Spotkanie i wystawa o zapomnianej linii kolejowej, która prowadziła wokół Puszczy Bukowej i wieczorny koncert Jerzego Mazzolla, wirtuoza klarnetu basowego – tak zapowiada się tegoroczna edycja „Cieni zapomnianych kultur”. Do niezwykłej przestrzeni dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu organizatorzy zapraszają już 14 października.

To będzie już 15. edycja „Cieni zapomnianych kultur” organizowanych przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki. W wydarzeniu, które odbywa się w XIII-wiecznym kościele cysterskim w Kołbaczu, jak warto zaznaczyć najstarszym ceglanym obiekcie sakralnym w naszym regionie, biorą udział dział uznani artyści, muzycy, etnografowie, społecznicy, którzy poruszają ważne tematy i wartości zacierane przez czas i często spychane na kulturowy margines.

O kolei, która stała się częścią przemian cywilizacyjnych

W sobotę, 14 października, będzie można wyruszyć w nostalgiczną podróż szlakiem dawnej kolei prowadzącej wokół Puszczy Bukowej – Greifenhagener Kreisbahnen. O świetności, ale i upadku małej Gryfińskiej Kolei Powiatowej, linii która zmieniła obraz i życie codzienne regionu, opowie Jakub Matura, pasjonat i promotor lokalnej historii Pomorza Zachodniego, wędrowiec i autor bloga pomorze24.blogspot.com.

– Około 100 lat – na tyle można określić metrykę gryfińskiej lokalnej kolei. Ślady po powiatowej rewolucji kolejowej są nadal widoczne, a budowa ścieżek rowerowych po śladach dawnych torów jest dobrym przyczynkiem do tego, by przypomnieć o krajobrazie owianym kłębami dymu znad parowozów – zachęca Jakub Matura. – Gryfińska Kolej Powiatowa, mimo całej swej lokalności, nosi w sobie ducha wielkich przemian cywilizacyjnych XIX i XX wieku. Jest to obraz pełen fascynujących faktów, wyrazistych postaci i zdumiewających osiągnięć – dodaje.

Początek spotkania o godz. 19:00 w świetlicy przy kościele pocysterskim w Kołbaczu.

Spotkanie poprzedzi wyjątkowa wystawa, na którą złożą się ilustrujące historię Greifenhagener Kreisbahnen archiwalne fotografie, mapy i grafiki z prywatnych zbiorów Janusza Plikusa oraz Doriana Wintera.

Uczestnicy spotknia obejrzą także animację przygotowaną z okazji 850-lecia fundacji kołbackiego opactwa.

Kościół pocysterski w Kołbaczu/fot. Mirosław Cofta

Jerzy Mazzoll na muzyczny finał 

W drugiej części wieczoru we wnętrzu kościoła pocysterskiego odbędzie się koncert Jerzego Mazzolla – wirtuoza klarnetu basowego, improwizatora, współtwórcy sceny yassowej i idei arytmicznej perfekcji. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć utwory z ostatniej płyty artysty zatytułowanej „Być”. Dla jednych album prezentuje zupełnie nowe oblicze muzyka, dla innych stanowi konsekwencję jego artystycznych poszukiwań. To pełna spokoju, organiczna i przestrzenna muzyka, która koncentruje się na melodii i rytmie.

– Płyta powstała z tęsknoty za melodią zwykłych dni, za pokojem serca w otoczeniu bliskich. Ze wszystkich albumów jakie stworzyłem, ten chyba najpełniej wyraża zachwyt i miłość do melodii takiej, jaką chcę, a wciąż nie mogę zagrać – mówi sam Mazzoll.

Początek koncertu o godz. 20:30.

Wstęp na spotkanie, wystawę i koncert jest bezpłatny. Szczegóły: www.spichlerz-sztuki.pl. Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

15. edycję „Cieni zapomnianych kultur” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje Edycja 2023”. Wydarzenie współfinansowane jest także ze środków Województwa Zachodniopomorskiego i Powiatu Gryfińskiego oraz realizowane przy wsparciu lokalnych sponsorów – przyjaciół pocysterskiego Kołbacza, w tym firm Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółka Wodna Kołbacz i Nadleśnictwo Gryfino, Pro Fit Food.