W wyremontowanym budynku, należącym do kompleksu Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, przy ul. Strzałowskiej utworzono Centrum Koordynacji. Przygotowane tam miejsce dla psychoonkologów i lekarzy pracujących z pacjentami na odległość.
To kolejny projekt, który ma sprawić, że proces leczenia pacjentów onkologicznych będzie możliwie najmniej uciążliwy. Dzięki przyjętym w Centrum rozwiązaniom, chorzy nie będą musieli pojawiać się w szpitalu, jeśli tylko ich obecność jest zbędna.
„Niezbędne wsparcie również pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia”
Chodzi na przykład o sytuacje, gdy lekarz przekazuje informacje o wyniku badania diagnostycznego, planuje terminy poszczególnych etapów leczenia czy wyjaśnia wątpliwości dotyczące dalszego trybu postępowania. Zdalną pomoc umożliwią stanowiska do udzielenia teleporad i specjalny system informatyczny.
– Ważne jest stworzenie takiego środowiska, dzięki któremu pacjent będzie zaopiekowany podczas całej swojej drogi walki z chorobą i otrzyma niezbędne wsparcie również pomiędzy poszczególnymi etapami leczenia. Musimy troszczyć się o to, by pacjent, gdy to tylko możliwe, oczekiwane informacje mógł pozyskać znajdując się w domu, a część świadczeń medycznych otrzymał jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówi Adrian Sikorski, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.
Opieka psychologiczna dla pacjentów onkologicznych
W wyremontowanym budynku pracować będą również psychoonkolodzy, pomagający pacjentom i ich rodzinom radzić sobie ze stresem, emocjami oraz obciążeniem psychicznym. W tym celu przygotowano sale do spotkań grupowych i pracy indywidualnej.
– Jestem niezwykle dumny, że w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii otworzyliśmy Zakład Psychoonkologii, który systematycznie będzie rozwijany – podkreśla dyrektor Sikorski. – Nie możemy mówić o współczesnej onkologii bez holistycznego podejścia i o kompleksowym leczeniu onkologicznym bez zagwarantowania dostępności do opieki psychologicznej.
„Zastrzyk unijnych funduszy”
Remont budynku i jego wyposażenie kosztowało 4,5 mln zł. Prace zostały dofinansowane kwotą 2 mln zł ze środków unijnych – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WZP).
– Dzięki zastrzykowi unijnych funduszy ze specjalnej puli REACT-UE udało się stworzyć miejsce, gdzie pacjenci znajdą skoordynowane wsparcie, tak niezbędne w procesie skutecznego leczenia – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Budynek Centrum Koordynacji znajduje się w pobliżu wjazdu do szpitala od strony ul. Strzałowskiej.
Komentarze
0