Noc Muzeów już po raz 17. odbędzie się w Szczecinie w sobotę, 13 maja. Z tej okazji za darmo będzie można zwiedzać szczecińskie muzea i galerie. Ale nie tylko. Tej wyjątkowej nocy swoje drzwi przed mieszkańcami otwiera wiele innych instytucji, które nie zawsze kojarzone są z historią czy sztuką. Większość miejsc zaprasza na zwiedzanie od godz. 18:00.
Muzeum Narodowe na nocne zwiedzanie zaprasza do swoich gmachów od godz. 18:00. Poza licznymi wystawami stałymi i czasowymi na szczecinian będą czekały dodatkowe aktywności. W gmachu przy Wałach Chrobrego zaplanowano m.in. otwarte warsztaty rodzinne w wiosce afrykańskiej oraz grę muzealną „Konserwatorskie łamigłówki”. Karty do gry będą wydawane w godz. 19:00-20:00 w kasie muzeum, a stacje gry zostaną ulokowane w przestrzeniach wystaw prezentowanych w gmachu. Za prawidłowo wypełnioną kartę będzie można otrzymać upominek. Około 21:30 w muzeum pojawią się „goście z innej epoki”, którzy będą przechadzać się po gmachu w strojach z XVIII wieku.
Bicie repliki monety i lakowa pieczęć
W Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 tych samych rekonstruktorów będzie można spotkać od godz. 19:30. Ponadto odwiedzający będą mogli wysłuchać prelekcji o unikalnym odkryciu w naszym regionie „Pomorskie Stonehenge sprzed 7000 lat” (18:00) oraz zwiedzić wystawę „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” w towarzystwie jej twórców. Na dziedzińcu odbędzie się koncert 50-osobowego chóru muzyki rozrywkowej Rock&Fire (18:00). A godzinę później w tym samym miejscu stanie stanowisko do bicia pamiątkowej monety pomorskiej. Chętni otrzymają też dyplom dokumentujący aktywny udział w Nocy Muzeów, a osoby pełnoletnie będą mogły osobiście odcisnąć na dyplomie w gorącym laku pamiątkową pieczęć lakową z głową gryfa.
Teatrzyk cieni i warsztaty dla maluchów
Sporo będzie się działo w „Przełomach”. Poza wystawami zaplanowano teatrzyk cieni „Wsiąść do pociągu byle jakiego” (16:30-17:30, zapisy) oraz warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym „Cztery przystanki zabaw”, w tym zajęcia sensoplastyczne, wyklejanie kulkami z bibuły i budowanie domu z klocków (18:00-21:00). Młodzież i dorośli będą mogli rozwiązać „Zagadki PRL”.
Ukryta wystawa dla dzieci
W Noc Muzeów otwarta też będzie oblegana wystawa dla dzieci w Galerii Tworzę się w budynku DK 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2. To „Ukryta wystawa”, która rozbudza ciekawość, zachęca do poszukiwania i odkrywania. Przy okazji ekspozycja porusza takie ważne zagadnienia jak wykluczenie, wstyd czy tolerancja. Wystawie towarzyszy specjalna ścieżka wrażeń, przygotowana dla dwóch grup wiekowych: od 6 i od 13 lat. Oprowadzania zaplanowano w godz. 18:00-20:00, co 30 minut.
Poza tym DK 13 Muz zaprasza do swoich galerii na wystawę malarstwa Oliwii Zborowskiej oraz „Retro Vibes” – kadry z plenerów fotograficznych organizowanych przez Olgę Dąbkiewicz.
Parada zabytkowych pojazdów
Po 3-letniej przerwie Muzeum Techniki i Komunikacji organizuje paradę zabytkowych pojazdów. Kawalkada aut i motocykli z muzealnym stoewerem na czele wyruszy o godz. 17:00 z dziedzińca muzeum przy ul. Niemierzyńskiej 18.
