Parada zabytkowych pojazdów, zwiedzanie schronu pod Urzędem Miasta, gry i zabawy na pl. Solidarności, vintage market, a także oprowadzania kuratorskie, pokazy filmów, a nawet koncerty. Przed nami Noc Muzeów!

To jedyna taka noc (i wieczór), kiedy można zwiedzić większość szczecińskich instytucji kultury. I to całkowicie za darmo! Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 maja. Weźmie w niej udział ponad 30 różnych miejsc. Poza muzeami, liczne galerie, Akademia Sztuki, Filharmonia, domy kultury oraz Urząd Miasta. Będzie można je zwiedzać w godz. 18:00 – 24:00. W wielu miejscach na odwiedzających będą czekały dodatkowe atrakcje.

Koncerty, pokazy i warsztaty

Jak co roku dużo będzie się działo w Akademii Sztuki w Pałacu pod Globusem przy pl. Orła Białego. Studenci zapraszają m.in.: na koncert najpiękniejszych arii operowych i operetkowych, wystawę interaktywnych grafik, warsztaty tworzenia gier komputerowych lub planszowych, czy maraton szycia i projektowania, podczas którego będzie można podejrzeć ich przy pracy. Noc Muzeów w Akademii Sztuki to okazja, by zwiedzić nie tylko zabytkowych gmach, ale i poszczególne pracownie.

Bicie monet, strzelanie z łuku

Szeroką ofertę przygotowało też Muzeum Narodowe w Szczecinie. W gmachu przy Wałach Chrobrego poza oglądaniem wystaw będzie można wziąć udział w koncercie prof. Markusa Koehlera (baryton) i prof. Adama Oczkowskiego (fortepian), którzy na co dzień wykładają w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold w Niemczech. Przez całą noc będzie można też podziwiać nocną panoramę Szczecina. Taras widokowy na wieży Muzeum przy Wałach Chrobrego będzie otwarty dla zwiedzających w godz. 18:00-23:30.

Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 każdy chętny będzie mógł wybić sobie pamiątkową monetę, a dokładniej szeląga Księcia Bogusława X. Z kolei przed gmachem Muzeum Historii (przy ul. ks. Mściwoja II 8) spróbować swoich w strzelaniu z łuku. We wnętrzu Ratusza Staromiejskiego pojawią się też dwa specjalne kramy. Na pierwszym z nich wydawnictwo Triglav zaprezentuje biżuterię archeologiczną oraz książki o tematyce wczesnośredniowiecznej. Na drugim znajdzie się duży wybór produktów ze skóry, wystawionych przez Kaphorn Skórzana Manufaktura. Będzie też okazja dowiedzieć się więcej o stojącym na pierwszym piętrze patefonie, a o 19.00, 21.00 i 23.00 usłyszeć jak gra.

Gry i zabawy na pl. Solidarności

Sporo atrakcji szykuje też Centrum Dialogu Przełomy. Poza wystawą stałą będzie można obejrzeć wystawę czasową „PRL pod lupą. Chwila przed zmianą”. Tradycyjnie w Noc Muzeów plac Solidarności zamieni się w plac zabaw. Najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać przez skakankę, porysować kolorową kredą lub wziąć udział w wyścigach po torze kapslowym. Na dzieci czekać też będzie specjalny tor przeszkód, na którym będą mogły spróbować swoich sił w gimnastyce sportowej.

Przejazd zabytkowych pojazdów

Jak co roku szczecińskie Muzeum Techniki i Komunikacji organizuje paradę zabytkowych pojazdów. Auta wyruszą z ul. Niemierzyńskiej o godz. 17:00 i przejadą przez centrum miasta. Następnie, aż do północy, będzie można je oglądać na dziedzińcu Muzeum.

Minerały i skamieniałości z całego świata

Odwiedzający Muzeum Geologiczne w Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych przy ul. Mickiewicza 16a będą mieli okazję zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji Łukasza Maciąga. Podziwiać będzie można m.in. minerały pochodzące z Polski, USA, Chin, Rosji i innych krajów, a także różne formy skał wulkanicznych – obsydianów, w tym intrygujące igły obsydianowe, „łzy Apacza” czy obsydiany śnieżne. Z użyciem mikroskopów będzie można także podpatrzeć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych.

Zwiedzanie z kuratorem

Trafostacja Sztuki zaprasza w Noc Muzeów na oprowadzania kuratorskie. O godz. 19:00 będzie można w taki sposób zwiedzić wystawę „Planetarium”, która prezentuje prace Jiříego Kovandy, jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych artystów czeskich. Z kolei o godz. 20:00 zaplanowano spacer po najnowszej ekspozycji tej instytucji, czyli „Zagładzie ludzkości” Katarzyny Górnej. Artystka współtworząca falę polskiej sztuki krytycznej w latach 90. XX w., prezentuje w Szczecinie swoje najnowsze prace. Premierowa instalacja wideo dotyka tragicznego splotu: zagrożeń naturalnych i cywilizacyjnych, wynikających z ocieplenia klimatu, oraz reakcji elity finansowej świata. O 21:00 zostanie pokazany musical na podstawie płyty SIKSY „Stabat Mater Dolorosa”.

Schron pod magistratem

W tegoroczną Noc Muzeów po raz kolejny będzie można też zwiedzić zakamarki szczecińskiego magistratu, po których oprowadzać ma sam prezydent miasta. Odwiedzający będą mogli obejrzeć nie tylko prezydencki gabinet i reprezentatywną bibliotekę, w których zachowało się oryginalne wyposażenie, ale także niedostępny na co dzień podziemny schron. Zwiedzanie będzie możliwe w godz. 19:00-23:00. Organizatorzy zapowiadają też kilka niespodzianek.

Spacery po Pogodnie

Twórcy Galerii „Muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii poza prezentacją ogromnej kolekcji przed- i powojennych pocztówek z naszego miasta, zapraszają też do wspólnego zwiedzania Pogodna. Uczestnicy poznają historię budynków oraz ludzi, którzy mieszkają na jednym z najpiękniejszych osiedli Szczecina. Spacer poprowadzi miejska przewodniczka Polina Wierzchowiec.

W dawnej Hucie

Z kolei na Stołczynie zaplanowano Hutniczą Noc Muzeów. W dawnym hutniczym tunelu (ul. Nad Odrą 18) będzie można obejrzeć kroniki Huty Szczecin, sztandary, księgę pamiątkową, zdjęcia, puchary, strój hutnika, dyplomy, pamiątki okolicznościowe, broń używaną przez strażników. Będzie też można zagrać w „Kupca Szczecińskiego” – grę, w której handlujemy akcjami, pobieramy opłaty, inwestujemy w rozwój usług fabryk... ze szczecińską Hutą Kraft włącznie. Odbędzie się także spotkanie z Józefem Czaplińskim, który przepracował w szczecińskiej Hucie 40 lat i opowie o nieznanych historiach z okresu jej działalności.

