Inkubator sztuki przy ulicy Żółkiewskiego, nowy pomysł na zagospodarowanie wyspy Grodzkiej, propozycja odbudowy wieży Quistorpa i architektury pożegnania na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie – to tematy najlepszych prac dyplomowych nagrodzonych w konkursie marszałka Olgierda Geblewicza. „Na co dzień zajmujemy się rozwojem naszego województwa. Ale nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobrzy architekci i urbaniści, którzy wspierają nas w realizacji różnego rodzaju inwestycji” – podkreśla.

Co roku Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego nagradza autorki i autorów najlepszych prac dyplomowych tematycznie związanych z Pomorzem Zachodnim. Do XIII już edycji konkursu zgłoszono 19 prac, a w uroczystym wręczeniu nagród brali udział studenci z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. 

– Mam nadzieję, że państwa prace staną się inspiracją dla właścicieli przestrzeni publicznych oraz będą tematem dyskusji. Gratuluję ukończenia uczelni, ale i dziękuję za to, że Pomorze Zachodnie stało się dla was inspiracją –  mówił podczas wernisażu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nagrody główne otrzymali dyplomanci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W kategorii dotyczącej „planowania przestrzennego” doceniono Mateusza Modzelewskiego za pracę „Zagospodarowanie wyspy Grodzkiej w Szczecinie. Heterotopia ogrodu jako narracja rozwijająca potencjał wyspy”, a w kategorii „projektowanie architektoniczne” nagrodę główną zdobył Stanisław Czujkowski za pracę „Inkubator sztuki przy ul. Stanisława Żółkiewskiego w Szczecinie”.

W kategorii „architektura krajobrazu” nie przyznano nagrody głównej, a trzy wyróżnienia. Otrzymali je Agata Murawska z Politechniki Gdańskiej, Maksym Bal z Politechniki Warszawskiej oraz Zuzanna Siwek z Politechniki Poznańskiej.

W kategorii „projektowanie architektoniczne” wyróżnienie za pracę „Projekt Mediateki przy ul. Strzałowskiej w Szczecinie” otrzymał Łukasz Zienowicz (ZUT w Szczecinie). Z kolei Joanna Kowalik-Paluszak (ZUT w Szczecinie) zdobyła wyróżnienie za „Projekt zabudowy wielofunkcyjnej pod Parnicą” w kategorii „planowanie przestrzenne i projektowanie urbanistyczne”.

Nagrodzone i wyróżnione prace można oglądać w Galerii Architektów Forma przy ulicy Żołnierskiej 50 w Szczecinie.