Przy ul. Piłsudskiego powstaje skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego. Remontowany jest dawny budynek przychodni, za którym w niedalekiej przyszłości powstanie nowy, ekologiczny budynek pasywny.

Prace trwają od października 2019 r. W poniedziałek na placu budowy pojawili się marszałek Olgierd Geblewicz oraz Stanisław Wziątek, członek Zarządu Województwa. Obaj byli zapewniani przez przedstawicieli wykonawcy – Mostostalu Warszawa S.A. – że wszystkie prace realizowane są zgodnie z harmonogramem.

Przychodnia zamieni się w biura

Największe zmiany widać już w budynku od strony ul. Piłsudskiego. Przed wojną powstał on na potrzeby szkoły, ale współcześni szczecinianie kojarzą go przede wszystkim jako przychodnię. Najpierw rozebrano część skrzydła od strony podwórka, by następnie ją odbudować, ale już w nieco zmienionej formie. Trwa również m.in. demontaż stolarki okiennej i rozbiórka stropodachu. Wykonywane są instalacje podposadzkowe oraz instalacje elektryczne uziemiające.

Ta część inwestycji ma zająć 21 miesięcy. Przebudowany na potrzeby biurowe budynek będzie oferował ok. 9 tys. m2 powierzchni całkowitej. Będzie energooszczędny. W miejscu kina Delfin zaplanowano salę konferencyjną na ponad 200 osób.

Nowy budynek będzie bardzo ekologiczny

Jeszcze większy nacisk na rozwiązania proekologiczne zostanie położony przy budowie nowego budynku od strony ul. Mazowieckiej. Powstanie on w miejscu wyburzonej już Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Na razie jest wykop pod fundamenty zabezpieczony ścianką szczelinową. Wykonano też zbiorniki podziemne wody szarej.

Planowany w tym miejscu budynek będzie miał 8 kondygnacji, w tym 2 podziemne. Zostanie wykonany w technologii pasywnej, co oznacza, że powinien zużywać ośmiokrotnie mniej energii niż standardowy obiekt. Zaplanowano wewnątrz ścieżkę edukacyjną, która pokaże, jak wykorzystywać współczesną technologię do oszczędzania energii. Dostępne będą miejsca postojowe przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych oraz duża rowerownia dla niezmotoryzowanych. Powierzchnia całkowita nowego budynku wynosić będzie około 14 tys. m2.

Oba budynki będą połączone łącznikiem. Planowane zakończenie całej inwestycji to grudzień 2022 r.

Koszt inwestycji to prawie 200 mln zł. Z funduszy unijnych pochodzić będzie ok. 75% środków. Do nowej siedziby przeniosą się wszystkie wydziały Urzędu Marszałkowskiego, które dziś rozsiane są po całym mieście, co oznacza wysokie opłaty za wynajem potrzebnej przestrzeni.