Są jeszcze zafoliowane, ale wkrótce będą gotowe do użytku. W pięciu punktach Szczecina będzie można korzystać z pierwszych butelkomatów należących do miasta. To realizacja zwycięskiego projektu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Na ich lokalizację wybrano: ulicę Owocową przy dworcu PKP, parkingi przy Arkonce oraz Netto Arenie, kąpielisko Dąbie, a także skatepark Majowe.

„Przyznam, że lokalizacje mają bardziej charakter promocyjny niż praktyczny. Gdyby butelkomaty miały zbierać jak najwięcej opakowań, to powinny stanąć przy dużych sklepach i dyskontach. W Centrum nie ma żadnej maszyny, a tam, jak wiemy, zagęszczenie sklepów i ludzi jest największe” – komentował w mediach społecznościowych Przemysław Słowik, współprzewodniczący Partii Zieloni i radny miejski.

Butelkomaty przyjmować będą plastikowe butelki i aluminiowe puszki. Uzupełnieniem mają być zdalny system zarządzania oraz aplikacja mobilna, służąca do korzystania z programu lojalnościowego.

„Czekamy na szczegóły dotyczące systemu nagradzania punktami za zwrócone opakowania. Wysłałem w tej sprawie interpelację. Ogólnopolski system kaucyjny zacznie działać dopiero w 2025 roku” – poinformował radny Słowik.

Urządzenia wyprodukowała firma R3 Polska ze Szczecina, która już wcześniej uruchomiła w mieście prywatne butelkomaty (w Galaxy, na Łasztowni i przy ul. 1 Maja). Za wrzucenie tam butelek nie otrzymujemy pieniędzy. Można za to zainstalować mobilną aplikację – po zeskanowaniu kodu QR na konto trafiają punkty, które później wymieniane są na zniżki u partnerów projektu.

Przygotowanie pięciu miejskich butelkomatów, wraz z trzyletnim serwisowaniem, kosztowało 890 tys. zł.