka Emanuela Salvadora oraz pianistę Ronalda Rolima.

– Będzie to koncert jednego z najlepszych pianistów, z jakim miałam okazję pracować – zdradza Goch Salvador. – Rolim skończył doktorat na Yale, teraz wykłada na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Razem z Emanuelem poznali się w 2014 roku w Nowym Jorku i oprócz tego, że połączył ich wspólny język – bo Ronaldo jest z pochodzenia Brazylijczykiem, a Emanuel jest z Portugalii – już na pierwszej próbie się zorientowali, że oboje mają wspólną pasję i wielką miłość do Karola Szymanowskiego, choć żaden z nich nie ma przecież polskich korzeni.

Ich zainteresowanie przerodziło się jednak w coś więcej i tuż przed pandemią nagrali płytę z muzykę Szymanowskiego we Włoszech.

– Z racji pandemii teraz tak naprawdę będzie pierwsza promocja tego wydawnictwa – zauważa Goch Salvador.

Bilety na koncert dostępne są na stronie: https://bilety.fm/pl/muzyka/7692-szymanowski-w-willi-lentza-szczecin.html

Plany na najbliższy czas

W najbliższym czasie przed Baltic Neopolis Orchestrą wyjazd na festiwal do Bydgoszczy, a także do Niemiec, gdzie muzycy wezmą udział w niezwykle ciekawym projekcie.

– Dedykowany jest on kobietom kompozytorkom, a więc pojawi się muzyka tylko kobiet. Jako polska reprezentacja zagramy utwory Grażyny Bacewicz – mówi Goch Salvador. – Oprócz tego będziemy dużo grać w Polsce w tym sezonie jesiennym.

W Szczecinie ponownie zawitają w październiku wraz z cyklem „Wielcy Koncertmistrzowie” z Jakubem Jakowiczem. Koncert odbędzie się 22 października w Willi Lentza.

Latem powstała również płyta z polskimi koncertami, o której członkowie BNO mówią: „najważniejsza płyta w naszym życiu”. Znajdują się na niej dzieła niezwykłych kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Marcelo Nisinmana oraz Michała Góreckiego.

– Zostanie wydana na pewno jeszcze w tym roku, dopinamy ostatnie szczegóły. Pierwsze próbki dźwiękowe są fantastyczne, jesteśmy podekscytowani – wyznaje Goch Salvador.

Zbliżający się nowy rok będzie niezwykle ważny dla BNO

– Będzie to nasze 15-lecie i już teraz się do niego szykujemy – zapowiada Goch Salvador. – Mamy zaplanowane serie bardzo ciekawych wydarzeń. Wydaje mi się, że są to nietuzinkowe i oryginalne pomysły. Mamy wielką nadzieję na nowy cykl koncertowy na trasach rowerowych Pomorza Zachodniego. Chcemy zorganizować trzy duże przedsięwzięcia w trzech amfiteatrach w Szczecinie, Świnoujściu i Kołobrzegu z „Planetami” Gustava Holsta. Nieustająco będziemy koncertować w Szczecinie, w Polsce i na świecie. Planujemy kolejne trasy, duże nadzieje wiążemy z naszą płytą, że będziemy jeździć i ją promować. Będzie pracowicie.