Czysta woda z poręcznego poidełka ma być alternatywą dla słodkich napojów. Zakład Wodociągów i Kanalizacji zamontował w 23 szkołach 40 takich urządzeń. To część szerszego projektu – „Pij kranówkę”.
– Nasz projekt przyczyni się nie tylko do zmniejszenia ilości plastiku w naszym ekosystemie, ale także wzmocni prozdrowotne nawyki u najmłodszych. To dopiero początek procesu edukacji mieszkańców Szczecina, ale także samego montażu poidełek. Chcemy, aby zarówno w szkołach, jak i przestrzeni miejskiej było ich zdecydowanie więcej – mówi Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, prezes ZWiK.
Nowe poidełka w szkołach to ścienne dystrybutory wody do napełniania bidonów czy butelek. Wystarczy wcisnąć przycisk wmontowany w obudowę.
– Takie urządzenia są bardzo wygodne w użytkowaniu i posiadają wylewkę, która ogranicza chlapanie – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. – Chociaż najmłodsi bardzo chętnie wybierają słodkie, kolorowe napoje, to mając pod ręką czystą wodę będą po nią sięgać częściej i szybko zauważą, że zdecydowanie lepiej gasi pragnienie. Dzięki rodzicom i nauczycielom zrozumieją także, że jest o wiele zdrowsza niż większość produktów „butelkowanych”.
Częścią projektu jest film edukacyjny „Jak? Gdzie? Co? H2O! – droga szczecińskiej wody od źródła do poidełka”. Uczniowie będą mogli zobaczyć, jakie technologie wykorzystywane są przy ujęciu wody i jej późniejszym uzdatnienia.
Ogłoszono też konkurs plastyczny. – Do 30 listopada czekamy na prace na temat ochrony zasobów wodnych. Tematyka jest bardzo ogólna i szeroka, aby dać uczestnikom duże pole do interpretacji – informuje Hanna Pieczyńska
Prace można wysyłać na adres ul. Golisza 10, 71-682 Szczecin, z dopiskiem: Konkurs „Pij kranówkę”. Powinny być opisane na odwrocie: imię i nazwisko, wiek autora, kategoria (przedszkole, klasy I-III lub IV-VIII), dokładny adres uczestnika oraz szkoły (placówki). Technika dowolna, format A2 lub A3 bez oprawy.
Wartość projektu „Pij kranówkę” to 250 tys. zł. Został dofinansowany kwotą 100 tys. zł przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Komentarze
20