Ponad 1000 szczecińskich książek znajdziemy w nowej kameralnej księgarni przy ulicy Pocztowej 19. „Chcemy pokazać, że szczecińska książka z autografem może być świetnym prezentem, produktem turystycznym” – podkreśla Monika Szymanik. Z okazji otwarcia, najbliższe dni upłyną pod znakiem spotkań z autorami.

Zamiast ekspresu do kawy stoi ogromny, drewniany regał. Udało się również wygospodarować miejsce na większy stół – idealny do rozmów. Nadal widoczne są za to oryginalne, przedwojenne kafelki, fryz holenderski, piec z bogatą koroną i liczący ponad 100 lat włącznik z porcelanową nasadką.

Prym wiodą szczecińskie książki, ale jest też towar spod lady

Od teraz przy ul. Pocztowej 19 znajdziemy kameralną księgarnię – nietypową nie tylko ze względu na swoje historyczne wnętrza.

– Mamy tutaj tylko szczecińskie książki. Albo autorów i autorek ze Szczecina, albo lokalnych wydawnictw, albo takie, których akcja dzieje się w Szczecinie. Chcemy promować szczecińską tożsamość – tłumaczy Monika Szymanik. Jak jednak dodaje, znajdzie się kilka egzemplarzy niezwiązanych z miastem. – To towar spod lady – śmieje się.

Miłośniczka stareńkiego Szczecina jest pewna, że książka związana ze stolicą Pomorza Zachodniego może być „świetnym prezentem, ale i produktem turystycznym promującym miasto”.

– To dla mnie ogromna zmiana. Kiedy była tutaj kawiarnia z książkami, to prym wiodła kawa. Teraz książka rzeczywiście może wybrzmieć, tak samo jak historia tego miejsca. Jestem przeszczęśliwa i wierzę, że to dobry kierunek – podkreśla.

Trzy dni spotkań z autorami z okazji otwarcia

W związku z otwarciem, Monika i Konrad zapraszają na trzy dni spotkań z autorami. W piątek „Pocztową 19” odwiedzą Leszek Herman, Marcin Grzelak ze swoją najnowszą „Beksą”, Aleksandra Brambor-Rutkowska z wydawnictwa Natuli oraz Katarzyna Marciszewska. To tutaj będzie mieć miejsca premiera jej najnowszej powieści „Owieczka”.

– W sobotę Inga Iwasiów będzie podpisywać najnowszą książkę „Widok z okna podroży służbowej” oraz „Późne życie”. Spotkamy się również z Olą Szwajdą, Przemkiem Cichowlasem znanym jako Zakręcony Włoski oraz Konradem Pawickim i jego żoną Ireną. Będzie się działo – zaprasza Monika Szymanik.

Harmonogram spotkań autorskich: 

czwartek, 25 kwietnia

14.00 Ewelina Kowalczyk-Kurzaj, autorka „Kołysanek” z Natuli

16.30 Monika Wilczyńska, autorka książki dla dzieci „Zamkowe opowieści duszka Bogusia” 

16.30 Przemysław Kowalewski, autor trzech kapitalnych kryminałów szczecińskich

piątek, 26 kwietnia

15.00 Aleksandra Brambor-Rutkowska, redaktorka naczelna wydawnictwa Natuli i autorka pierwszych książek dla najmłodszych

15.30 Leszek Herman, autor 8 powieści ze słynnym „Sedinum” na czele

17.00 Katarzyna Marciszewska z premierowym z kryminałem „Owieczka”, dziejącym się w Szczecinie 

18.00 Marcin Grzelak ze swoją najnowszą książką „Beksa”, która poruszyła Szczecin

sobota, 27 kwietnia

10.00 Inga Iwasiów będzie podpisywać najnowszą książkę „Widok z okna w podróży służbowej”, a także „Późne życie”, książkę, która została uznana za jedną z 10 najważniejszych książek wydanych w ubiegłym roku w Polsce

14.00 Przemysław Cichowlas „Zakręcony włoski”, autor niezwykłego podręcznika do nauki języka włoskiego

16.00 Konrad Pawicki i Irena Naumowicz, autorzy książki dla dzieci i nie tylko „Horropery”