Trasa parady będzie przebiegać przez centrum Szczecina: ul. Niemierzyńska 18A – ul. Zygmunta Krasińskiego – al. Wyzwolenia – rondo Giedroycia – ul. Stanisława Staszica – ul. Emilii Plater – ul. Teofila Firlika – ul. Łady – ul. Jana z Kolna – Nabrzeże Wieleckie – ul. Wyszyńskiego – Brama Portowa – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego – al. Jana Pawła II – pl. Armii Krajowej – ul. Stanisława Moniuszki – ul. Piotra Skargi – rondo Giedroycia – al. Wyzwolenia – ul. Zygmunta Krasińskiego – ul. Niemierzyńska 18A.
Po przejeździe część pojazdów będzie można oglądać na dziedzińcu muzeum. Na zwiedzanie MTiK można się wybrać w godz. 18:00-00:00.
Schron i gabinet prezydenta
W godz. 19:00-23:00 zaprasza też urząd miasta. To okazja, by zajrzeć do najważniejszego pomieszczenia w szpinakowym pałacu – gabinetu prezydenta. Będzie można obejrzeć oryginalne elementy wystroju, a chętni zasiądą w fotelu włodarza. O historii wnętrza i ciekawostkach z nim związanych, opowie sam gospodarz – prezydent Piotr Krzystek. Uczestnicy wydarzenia, oprócz prezydenckiego gabinetu, zwiedzą również potężny podziemny schron, który może pomieścić pół tysiąca osób, a także jedne z najważniejszych pomieszczeń magistratu: salę sesyjną, salę ślubów oraz reprezentacyjną salę biblioteczną.
Dodatkową atrakcją będzie inscenizacja historyczna przedstawiająca codzienne życie wikingów (prezentacje w godz. 16:00-21:00 przed gmachem magistratu).
Hutniczym szlakiem
W sobotę warto odwiedzić Stołczyn. Z okazji Nocy Muzeów będzie można zwiedzić teren dawnej Huty Szczecin. W Wartowni (ul. Nad Odrą 18) na 45-letnim projektorze Ukraina 5 będzie wyświetlany film z minionej epoki „O Hutnictwie”, w Tunelu Hutniczym będą prezentowane wystawa pamiątek po Hucie Szczecin, a także wystawa broni kolekcjonerskiej. Natomiast na terenie Alfa Terminal Szczecin będzie można obejrzeć zabytkową lokomotywę parową Huta-6. Wydarzenie w godz. 14:00-16:00. Dojazd autobusami linii 63 oraz 102. Przystanek: Zamknięta.
Po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można obejrzeć Izbę Pamięci Stołczyna, która jest tworzona przez mieszkańców i sympatyków tego osiedla. Zwiedzanie możliwe w godz. 16:00-18:00 przy ul. Kolejowej 2.
Urząd miar
Okręgowy Urząd Miar przy pl. Lotników 4/5 zaprasza na zwiedzanie laboratoriów pomiarowych z prezentacjami oraz możliwością wykonania pomiarów. Uczestnicy będą mogli np. sprawdzić precyzję swojego zegarka czy zmierzyć swoją prędkość. Przedstawiciele urzędu wyjaśnią też, czym się dokładnie zajmują i dlaczego jest to takie ważne. Urząd miar będzie otwarty w godz. 18:00-22:00, oprowadzanie co 20 minut.
Mało znane muzea
Dzieci warto też zabrać do Muzeum Geologicznego US przy ul. Mickiewicza 16a. Do obejrzenia jest tu blisko 7 tys. eksponatów. Oprócz olbrzymiej kolekcji skał i minerałów, w tym robiących furorę, zwłaszcza wśród najmłodszych, minerałów fluorescencyjnych, będzie można obejrzeć m.in. tajemnicze kule szczecińskie i rogi majestatycznego tura. Dotknąć można skamieniałości, które mają ponad 100 milionów lat. Muzeum zaprasza w godz. 18:00-22:00.
Będzie można też zajrzeć do niedawno otwartego Muzeum Olimpizmu US, które mieści się w gmachu Wydziału Kultury Fizycznej i Zdrowia przy ul. Sowińskiego, administracyjny adres to Piastów 40b, budynek nr 6. Zebrano tu wiele cennych eksponatów. To np. buty Patryka Dobka, w których stanął 4 sierpnia 2021 roku na starcie finałowego biegu Igrzysk Olimpijskich w Tokio na 800 metrów, strój startowy Konrada Wasielewskiego (wioślarstwo) ze złotych dla niego Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, rower Peugeot, na którym pół wieku temu ścigał się Wojciech Matusiak (kolarstwo) czy oryginalne medale Igrzysk Paraolimpijskich zdobyte przez Irenę Pienio (Rusewicz) w pływaniu. Muzeum Olimpizmu zaprasza od 18:00 do 22:00.
Co kryje się za kurtyną?
W sobotę mieszkańcy będą mogli również zwiedzić zakamarki Teatru Współczesnego. Dowiedzą się, co się kryje za kurtyną, gdzie mieszkają rekwizyty, jak wygląda garderoba. Zaplanowano dwa oprowadzania(o 18:00 i 19:30), ale liczba miejsc jest mocno ograniczona. Darmowe wejściówki na hasło „Noc Muzeów” można odbierać w kasie teatru przy Wałach Chrobrego 3.
Spacer po filharmonii
Od 22:00 do północy swoje drzwi otworzy też filharmonia. Nie zaplanowano jednak standardowego zwiedzania budynku z przewodnikiem. Goście będą mogli odbyć indywidualny spacer przez wskazane przestrzenie.
Zabytkowe wnętrza i nowatorska galeria
Zabytkowe wnętrza Willi Lentza w sobotę będzie można zwiedzić z przewodnikiem. Na gości czekają też wystawy – stała ekspozycja „Willa Lentza. Historia(od)nowa”, która opowiada koleje losu budynku i jego mieszkańców oraz czasowa „Klapki z oczu”, prezentująca zbiór dzieł cenionego malarza i grafika Andrzeja Maciejewskiego. Co godzinę wyświetlany będzie również film „Szczecińska Willa Lentza – powrót do świetności’’.
Jednak największą atrakcją będzie multimedialna galeria obrazów. Dzieła wielkich mistrzów zostały zaanimowane przez Pushka Studio i są prezentowane na wielkim ekranie zawieszonym na wysokości 9 m w ogrodzie willi. Wszystko dopełnia muzyka. Można obejrzeć m.in. prace van Gogha czy Kandinskiego. Na pokazy Willa Lentza zaprasza od godz. 21:30 do północy. Zwiedzanie obiektu od 20:00.
Kamienica Loitzów
W sobotnią noc będzie można też zwiedzić zakamarki zabytkowego budynku kamienicy Loitzów. Zwiedzający poznają historię gotyckiej kamienicy, w której teraz mieści się liceum sztuk plastycznych, oraz wzlotów i upadków bankierskiej rodziny Loitzów, a także zwiedzą pracownie artystyczne (malarską, rzeźbiarską, reklamy wizualnej, grafiki warsztatowej), tajemnicze przejścia i korytarze oraz pokój nauczycielski z innej bajki. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach, m.in. ceramiki i kaligrafii. Kamienica przy ul. Kurkowej 1 otworzy swoje drzwi w godz. 18:00-23:00.
Noc Bogusława X
Bezpłatny wstęp na wieżę widokową, z której roztacza się piękna panorama Szczecina, zwiedzanie wystaw, gry dworskie i zabawy z nagrodami, pokaz filmowy – tegoroczna Noc Muzeów na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie poświęcona księciu Bogusławowi X.