Vintage market

W Noc Muzeów warto też zajrzeć do Obiektu Kreatywnego „Jadwiga”, mieszczącego się w kamienicy przy ul. bł. Królowej Jadwigi 2. Zaplanowano tu vintage market, podczas którego każdy będzie mógł się wystawić, sprzedać, kupić czy wymienić ubrania, książki, bibeloty. Będzie można wpaść na kawę i ciasto, spotkać się, porozmawiać, polenić w samym centrum miasta oraz zobaczyć, jak wyglądało dawne mieszkanie w centrum Szczecina. Dodatkowymi atrakcjami będą wystawa akwareli gruzińskiej artystki Niki Khabelashvili oraz praca szczecińskiego artysty LUMPa „Napoleon Bonaparte” (chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcie w przebraniu Napoleona).

 

Szczegółowy program 14. Europejskiej Nocy Muzeów w Szczecinie:


Muzeum Narodowe w Szczecinie

ul. Wały Chrobrego 3

18.00−22.00

Podczas Nocy Muzeów Dział Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie, podobnie jak w roku ubiegłym, serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która będzie polegała na odgadnięciu przeznaczenia prezentowanego obiektu muzealnego.  

Tegoroczną zagadką jest pochodząca z miejscowości Warchlino w powiecie stargardzkim rzecz wykonana z drewna i metalu w XIX wieku.

Próba odpowiedzi na pytanie: „Do czego służył ten przedmiot?” gwarantuje dobrą zabawę, a na dociekliwych i dowcipnych czekają nagrody.   

Tajemniczy przedmiot wystawiony będzie w gmachu przy Wałach Chrobrego.

Przyjdź, zobacz, pomyśl i zgadnij!

 

18:00–24:00

Wystawa „Dary ze świata. Nowe zabytki w kolekcji pozaeuropejskiej Muzeum Narodowego w Szczecinie”. Wystawa przedstawia zespół nowo pozyskanych eksponatów Działu Kultur Pozaeuropejskich, pochodzących z Ameryki Południowej, Afryki oraz Oceanii. Wszystkie zostały przekazane do muzeum w darze, w ciągu ostatnich dwóch lat. Ich prezentacja, oprócz docenienia darczyńców, jest również okazją do przedstawienia ogromnego bogactwa i różnorodności kultur zamieszkujących odległe zakątki świata. Tworzenie kolekcji muzealnych jest wieloletnim i mozolnym procesem, jednak lata 2017−2018 były wyjątkowo szczęśliwe dla kolekcji pozaeuropejskiej, która powiększyła się w tym okresie o 967 obiektów. Spośród nich, aż 763 zabytki to dary, które trafiły do muzeum dzięki hojności naszych dobroczyńców. Wystawa, choć prezentuje dary pozyskane w ostatnich latach, jest hołdem dla wszystkich naszych darczyńców.


18.00

O 18.00 w sali konferencyjnej rozpoczniemy koncert prof. Markusa Koehlera (baryton) i prof. Adama Oczkowskiego (fortepian). Panowie na co dzień wykładają w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold (Niemcy); w dniach 15–18.05.2019 prowadzili warsztaty w ramach Zachodniopomorskiego Forum Artystycznego.

 

18.00–23.30

Taras widokowy wieży Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego będzie otwarty dla wszystkich zwiedzających za darmo. Pokonaj 230 schodów i ciesz się piękną panoramą Szczecina!

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych

ul. Staromłyńska 27

18.00–0.00

Od 11 do 26 maja 2019 roku, przy okazji Nocy Muzeów, w gmachu Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 czynna będzie wystawa: „Leonardo da Vinci (1452–1519). 500-lecie śmierci, Rembrandt Harmenszoon van Rijn (1606–1669). 350-lecie śmierci”, której kuratorką jest dr Ewa Gwiazdowska z Gabinetu Grafiki Działu Sztuki Dawnej MNS.

W ten sposób Muzeum Narodowe w Szczecinie pragnie upamiętnić ważne jubileusze śmierci dwu spośród najwybitniejszych mistrzów XVI i XVII w.: Włocha Leonarda da Vinci i Holendra Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Eksponowane będą ryciny reprodukcyjne według dzieł obu geniuszy sztuki, znajdujące się w Gabinecie Grafiki Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ich autorami są reprezentanci kilku europejskich nacji, tworzący od XVII do XIX w. Niektóre ryciny oglądać można po raz pierwszy. Dwie grafiki według Leonarda – „Ostatnia Wieczerza” i „Św. Magdalena” − od grudnia 2019 roku pokazane będą na wystawie w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, prezentującej znajdujące się w Polsce dzieła sztuki związane z Leonardem.


Projekt GENEALOGIA

W Muzeum Narodowym przy ul. Staromłyńskiej 27, w przestrzeni ekspozycji stałej „Złoty wiek Pomorza” czynna będzie wystawa studentów z Pracowni Komunikacji Wizualnej pod opieką dra hab., Waldemara Wojciechowskiego, prof. AS.


Dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych

ul. Staromłyńska 27

18.00–22.00

Dział Numizmatyki MNS ustawi na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych stanowisko do bicia pamiątkowej monety pomorskiej − szeląga Księcia Bogusława X. Chętni otrzymają dyplom dokumentujący aktywny udział w Nocy Muzeów, a osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć w gorącym laku pamiątkową pieczęć. Specjalnie na Noc Muzeów został wykonany nowy stempel.


Wystawka „Odjazdowe bibliotekarki w muzeum”

17 czerwca 2018 roku uczestnicy gry miejskiej „Szczecińska historia roweru”, która była częścią „Zjazdu gwiaździstego” – cyklicznego wydarzenia rowerowego – trafili na piękny dziedziniec Muzeum Tradycji Regionalnych. Tematyka gry dotyczyła szczecińskich historycznych i współczesnych wątków rowerowych, a na Staromłyńską 27 prowadziły zdania: „Idziesz na rower, zabierz ze sobą książkę! Na jaką szczecińską rowerową imprezę książka jest warunkiem uczestnictwa? Jej organizatorów znajdziesz tam, gdzie Fryderyk ze swym biblijnym kompanem w księgach widzą wybawienie. Przynieś książkę, odbij w niej pieczątkę…”. Organizatorkami tego punktu w grze miejskiej były Odjazdowe Bibliotekarki, pracujące w muzealnej bibliotece – Ada i Marta. Jedna z nich – Marta Kurzyńska – została uhonorowana tytułem Zachodniopomorskiego Bibliotekarza 2018 Roku!

Chcemy pokazać fotorelację z tamtego, pełnego atrakcji, wydarzenia oraz zaprezentować wystawę planszową, poświęconą szczeciński edycjom akcji „Odjazdowy bibliotekarz”. To przykład otwartości Muzeum Narodowego w Szczecinie, które udostępnia swoje przestrzenie na wydarzenia zewnętrzne, oraz pozytywnej współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi.  


Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina

ul. Księcia Mściwoja II 8

18.00−0.00

W Muzeum Historii Szczecina zorganizujemy atrakcje, dzięki którym podczas Nocy Muzeów będziemy mogli przenieść się w czasie. Przed wejściem do gmachu Stowarzyszenie Strzelamy Za Zero Szczecin przygotuje stanowisko, na którym będzie można spróbować swoich sił w łucznictwie. We wnętrzu muzeum znajdą się dwa kramy. Na pierwszym z nich wydawnictwo Triglav zaprezentuje biżuterię archeologiczną oraz książki o tematyce wczesnośredniowiecznej. Na drugim znajdzie się duży wybór produktów ze skóry, wystawionych przez Kaphorn Skórzana Manufaktura. Opowiemy też o stojącym na pierwszym piętrze patefonie, a o 19.00, 21.00 i 23.00 będzie można posłuchać, jak gra.

 

Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

pl. Solidarności 1

18.00–0.00

W czasie Nocy Muzeów zapraszamy do Centrum Dialogu Przełomy na nocne zwiedzanie wystawy stałej. W tym roku wyjątkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wystawy czasowej „PRL pod lupą. Chwila przed zmianą” (sala edukacyjna). Tradycyjnie plac Solidarności zamieni się w plac zabaw. Najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli zagrać w klasy i szachy, poskakać przez skakankę, porysować kolorową kredą lub wziąć udział w wyścigach po torze kapslowym. Gry i zabawy poprowadzą pracownicy MNS–CDP wraz z wolontariuszami z XII LO w Szczecinie. Wzorem ubiegłych lat uczniowie z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej zaprezentują pokazy elementów gimnastyki artystycznej oraz sportowej. Po prezentacji do dyspozycji dzieci będzie specjalny tor przeszkód, by pod okiem trenerów spróbować swych sił w gimnastyce sportowej.


Wystawy: stała i czasowa MNS−CDP: 18.00−0.00 (ostatnie wejście o 23.00)

Plac zabaw: 17.00–19.30

Pokazy gimnastyki sportowej, tor przeszkód: 18.00−19.00

Muzealny Outlet

Tak! To jest możliwe! W Noc Muzeów można wynieść z muzeum dzieła sztuki, obrazy i rzeźby. Wszystko całkowicie legalnie! Obiekty czekają na Państwa w sklepach muzealnych, a dokładnie w publikacjach wydanych przez nas drukiem.

W katalogach wystaw znajdą Państwo reprodukcje najcenniejszych dzieł, zarówno sztuki współczesnej, jak i dawnej. Nie zaniedbaliśmy znawców archeologii, etnografii czy kultur pozaeuropejskich. Tradycyjnie zapraszamy pasjonatów historii Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Magnes to dziś obowiązkowa pamiątka z miejsc, które się odwiedziło. Dlatego dla kolekcjonerów magnesów przygotowaliśmy najpiękniejsze widoki miasta, a wśród nich gmachy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Oprócz tego polecamy wybór pamiątek i gadżetów niedostępnych w zwykłych sklepach.

Czekamy na Państwa w następujących oddziałach Muzeum Narodowego w Szczecinie:

• Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27

• Gmach Główny,. Wały Chrobrego 3

• Centrum Dialogu Przełomy, pl. Solidarności 1

• Muzeum Historii Miasta, ul. Księcia Mściwoja II 8

Naszą ofertę i promocje można śledzić na Facebooku na wydarzeniu „Muzealny Outlet”.

Lajkujcie i odwiedzajcie! Zapraszamy!


Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie

ul. Niemierzyńska 18a

18.00–24.00

Parada zabytkowych pojazdów wyrusza o godz. 17.00.

Trasa: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – ul. Piotra Skargi – al. Wojska Polskiego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – ul. Nowa – ul. Owocowa – ul. 3 Maja – al. Niepodległości – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.

Po paradzie chętni mogą wziąć udział w pokazie zabytkowych pojazdów na dziedzińcu muzeum.

Dziedziniec muzeum jest otwarty tego dnia od 16.00 do północy, ale wjechać mogą tylko zabytkowe pojazdy. Pozostali goście muszą niestety parkować gdzie indziej. Tej nocy na dziedzińcu muzeum będą stały tylko klasyki.


Muzeum Geologiczne

Uniwersytet Szczeciński, Wydział Nauk o Ziemi

Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nauk Przyrodniczych

ul. Adama Mickiewicza 16a

18.00–22.00

Podczas 14. Europejskiej Nocy Muzeów nasi goście będą mieli okazję zapoznać się z barwnym i przebogatym światem minerałów, skał oraz prehistorycznych kreatur „zaklętych w kamieniu”, czyli skamieniałości. Na zwiedzających czeka również nie lada atrakcja w postaci nowej wystawy okazów z kolekcji Łukasza Maciąga. Podziwiać będzie można m.in. minerały pochodzące z Polski, USA, Chin, Rosji i innych krajów, a także różne formy skał wulkanicznych – obsydianów, w tym intrygujące igły obsydianowe, „łzy Apacza” czy obsydianyśnieżne.

Ponadto będzie można zapoznać się z historią geologiczną regionu Morza Bałtyckiego czy też zobaczyć na własne oczy kule szczecińskie i dowiedzieć się, kiedy powstały, w jakim środowisku oraz dlaczego noszą taka nazwę.

Do dyspozycji zwiedzających zostaną udostępnione również stanowiska multimedialne i interaktywne, np. gra edukacyjna „Wybrane surowce Polski”, fotoplastykon ze zdjęciami minerałów w 3D, a także jedyna w swoim rodzaju gablotka z minerałami fluorescencyjnymi. Oferujemy możliwość oglądania pod binokularami próbek piasków plażowych, pustynnych oraz rzecznych niemal z całego globu ziemskiego. Z użyciem mikroskopów (biologicznego i polaryzacyjnego) będzie można także podpatrzeć świat mikroorganizmów oraz szczegółowo przyjrzeć się budowie skał krystalicznych. Z kolei miłośników programów o tematyce przyrodniczo-geologicznej zapraszamy do naszej sali projekcyjnej na pokazy filmowe.


Trafostacja Sztuki w Szczecinie

ul. Świętego Ducha 4

19.00

oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Jiří Kovanda – „Planetarium”

wystawa: 11.04–30.05.2019

kurator: Michal Koleček

oprowadzanie po wystawie: Daria Grabowska

Na wystawie „Planetarium” prezentowane są prace Jiříego Kovandy, jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych współczesnych artystów czeskich. Działanie w TRAFO wpisuje się w linię mniej licznych, ale przez to bardziej charakterystycznych projektów autora, skupiających na monumentalnych interwencjach przestrzennych typu site-specific. W sali wystawowej byłej szczecińskiej transformatorowni artysta stworzył dominującą, a mimo to subtelną i do pewnego stopnia intymną instalację. Na galeryjnej podłodze ułożył z punktów świetlnych gwiazdozbiory Barana, Delfina, Liry i Wagi. W ten sposób dyskretnie poruszył temat konwersji związanej z przemianą byłego budynku przemysłowego w „zakład i obserwatorium sztuki współczesnej”. W koncepcję rozległej instalacji Kovandy wpisane zostały również starsze prace z lat 70. i początku lat 80. XX wieku. Dzieła prezentowane na wystawie otwierają drogę do definiowania tożsamości współczesnej sztuki czeskiej, a w szerszym kontekście – także środkowoeuropejskiej.

Jiří Kovanda brał udział w kluczowych międzynarodowych pokazach sztuki, m.in. Documenta13 w Kassel (2007), Sao Paulo Biennial (2012) czy Istanbul Biennial (2013). Jego dzieła znajdują się w kolekcjach prestiżowych instytucji, takich jak Centre Pompidou w Paryżu czy MoMA w Nowym Jorku.


20.00

oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Katarzyna Górna – „Zagłada ludzkości”

wystawa: 09.05–30.05.2019

kurator: Jędrzej Wijas

oprowadzanie kuratorskie: Jędrzej Wijas

Katarzyna Górna, artystka współtworząca falę polskiej sztuki krytycznej w latach 90. XX w., pokaże w Szczecinie swoje najnowsze prace. Premierowa instalacja wideo dotykać będzie tragicznego splotu: zagrożeń naturalnych i cywilizacyjnych, wynikających z ocieplenia klimatu, oraz reakcji elity finansowej świata. Obrazy wideo tworzone przez Górną zainspirowane są relacją Douglasa Rushkoffa, amerykańskiego pisarza, socjologa i teoretyka mediów, który w 2018 roku wygłosił wykład o globalnym ociepleniu dla najbogatszych ludzi świata. Szokiem dla autora była późniejsza dyskusja, podczas której uczestnicy skupili się na sposobach zabezpieczenia swojego bytu kosztem życia i zdrowia pozostałych mieszkańców planety. Pojęcia solidarności międzyludzkiej i poczucia odpowiedzialności za przyszłość globu znalazły się poza obszarem rozmowy..

Katarzyna Górna mieszka i pracuje w rodzinnej Warszawie. Tworzy wielkoformatowe, głównie czarno-białe fotografie, zazwyczaj zestawiane w przestrzenne instalacje, a także filmy. W latach 90. studiowała na warszawskiej ASP w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego. Twórczość artystki opiera się na kobiecym spojrzeniu na rzeczywistość społeczną. W jej dorobku artystycznym o wyraźnym rysie feministycznym łatwo zauważyć ewolucję myśli – od badania obszaru tworzenia kulturowych symboli do postawy sprecyzowanej, walczącej, postulatywnej. Górna podejmuje tematy trudne, często stanowiące społeczne tabu.

 

21.00

pokaz filmu

SIKSA – „Stabat Mater Dolorosa”. Musical o śmierci i dziewczynie  

Musical na podstawie płyty SIKSY „Stabat Mater Dolorosa” to performatywna realizacja marzenia o robieniu kina, gdzie zarówno marzenie, jak i kino są żuciem gumy balonowej od dawna pozbawionej smaku. Nostalgiczne zaproszenie do roztańczonej opowieści o dziewczynie, która wraca do czasów dzieciństwa. Przebierała się wtedy za różne kobiety, wykorzystując do tego szafy swojej mamy, i wchodziła w role po to, by zadowolić samą siebie. Ten film to narzędzie do rekonstrukcji scen szczenięcych, a także barokowe pożegnanie z brokatem i jednorożcami.

reżyseria: Piotr Macha + SIKSA

scenariusz: „Stabat Mater Dolorosa”

występują: sam zobacz

produkcja: CINŻKI DIY

 

Akademia Sztuki w Szczecinie

Pałac pod Globusem

pl. Orła Białego 2  

18.00–23.00

KONCERTY

18.15–21.30 | Sala Kameralna

„Przetańczyć całą noc” – najpiękniejsze arie operowe i operetkowe

Koncert klasy dr hab. Katarzyny Dondalskiej. Wystąpią: Yana Hudzovska, Agata Porczak, Julita Jabłonowska, Marta Bochenek, Karina Raźnikiewicz. Przy fortepianie: Michał Landowski.


21.30–23.00 | Sala Kameralna

Koncert klasy dra hab. Wojciecha Kołaczyka. Wystąpią: Marta Jezierska − altówka, Justyna Jakubowska – fortepian, Iga Baran – altówka, Marta Brot – skrzypce, Justyna Jermakowicz – skrzypce, Miriam Kozak – skrzypce, Milena Palkaj – fortepian


18.30 | Czarna Sala (Teatr)

Koncert klasy perkusji Akademii Sztuki w Szczecinie. Wystąpią: Agata Błaszczyńska, Piotr Kupczyński, Magdalena Mazurek, Dawid Buczula, Aleksandra Broda, Joanna Kłos, Marcin Rakowski, Marta Miklińska. Przygotowanie: prof. dr hab. Jorge Luis Valcarcel Gregorio, Rafał Krzanowski, Magdalena Kordylasińska-Pękala, Antonina Kadur


WYSTAWY, POKAZY, PREZENTACJE

18.00–23.00 | Zona Sztuki Aktualnej

„Masochistki”

Agnieszka Grodzińska, Grupa Sędzia Główny, Aneta Grzeszykowska, Ewa Juszkiewicz, Zofia Krawiec, Natalia LL, Iga Świeściak, Agata Wieczorek, Agata Zbylut

Kuratorka: Zofia Krawiec

Wystawa „Masochistki” podejmuje temat skomplikowanej zależności między masochizmem a emancypacją kobiet. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace artystek, których postawa artystyczna odzwierciedla społeczne napięcia związane z pragnieniem wchodzenia w pozycję uległości.


18.00–23.00 | Galeria R+

Izabella Gustowska „Things”


19.00–23.00 | Ogród Zimowy

Wystawa grafik interaktywnych. W trakcie wystawy zobaczyć będzie można grafiki interaktywne zaprojektowane i wykonane przez studentów Katedry Grafiki Interdyscyplinarnej na Wydziale Sztuk Wizualnych. Podczas wydarzenia będą obecni studenci, z którymi będzie można porozmawiać o ich pracach.


19.00–23.00 | Ogród Zimowy

Wystawa gier Koła Naukowego PRYZMAT. W trakcie wystawy zagrać będzie można w gry komputerowe zaprojektowane i wykonane przez koło. Podczas wydarzenia będą obecni członkowie koła, z którymi będzie można porozmawiać o ich działalności.


19.00–23.00 | Ogród Zimowy

„Night of the Living Typography”

Pokaz instalacji multimedialnej oraz równocześnie przegląd najnowszych prac studentów, które powstały w Pracowni Projektowania Przestrzennego i Grafiki Animowanej prowadzonej przez dr Agnieszkę Dajczak na Wydziale Sztuk Wizualnych w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Kuratorki: dr Agnieszka Dajczak, studentka Karolina Kaleta


15.00–23.00 | sala 006

ART Game Jam

Otwarte zawody w tworzeniu gier komputerowych lub planszowych na wybrany przez organizatorów temat. Wstęp wolny, decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy uczestnik musi zapewnić sobie sprzęt niezbędny do udziału w zawodach (w przypadku gry komputerowej − sprzęt elektroniczny, w przypadku gry planszowej − artykuły papiernicze). Organizator zapewnia poczęstunek i napoje, dostęp do sieci elektrycznej i internetowej. Obowiązują zapisy pod adresem: anna.sienkiewicz@akademiasztuki.eu.


18.00–23.00 | sala 110

„Napięcia”

Natalia Keller (malarstwo, II rok I stopnia), Pracownia Struktur Wizualnych

Instalacja site-specific zajmuje całą pracownię 110 i powstaje przez napinanie włóczki w przestrzeni. Przypomina napinanie mięśnia przed wysiłkiem i jego rozluźnianie po wysiłku. Stwarza nową przestrzeń w przestrzeni zastanej. Zaprasza do wchodzenia z nią w interakcję na poziomie zmysłowym, przede wszystkim przez dotyk.


21.00–23.00 | sala 109

Działania studentów dra hab. Roberta Knutha, prof. AS; Pracownia Sztuki w Przestrzeni Publicznej i Muzyki Eksperymentalnej

21.00 | „Per accidens”: Wiktoria Tundys / Nadia Pies / Robert Knuth (ts), 30 min

21.30 | „Sen mojego psa”: Alicja Andrukajtis, 10 min

22.00–23.00 | „Mgłałagan” Składanek / Frys / Becker

Instrumentarium klasyczne metaforyczne . Kamil Składanek − gitara elektryczna, soczyste melodie ; Julia Frys − wokal, loopy, senne pętle, struny głosowe; Kamil Becker − gitara basowa, miękki kocyk.


21.00–22.00 | półpiętro, hol główny

„It Will be Beautiful” – body art

Aleksandra Demianiuk, studentka I roku z Pracowni 109 dra hab. prof. AS Roberta Knutha


18.00–23.00 | sala 306

NOC − pokaz obrazów studentów Pracowni Obrazu 1


18.00–22.00 | pracownie Centrum Przemysłów Kreatywnych

Wystawy pracowni związanych z kierunkiem wzornictwo


GODZ. 18.00–22.00 | pracownia Projektowania Ubioru

„Czarna dziura” − maraton szycia i projektowania

Dzień otwarty w Pracowni Projektowania Ubioru, w której będzie można podejrzeć studentów przy pracy.

21.00–0.00

„Ministerstwo Dobrych Rad” − performance studentek i studentów Akademii Sztuki w Szczecinie przed gmachemFilharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

ul. Małopolska 48

hol

22.30–0.00

Pokaz filmu „Photon”

Film „Photon” jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy (w formule znanej widzom choćby z Animal Planet), ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora, który jest aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę.

W drugiej części narrator wyjaśnia, co dzisiaj wiemy (i czego nie wiemy) na temat powstawania życia. W jaki sposób uformowały się złożone systemy cząsteczkowe? Dzięki kilku przykładom zaczerpniętym z codzienności przeciętnej rodziny poznajemy biologiczne podłoże emocji, źródła przemocy i alkoholizmu, naturę tzw. wolnej woli. W filmie zobaczymy przekrój mózgu w chwili podejmowania prostej, rutynowej decyzji. W świetle najnowszych badań naukowych pojawia się interesujące pytanie: czy tak naprawdę sami decydujemy o czymkolwiek? Takie sprawy, dotyczące bezpośrednio wszystkich ludzi, ukazane zostają na przykładzie jednego dnia z życia Wojciecha i jego żony, Emilii.

W ostatnim akcie filmu przyszłość ukazana jest w formie programu telewizyjnego, oglądanego przez wspomniane małżeństwo. Przewidywania oparte są na obecnych trendach futurologii. Internet stopniowo ewoluuje w stronę specyficznej formy sztucznej inteligencji, być może nawet świadomości. Podczas gdy Emilia i Wojciech zasypiają przed ekranem, film sięga dalej, odważnie prognozując dalsze łączenie człowieka z technologią. Pojawiają się tutaj niezwykle realistyczne „ujęcia” przyszłych baz danych, miast przyszłości. Widzimy nie tylko znane z filmów sci-fi metropolie, ale również mniejsze obszary miejskie. Jak może wyglądać Płock albo Lublin za 500 lat? W dalszych prognozach film ukazuje zaskakujące rozwiązania architektoniczne oraz samoreplikujące się maszyny. Jaki będzie koniec wszechświata?

Liczba miejsc ograniczona.

Pomysłodawca oraz koordynator projektu: Szymon Karpierz – KanapaTrippin

Współorganizator projektu: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Oddział w Szczecinie


Dom Kultury 13 Muz

pl. Żołnierza Polskiego 2

Galeria ½

18.00–21.00

„Dokąd, skąd, dokąd”. – wystawa Moniki Szpener

Tym razem Monika Szpener do Galerii ½ zaprosiła Katarzynę Adaszewską i Piotra Ciesielskiego. Prace prezentowane na wystawie „Dokąd, skąd, dokąd” są wynikiem zaprzyjaźniania się ze wspomnieniem. Zaprzyjaźnienia się specyficznego, bo poprzez przedmioty.


Galeria TWORZĘ SIĘ!

od 18.00

Muzeum po zmroku. Czy wizyta w muzeum może być zaskakującą przygodą? Zaproszeni do współpracy artyści i animatorzy sprawią, że nie trzeba będzie długo zastanawiać się nad odpowiedzią.

Tym razem galeria TWORZĘ SIĘ zostanie przekształcona w najprawdziwsze muzeum, w którym będzie można znaleźć znane obrazy, rzeźby i zabytkowe rekwizyty. Nie będzie ono jednak zwyczajne. To muzeum nocą, w którym rzeźby opuszczają swoje postumenty, znane postaci wychodzą z obrazów, bawią się w chowanego i do tego uwielbiają psoty. Oprócz nocnej scenerii odwiedzający wystawę będą mogli odkryć tajemnicę zniknięcia ważnego eksponatu. Wcielą się w rolę detektywów i przy pomocy odpowiednich wskazówek, śladów i szyfrów odkryją zagadki i tajemnice, które skrywa muzeum.

W ramach zwiedzania przybliżone zostaną sylwetki i dzieła najbardziej znanych na świecie malarzy i rzeźbiarzy. Nie zabraknie najlepszych książek dla dzieci o sztuce oraz detektywistycznych. Wiek: 5+

Kuratorka projektu: Paulina Ratajczak

 

Urząd Miasta Szczecin

pl. Armii Krajowej 1

19.00–23.00

Odkryj zakamarki Urzędu Miasta

Szczeciński magistrat kolejny raz włącza się w organizację akcji Noc Muzeów. Będzie można zobaczyć m.in. gabinet prezydenta, zabytkową bibliotekę oraz podziemia gmachu. Na mieszkańców i turystów w prezydenckim gabinecie będzie czekać jego gospodarz, który opowie gościom o ciekawostkach związanych z siedzibą Urzędu Miasta oraz zaprezentuje oryginalne wyposażenie najważniejszego pomieszczenia w całym gmachu. Zwiedzanie zakończy się zejściem do podziemnego schronu, gdzie można będzie zobaczyć m.in. komorę filtrowentylacyjną. Zwiedzanie będzie odbywać się w grupach po 15–20 osób.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców i turystów zainteresowanych poznaniem zakamarków magistratu przed główne wejście Urzędu Miasta.

Ale to nie koniec atrakcji, bo podczas tegorocznej Nocy Muzeów na gości Urzędu Miasta będzie czekać jeszcze kilka niespodzianek


Open Gallery Monika Krupowicz

ul. Koński Kierat 17/1

18.00–22.00

„Following the Sun” – malarstwo Tomka Kopcewicza

Z okazji 14. Europejskiej Nocy Muzeów Open Gallery Moniki Krupowicz zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa Tomka Kopcewicza „Following the Sun”. Najnowsze obrazy z tego cyklu są malarskim zapisem żeglarskiej podróży na pokładzie słynnego Sputnika III – jachtu, który wypłynął z Kamienia Pomorskiego w głośny rejs dookoła świata, w cztery lata okrążył Ziemię, odwiedzając po drodze 24 państwa. Kapitanem jednostki był Mateusz Stodulski, kuzyn artysty. Malarz dołączył do rodzinnego rejsu na dwie kilkutygodniowe wyprawy po Morzu Śródziemnym i Karaibach, które potraktował jako pretekst do artystycznej pracy w plenerze. Jak sam mówi: „To wystawa o spełnionym marzeniu morskiej podróży do mitycznych ciepłych krajów. Rejs na pokładzie żaglowego jachtu, od Morza Śródziemnego po Karaiby, wydaje się wspaniałą, bajeczną wyprawą, ale to tylko złudzenie. Z bliska sprawy mają się inaczej, a w zasadzie tak samo jak wszędzie, gdzie pojawił się człowiek i jego potrzeba władzy, dzielenia i porządkowania. Jednak las tropikalny z pomocą kolców, jadu i ostrych jak noże liści wciąż jeszcze skutecznie broni się przed człowiekiem”. W tropikach artystę fascynują detale roślin, precyzja podziałów oraz kolory, których intensywność potęguje natężenie południowego światła.

To właśnie forma i kolor są punktem wyjścia dla obrazów z cyklu „Following the Sun”. Wykorzystując realne elementy, artysta stwarza z nich jednak kompozycję, która jest niemal nierealna. Charakterystycznymi elementami tego malarstwa są geometria i rytm. Artysta przygląda się z bliska systematyczności przyrody, skupia się na jej wybranych fragmentach i przelewa je na płótno w formie warstwowych struktur. Monika Krupowicz, kuratorka wystawy: „Z tej wyprawy Tomek przywiózł w sobie zachwyt podróżnika, impresje odkrywcy, opis literacki i nastrój, którymi wypełnił swoje malarstwo. Ta wystawa to podróż w stronę słońca, której drogę wyznacza geometria halsującego jachtu prowadzonego pod wiatr. To wyprawa do wnętrza, w głąb i poza to, co znamy”.

Tomek Kopcewicz pochodzi z Kamienia Pomorskiego. Edukację artystyczną rozpoczął w Liceum Plastycznym w Szczecinie, gdzie był uczniem znanego, szczecińskiego malarza – Wojciecha Zielińskiego. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Włodzimierza Łajminga (2002) oraz Pracowni Intermediów prof. Witosława Czerwonki. Jest współtwórcą grupy Znajomi znad Morza, współtworzy także z fotografem Michałem Szlagą duet artystyczny Odyseja. Zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo, a jego dokonania wyróżniano m.in. podczas polskiej edycji „One Minute Film” (2006) czy na Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” w Bielsko-Białej (2005). Znalazł się także w rankingu „Kompas Sztuki 2013”, wyróżniającym najlepszych polskich artystów.


Galeria 111

pl. Żołnierza Polskiego 11

„Nic dodać” – wystawa malarstwa Janusza Kokota

Janusz Kokot to artysta, który nie zagrzał miejsca w żadnej szufladce. Z łatwością porusza się między technikami i tematami. Zawsze jednak z tym samym rezultatem – jego prace są wypracowane i przemyślane w każdym calu.

Autor o swojej twórczości mówi: „Od czasów nauki w liceum plastycznym moją uwagę przykuwało malarstwo realistyczne. Moimi największymi idolami byli wtedy: Malczewski, Gierymski i inni malarze końca dziewiętnastego wieku. Gdy pojawiła się możliwość podróżowania po muzeach Europy, zawsze najwięcej czasu spędzałem w salach obwieszonych dziełami Rembrandta, Goyi czy Repina. Fascynacja twórczością wielkich mistrzów przez ponad trzy dekady miała odbicie w mojej działalności artystycznej. Ale parę lat temu w czasie kilkumiesięcznych studiów nad pejzażem nastąpił zdecydowany zwrot moich zainteresowań w kierunku sztuki abstrakcyjnej”.


Antykwariat Marek Wyłupek

ul. Koński Kierat 12

16.00–22.00

Antykwariat wystawi meble z okresu baroku, empire, klasycyzmu i biedermeieru oraz malarstwo szczecińskie i pomorskie. Atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów będzie obraz Augusta Ludwiga Mosta „Wizyta w galerii”. Dodatkowo Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie wystawi kilka obrazów szczecińskich autorów.

 

Akademia Rysunku Grażyna Wesołowska

ul. Stanisława Moniuszki 1/1

15.00−22.00

Leonardo da Vinci w Akademii Rysunku

500 lat temu Leonardo da Vinci, którego leworęczne umiejętności zdawały się wówczas czarodziejskie, pozostawił światu swoje dzieła, rysunki, notatki. Siła jego dzieł bierze się z zawartych w nich wspomnień i wrażeń dzieciństwa.

W imieniu Leonarda da Vinci, artysty-filozofa, zapraszamy do Akademii Rysunku na rysowaną węglem podróż po świetlistych krainach jego dzieciństwa i cienistych dolinach młodości. To podróż wśród roślin, kwiatów, zwierząt, skał, jakie widział i rysował Leonardo, ucząc się od 14. roku życia w pracowni mistrza florenckiego Andrei del Verrocchia sztuk, dla których rysunek jest absolutną podstawą.


Szkoły Artystyczne TOP-ART – Galeria FOTART

ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 (oficyna II piętro)

sobota (wernisaż) 18.30–22.00

Elias Tobares – „Old and new projects (Projekty stare i nowe) 2009–2019”

Prezentacja dziewięciu projektów artystycznych Eliasa Tobaresa, powstałych na przestrzeni dziesięciu lat. Artysta pochodzi z Argentyny, a od pięciu lat związany jest ze Szczecinem. Na prezentację składają się rysunki, instalacja i wideo.

Projekty: „Chords” (2009), „Crack” (2009–2010), „Dreams” (2010–2012), „Jacques Lacan. Seminar X” (2013), „Constellation” (2014), „Mirrors (2015–2019), „Surgical Intervention” (2017), „ References” (2018), „ Soul” (2019).

 

PAVILION / Galeria ORIENT

al. Papieża Jana Pawła II 1

19.00–24.00

Tomasz Lazar – finisaż wystawy, spotkanie z artystą

Niezależny fotograf, artysta oraz wykładowca Akademii Sztuki w Szczecinie. Laureat nagród, m.in.: World Press Photo, Picture of the Year International, CHIPP, Sony World Photography Award, BZ WBK Press Photo, Grand Press Photo oraz Lumix Festival for Young Journalism. Jego prace publikowane były w wielu prestiżowych czasopismach, takich jak: New York Times, Newsweek International, Sunday Times Magazine, New Yorker, Washington Post czy New York Magazine. Interesują go przede wszystkim długoterminowe projekty, skupiające się na tematyce społeczeństwa i ludzkiego umysłu.


Galeria „Muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii

ul. ks. bp. Ignacego Krasickiego 6

(poziom -1)

18.00–00.00

otwarta prezentacja szczecińskich powojennych pocztówek 1945–2017 oraz pocztówek przedwojennego Szczecina;

Szczecin w obiektywie mieszkańców – zdjęcia mieszkańców powojennego Szczecina;

prezentacja galerii zdjęć historycznych szczecińskich tramwajów i autobusów w przestrzeni Szczecina;

prezentacja sprzętu i aparatów fotograficznych z lat minionych;

spotkania z kuratorami wystawy, rozmowy, oprowadzanie;

otwarta pracownia rzeźbiarska Wiktora Zubka;

spotkanie przy kawie i herbacie , rozmowy o zmianach w Szczecinie w ostatnich dziesięcioleciach i o szczegółach znajdujących się na pocztówkach i zdjęciach.


18.30

Wycieczka jedną z tras szlaku historyczno-przyrodniczego „Pogodny”. Przejdziemy ulicami Pogodna w okolice galerii, poznamy historię budynków oraz ludzi, którzy tam mieszkają. Zaprasza Polina Wierzchowiec, przewodniczka miejska po Szczecinie. Wstęp wolny.

Zapraszamy serdecznie w progi Galerii „Muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii, gdzie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki będziemy mogli odbyć sentymentalną podróż po zatrzymanej na fotografiach historii naszego miasta. W muzeum można zobaczyć pocztówki, karty pocztowe, zdjęcia, materiały prasowe, filmy, ukazujące zmiany zachodzące w naszym mieście. Na początek pragniemy przyciągnąć Państwa uwagę pocztówkami ze Szczecina i okolic, wydanymi po 1945 roku. Zdecydowana większość pochodzi z własnej, ciągle powiększanej kolekcji. Kolekcjonujemy je od wielu lat, posiadamy około 90 procent wszystkich tych, które ukazały się w naszym mieście. Planujemy również ich skatalogowanie. Znaczna część widokówek pochodzi z obiegu pocztowego, przez co widoczne są ślady „z życia”. Prezentując kolekcję, staramy się ukazać walory architektoniczne, historyczne naszego miasta. Ma to również cel edukacyjny – uczymy, jak kochać i szanować miasto, w którym żyjemy, gdzie żyli nasi rodzice i dziadkowie, a także żyć będą nasze dzieci przez następne pokolenia. Utrwalamy pamięć naszego miasta i odbudowujemy wspomnienia.


Technopark Pomerania

ul. Cyfrowa 6

(budynek F3)

18.00−0.00

„Cyfrozaury. Komputery z poprzedniej epoki” to wyjątkowa wystawa poświęcona historii rozwoju komputerów osobistych. Wśród cyfrowych antyków znalazły się m.in. pierwszy notebook, którego Amerykanie zabrali w kosmos, pecety ze znakowym systemem operacyjnym DOS, komputery produkowane 40 lat temu w Szczecinie oraz ojciec laptopa i dziadek smartfona, czyli jeden z pierwszych przenośnych komputerów AT z zegarem 10 MHz. Wystawa prezentuje także archaiczne już dziś dyski, karty sieciowe i modemy, dzięki którym można prześledzić historię miniaturyzacji komputerów. Odwiedzający mogą też zagrać w kultową grę „Prince of Persia” i spróbować swoich sił w trójwymiarowym tetrisie „Blockout”. Więcej informacji: www.cyfrozaury.pl.


Galeria Sztuki Współczesnej ArtGalle

ul. Śląska 53

„Obrazy z podróży. Krzysztof Skórczewski – miedzioryty”

Podróż to wędrówka przez mój czas, a wehikułem tego czasu jest sztuka zamknięta w miedziorycie. Każda podróż to przemijanie obrazów, zdarzeń i ludzi, to zmieniająca się refleksja nad otaczającym światem. Dla podróżnika często nie jest ważny cel, ale samo podróżowanie. Zawsze jednak pozostaniemy niewolnikami czynnika, bez którego podróż nie może się odbyć. Tym tajemniczym zjawiskiem jest czas. Grafiki, akwarele i rysunki, które przedstawiam na wystawie to zatrzymane w czasie obrazy z podróży.

Galeria Sztuki Współczesnej ArtGalle – miejsce prezentacji sztuki współczesnej i pracownia ceramiczna w Szczecinie. Powstała w 2000 roku z inicjatywy Jolanty Szczepańskiej-Andrzejewskiej, która podjęła współpracę z najciekawszymi polskimi artystami tworzącymi malarstwo, grafikę, rzeźbę, dzieła ceramiczne oraz szklane. Do 2017 roku galeria mieściła się przy deptaku Bogusława. Aktualnie galeria znajduje się przy ul. Śląskiej 53.


Wartownia na Stołczynie

ul. Nad Odrą 18

17.00–20.00

Hutnicza Noc Muzeów

W Tunelu Hutniczym na wystawie zaprezentowane zostaną: obrazy hutników przy pracy, sztandary huty, kroniki, księga pamiątkowa, zdjęcia, puchary, strój hutnika, dyplomy, pamiątki okolicznościowe, mapy mentalne Stołczyna widzianego oczyma mieszkańców, broń używana przez strażników Huty Szczecin. W klubie gier planszowych Wartownia będzie można zagrać m.in. w „Kupca Szczecińskiego” – grę, w której handlujemy akcjami, pobieramy opłaty, inwestujemy w rozwój usług fabryk… ze szczecińską Hutą Kraft włącznie. 70 lat OKS Hutnik Szczecin − spotkanie Józefem Czaplińskim, który przepracował w hucie 40 lat i opowie o nieznanych historiach z okresu jej działalności.

Organizator: Stowarzyszenie Stołczyn po Sąsiedzku

Współorganizatorzy: ALFA TERMINAL, Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM, Klub Aktywnego Seniora Stołczyn, Klub Kolekcjonersko-Strzelecki M 16, nerdads.pl, OKS Hutnik Szczecin.

 

Obiekt Kreatywny Jadwiga

STIPS + STBS

ul. bł. Królowej Jadwigi 2

od 11.00  

Vintage Market

Każdy może coś wystawić: sprzedać, kupić i wymienić swoje ubrania, książki, bibeloty. Można wpaść na kawę i ciasto, spotkać się, porozmawiać, polenić się w centrum miasta oraz zobaczyć, jak wyglądało mieszkanie w centrum Szczecina.


Wystawa akwareli

Nika Khabelashvili jest artystą z Gori w Gruzji. Ukończył Akademię Sztuki Ana Pheradze w 2016. Nika jest studentem w Tbilisi State Academy of Art, obecnie studiuje w Akademii Sztuki w Szczecinie w ramach studenckiej wymiany. Pracuje pod kierunkiem dra Zbigniewa Taszyckiego oraz pod opieką Agnieszki Grodzińskiej. Nika jest fanem wspinaczki. Maluje w otwartej przestrzeni, traktuje naturę jako źródło artystycznej inspiracji. Większość prac tworzy podczas wspinaczek wysokogórskich.


Wystawa Na Witrynie: „Popapieruj Mnie”

Zakład Dekoratorski Ladaco, Barbara Biel-Lewandowska

W tym dniu będzie również można zobaczyć pracę szczecińskiego artysty LUMPa „Napoleon Bonaparte” i zrobić sobie zdjęcie w przebraniu Napoleona. Zobaczymy też pracę Katarzyny Szeszyckiej – „Lightbox”.


Galeria Gilotyna, Piwnica Kany

pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5

18.00–00.00

Wystawa łączona „Eko Kana”

Wystawa osób zaangażowanych w aktywizację społeczną i uświadamianie w kwestiach zdrowego żywienia oraz ekologicznego postrzegania przestrzeni. Zaprezentowane zostaną pracę m.in. Leszka Żebrowskiego, Agnieszki Dajczak, Piotra Depty-Kleśty.

Wystawa prac studentów I roku I stopnia na kierunku architektura wnętrz

Na wystawie prezentowane będą prace studentów I roku I stopnia na kierunku architektura wnętrz. Powstały one w trakcie semestru zimowego w roku akademickim 2018/2019 podczas zajęć z podstaw projektowania architektury wnętrz, prowadzonych przez mgr Dominikę Zawojską.

Zadanie semestralne dotyczyło „interpretacji w przestrzeni”. Polegało na przeprowadzeniu studiów rysunkowych i makietowych oraz analizie wybranego hasła (forma organiczna, technologia, informatyka), a w rezultacie na znalezieniu zasady porządkującej zaprojektowaną formę w otaczającej przestrzeni. Następnym etapem było wykonanie struktury przestrzennej z zastosowaniem podziałów i multiplikacji, uwzględniającej rytm, proporcje i kierunki kompozycji w przestrzeni. Efekty pracy studentów zostaną zaprezentowane w formie plansz projektowych oraz makiet. Autorzy: Aslihan Baheci, Eugen Bortnic, Joanna Kępa, Klaudia Kopera, Milena Kuliszenko, Magdalena Moskwa, Marta Murawska, Karolina Patejuk, Filip Podkalicki, Weronika Popielarska, Maryna Razdolska, Natan Sabatowicz, Agata Smoliga, Paula Trytek, Klaudia Wiśniewska.


FOONKA

ul. Świętego Ducha 2A

18.00–00.00

FOONKA x Aleksandra Morawiak

Spotkanie autorskie z Aleksandrą Morawiak (Liquid Memory Collages),wystawa plakatów, premiera nowego wzoru pościeli Liquid Memory marki FOONKA.

Liquid Memory Collages to nazwa, pod którą kryje się utalentowana ilustratorka Aleksandra Morawiak. Kolaże, które są jej ulubioną formą wyrazu, przywodzą na myśl senne marzenia. Niezwykła kompozycja, harmonijna paleta barw oraz nieoczywiste zestawienia detali jej prac działają na odbiorcę niczym magnes.

Podczas Nocy Muzeów zaprezentujemy owoc kooperacji szczecińskiej marki FOONKA z tą utalentowaną artystką. To pierwszy projekt jest z planowanej kolekcji pościeli, której myślą przewodnią będzie zaprezentowanie sztuki współczesnych ilustratorów, malarzy oraz projektantów.

O 19.00 rozpocznie się spotkanie autorskie, na którym Aleksandra opowie o swojej twórczości oraz pracy nad wzorem. Na miejscu odbędzie się wystawa plakatów, a w wąskim przejściu pomiędzy budynkami showroomu FOONKA oraz Trafostacji Sztuki na odwiedzających czekać będzie niezwykła instalacja nawiązująca do twórczości Liquid Memory Collages.

 


Babiniec Boho Arts

ul. Jagiellońska 9

„Portrety RZECZYwiste” – wystawa fotografii Beaty Bogusławskiej

Pokazane zostaną portrety zwykłych, a jakże niezwykłych kobiet. Surrealistyczne kolaże ukazujące więcej niż tylko zapis chwili, nastrój czy emocje bohaterek – to psychologiczna podróż w poszukiwaniu istoty i tożsamości portretowanej osoby przez pryzmat otaczającego ją świata. Każdy ważny przedmiot, idea czy ukochane miejsce odbijają bowiem na nas swe piętno i nie bez powodu nie umiemy się z nim rozstać. Wystawa to podróż ku spotkaniu z Człowiekiem. W każdym odkryć można wiele, jeżeli tylko poświęci mu się wystarczająco dużo uwagi.

Beata Bogusławska – członkini Fotoklubu RP, wiceprezes stowarzyszenia FGT „Kontur”, fotograf, diaporamistka, animatorka kultury. Laureatka wielu polskich i międzynarodowych konkursów. Na swoim koncie ma m.in. komplet medali Międzynarodowej Sztuki Fotograficznej FIAP. Autorka indywidualnych projektów fotograficznych prezentowanych w kraju i na świecie.

Babiniec Boho Arts to miejsce stworzone przez Beatę i Magdę z potrzeby ich artystycznych dusz. Powstał z myślą o kobietach, ich fascynacjach, szaleństwach czy ucieczce od rutyny lub codzienności. Azyl kobiecych potrzeb. Swoisty patchwork sztuk: od malarstwa, rzeźby, biżuterii po ręcznie szyte ubrania i buty. To miejsce, w którym przedmiot zyskuje nową wartość i nowy wymiar, a odbiorca może odważnie przekraczać granice w odnajdywaniu i poznawaniu samego siebie. „Miejsce, gdzie możesz przestać być żoną, mamą, córką, babcią; gdzie czas się zatrzymuje dla jednej chwili: bycia kobietą”.