Wspólne czytanie fragmentów książek i śpiewanie piosenek, możliwość animowania lalek teatralnych, konkursy na sprawność – spotkania autorskie z Mariolą i Januszem Słomińskimi to dla dzieci przede wszystkim dobra zabawa. I inspiracja do tego, by sięgnąć po książki.

– Całe życie tworzyliśmy dla dzieci. Jest wielu znakomitych autorów piszących dla dorosłych, a ja skupiłam się na dzieciach. Dostałam od opatrzności jakiś talent do porozumiewania się z nimi – mówi Mariola-Fajak Słomińska, aktorka, autorka i reżyserka spektakli dla najnajów.

Dzieci słuchają jak zaczarowane

Na premierę jej nowej książki „Las w sieci”, która odbyła się pod koniec października w Książnicy Pomorskiej, przybyły dzieci z pierwszej klasy podstawówki. Z zafascynowaniem słuchały wierszy i oglądały występy aktorów. Tym razem Mariola i Janusz Słomińscy zabrali małych widzów w podróż po swoich bajkach. Dzieci miały też okazję poznać niektórych bohaterów, którzy pojawili się w postaci lalek teatralnych.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wsłuchiwali się w czytane fragmenty, a kiedy umożliwiono im zadawanie pytań, w górę powędrował las rąk. Choć spotkanie trwało około godziny – czyli nawet więcej niż lekcja w szkole – przez cały czas uwaga dzieci była skupiona na aktorach.

– Ogromne znaczenie w rozwoju dzieci mają spotkania z kulturą – przyznaje Beata Wawrynowicz z SP nr 14 im. Danuty Szyksznian, wychowawczyni dzieci pierwszej klasy, która brała udział w spotkaniu. – Nie tylko poznają autorkę, ale na żywo słuchają książek, nie brakuje zabawy i ruchu, co bardzo mi się podobało. Sami przygotowujemy swoje przedstawienie „Kot w butach”, więc myślę, że spotkanie z aktorami to dla maluchów dodatkowa wartość.

– Było super – mówi siedmioletnia Amelka. – Można było wziąć udział w grach, ja grałam pszczoły. I piosenka bardzo mi się podobała.

Książka z piosenką i ilustracjami rodem z gier komputerowych

„Las w sieci” to zbiór ponad dziesięciu wierszy, a każdy z nich ma innego, zwierzęcego bohatera. Czytelnicy poznają historię watahy wilków, świat widziany oczami ważki czy miejsca, gdzie śpią jeże. Cała książka zaczyna się jednak piosenką, do której muzykę napisał Paweł Dudzik.

– Chciałam, żeby była to piosenka łącząca wszystko, o czym mówi ta książka – o szacunku do przyrody – przyznaje autorka.

Piosenkę i stworzony do niej teledysk można znaleźć w serwisie YouTube:

W czytankach dla młodszych dzieci ważna jest również strona graficzna. Dlatego każda napisana przez Fajak-Słomińską książka jest opatrzona wspaniałymi ilustracjami.

– W różnych książkach mamy różne style ilustracji, bo współpracowaliśmy z różnymi artystami, m.in. Jolą Brejdak, Elizą Gruszczyńską, Wiesią Burnat czy Emilią Łapko – mówi autorka. – Ale wszystkie prace bardzo mi się podobają.

W „Lesie w sieci” znajdziemy ilustracje Łukasza Kwietniewskiego, które powstały w kooperacji ze sztuczną inteligencją.

– One wyglądają, jak wyciągnięte z gier komputerowych – zauważa Fajak-Słomińska.

Warto regularnie odwiedzać kanał Teatru Dwukropek w serwisie YouTube, w którym co tydzień będą ukazywały się wiersze zarówno z najnowszej książki, jak i ze starszych publikacji.

Mariola Fajak-Słomińska dla dzieci napisała m.in. „Rosnę”, „Atolkę”, „Króla Naszego Lasu” czy „Wiersze w Kadrze”, a wraz z mężem przez ponad 20 lat byli związani ze szczecińską Pleciugą. Ich „Afrykańska przygoda” była pierwszym w repertuarze szczecińskiego teatru spektaklem dla najnajów i szturmem podbiła serca szczecinian, zdobywając od razu Bursztynowy Pierścień.