Prawie 3000 osób zadeklarowało świętowanie Nocy Kupały przez puszczanie lampionów szczęścia. Ci, którzy nie zamierzają wypuszczać światełek w niebo, mogą wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich przenieść się do średniowiecza.

Rzucanie wianków, skoki przez ognisko i poszukiwania magicznej – która tylko tej nocy zakwita – paproci. Noc Kupały (inaczej zwana nocą świętojańską) sprzyjała łączeniu się w pary i wyznawaniu sobie miłości. Dziś raczej dziewczęta nie rzucają wianków na wodę, a chłopcy nie walczą, by je wyłowić. Ognisko już nie oczyszcza, a wianki nie decydują o stanie cywilnym dziewcząt. I chociaż ludowe wierzenia odchodzą w zapomnienie, wciąż świętujemy tę naszą słowiańską noc miłości.

Podróż do średniowiecza

O tradycji i wierzeniach naszych przodków nie da nam zapomnieć Zamek Książąt Pomorskich, który już tradycyjnie organizuje obchody Świętojańskiej Nocy. Po raz jedenasty w okresie letniego przesilenia Zamek Książąt Pomorskich cofnie się kilkaset lat. Na dziedzińcu zagości osada wczesnośredniowieczna, w której będą prezentowane dawne rzemiosła m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, rybactwo i snycerstwo.

 

Na scenie dziedzińca menniczego wystąpią zespoły grające muzykę z dawnych epok m.in. Zespół Muzyki Dawnej Percival. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w licznych konkursach i zabawach tj. w turnieju walk, konkursie rzutu oszczepem i toporem, strzelaniu z łuku. Podczas festynu prezentowane będą tradycje świętojańskie, rzemiosło, muzyka, obyczaje, a także pokazy walk wojów oraz wiele innych atrakcji związanych z dziejami Szczecina i regionu.

Jak co roku zostanie wybrany najpiękniejszy wianuszek sobótkowy. A aby tradycji stało się zadość widzowie we wspólnym korowodzie wraz z wojami i rzemieślnikami, przy śpiewie i dźwięku rogów wyruszą nad Odrę, aby puszczać wianki oraz przywitać nadejście lata. W piątek widzowie będą mieli m.in. okazję zobaczyć pokaz obrzędów przesilenia letniego w wykonaniu grupy z Torgelow. Na zamku nie zabraknie także pokazu filmów i zwiedzania celi czarownic. [czytaj więcej]

Ponad 2500 lampionów do nieba

To słowiańskie święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości będzie także obchodzone na Jasnych Błoniach. Równo o godzinie 22:00 do nieba zostaną wypuszczone tzw. lampiony szczęścia. Na razie na wydarzeniu, które zostało utworzone na stronie Facebooka swój udział zapowiedziało ponad 2500 osób. Wszyscy, którzy będą chcieli zakupić lampiony przed wypuszczeniem ich w niebo proszeni są o przybycie przed godziną 22:00. Organizatorzy także proszą o przynoszenie lampionów ekologicznych z papieru ryżowego i bambusowej obręczy. Nad bezpieczeństwem imprezy będzie czuwać Pomorskie Towarzystwo Ratownicze.