18.00–23.00 Bezpłatne zwiedzanie wystaw; historie pomorskie dla każdego – o Bogusławie X, sarkofagach i majątkach Gryfitów; fotościanki do pamiątkowych fotografii, staropomorskie gry i zabawy
18.00–21.00 Bezpłatne zwiedzanie Wieży Dzwonów (ostatnie wejście: 20.30)
18.00–23.00 Sklepik muzealny
23.00–00.00 Projekcja filmu „Wielka podróż Bogusława X” na dziedzińcu Zamku
Ciekawe instalacje w TRAFO
Możliwość usłyszenia promieniowania emitowanego przez próbki węgla z pewnością zrobi na odwiedzających wrażenie. A to tylko jedna z kilku ciekawych instalacji, które można obejrzeć w TRAFO Trafostacji Sztuki. W Noc Muzeów instytucja zaprasza od 18:00 do 00:00 do zwiedzenia trzech wystaw „Fabryka Absolutu”, „Golden Drop” oraz „Młode Wilki 23”.
O Solidarności w Posejdonie
Szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia w Posejdonie przy Bramie Portowej. Tematem przewodnim będzie historia NSZZ „Solidarność” od powstania do 1989 roku. Każdy odwiedzający będzie mógł wykonać własnoręcznie sitodruk, opaskę Solidarności i Solidarności Walczącej oraz przypinkę. Oddziałowe Biuro Lustracyjne przedstawi, czym jest katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego. Prezentacje będą odbywać się od 18:00, co pół godziny. Na gości będą czekać upominki w postaci darmowych publikacji, Biuletynów IPN, przypinek, znaczków, reprodukcji znaczków podziemnej poczty Solidarności. IPN zaprasza w godz. 18:00-00:00.
Mieszkanie sprzed 100 lat, przedwojenne płytki i paprykarz
W Noc Muzeów do swoich oryginalnych wnętrz zapraszają też kawiarnio-księgarnia Pocztowa 19, w której można podziwiać przedwojenne płytki dawnego sklepu mięsnego, oraz Obiekt Kreatywny Jadwiga przy ul. bł. Królowej Jadwigi 2, gdzie można zobaczyć, jak wyglądało mieszkanie w centrum Szczecina w latach 20-30 XX wieku. O godz. 16:00 w „Jadwidze” zostanie otwarta międzynarodowa wystawa artystyczno-dokumentalna, upamiętniająca setną rocznicę śmierci Maximiliana Bohla.
Z kolei w lokalu Made in Szczecin przy ul. Siennej 11 w sobotę będzie można się dowiedzieć wszystkiego o słynnym szczecińskim paprykarzu.
Antykwariat i galerie przy Końskim Kieracie
Noc Muzeów to też okazja, by zwiedzić Antykwariat Marka Wyłupka (ul. Koński Kierat 12), gdzie znajdziemy meble barokowe, empirowe i biedermeierowe oraz malarstwo autorów przedwojennego Szczecina i Pomorza. Kolekcjoner zaprasza w godz. 16:00-23:00.
Do 23:00 otwarte też będą znajdujące się w pobliżu galerie Kierat i Mały Kierat. W tej ostatniej (ul. Koński Kierat 16) o godz. 16:00 odbędzie się wernisaż prac Barbary Tylewskiej, inspirowanych częstymi podróżami do Wenecji.
W kościele na Łasztowni
Na nocne zwiedzanie zaprasza też Parafia Ewangelicko – Augsburska na Łasztowni. W programie jest zwiedzanie kościoła Świętej Trójcy, przy ul. Energetyków 8 zaprojektowanego przez wybitnego przedwojennego architekta Wilhelma Meyer-Schwartau. Podczas spotkania proboszcz parafii, pastor Sławomir Sikora, opowie o podstawowych zasadach luteranizmu. Na historycznym instrumencie organowym słynnej firmy Schlag & Söhne zagra dr Agnieszka Roguska. O wybitnych luteranach związanych ze Szczecinem opowie dr Andrzej Wątorski w kontekście jubileuszu 500 lat Reformacji w naszym mieście. Przygotowano też program dla dzieci – wśród nich zabawy plastyczne i podziwianie nieba.
Szczegółowy program Nocy Muzeów w Szczecinie dostępny jest w naszym kalendarzu wydarzeń: https://wszczecinie.pl/wydarzenie/noc-muzeow-szczecin-2023-program/37772?data=2023-05-13%2018:00
Komentarze
0