inne

Noc Muzeów w Technoparku Pomerania

na zdj. Cyprian Kamil Norwid Trylog / materiały prasowe

Gdzie?
Galeria T w Technoparku Pomerania, budynek F3, I piętro, ul. Cyfrowa 6
Kiedy?
Sobota, 19.05.2018
O której godzinie?
18:00
Do kiedy?
Sobota, 19.05.2018
Do której godziny?
23:59
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Juliusz Słowacki malował chmury słowami, Franciszek Warzecha przeniósł je do wirtualnej rzeczywistości. Romans technologii z literaturą ubrał także w formę gifów i grafik. Jego multimedialne prace przedstawiające twórczość klasyków polskiego romantyzmu zaprezentuje w Noc Muzeów Galeria T Technoparku Pomerania. Wystawę „Rom4ntyzm” będzie można oglądać w sobotę w godz. 18.00-24.00.
Franciszek Warzecha jest studentem Akademii Sztuki w Szczecinie. W swojej twórczości porusza się w muzyczno-graficznym gatunku sztuki Vaporwave, którego stylistyka inspirowana jest komputerową grafiką z lat 80. i 90. Nurt ten narodził się w internetowym środowisku w 2011 roku i został spopularyzowany głównie wśród młodzieży. Artyści w nim tworzący bazują przede wszystkim na grafice zaczerpniętej z gier wideo oraz dawnych, amerykańskich reklam telewizyjnych. Pojawiają się także odwołania do orientalizmu i kultury antycznej.

- Vaporwave opiera się na prostym projektowaniu 3D pełnym ciepłych kolorów i gradientów. Odznacza się nostalgiczną treścią oraz dużą wrażliwością na naturę i uczucia, stąd mój pomysł, aby połączyć tę jakość graficzną z utworami poetów doby romantyzmu i w nowej estetyce przybliżyć je współczesnym odbiorcom – mówi Franciszek Warzecha.

Na wystawę „Rom4ntyzm” składają się grafiki wydrukowane na płytach dibond, gify prezentowane na dużych monitorach oraz przestrzeń w wirtualnej rzeczywistości, do której będzie można przenieść się po nałożeniu okularów VR. Prace dopełnia przygotowany przez artystę minitomik poezji zawierający grafiki i fragmenty dzieł, do których się odnoszą.

Prace artysty będzie można obejrzeć 19 maja w godz. 18.00-24.00 w Galerii T Technoparku Pomerania, która powstała dzięki współpracy z Akademią Sztuki w Szczecinie i galerią sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz. Organizowane w niej wystawy przybliżają firmom z branży IT prace studentów i absolwentów AS, którzy w swojej twórczości wykorzystują nowe media i nowoczesne technologie oraz podejmują tematykę związaną z szeroko rozumianą działalnością biznesową.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję