Bezpłatny wstęp na wieżę widokową, z której roztacza się piękna panorama Szczecina, zwiedzanie wystaw, gry dworskie i zabawy z nagrodami, pokaz filmowy – tegoroczna Noc Muzeów na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będzie poświęcona księciu Bogusławowi X. Ale na Zamek warto w sobotę zajrzeć nie tylko wieczorem. Od godz. 15:30 zaplanowano atrakcje z okazji X Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Zaplanowano m.in. darmowy spacer z zamkowym przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

Noc Muzeów już w sobotę, 13 maja. Z tej okazji Zamek Książąt Pomorskich już od godz. 18:00 zaprasza na bezpłatne zwiedzanie wszystkich wystaw stałych w Skrzydle Południowym (wejście L). Będzie można zobaczyć m.in. wykonane z cyny w XVI i XVII wieku sarkofagi książęce, będące jednymi z najcenniejszych zachowanych pozostałości po dawnych władcach Pomorza, epitafia i inne fundacje kościelne, a także przedmioty artystyczne i codziennego użytku pochodzące z XVI i XVII wieku.

Dodatkowo, odwiedzający będą mogli wyciągnąć specjalny los – każdy z nich zawierać będzie historię dotyczącą Bogusława X, książęcych sarkofagów i dawnych zwyczajów żałobnych, a także ówczesnej sztuki i rzemiosła. Na tematycznych fotościankach (nawiązujących do epoki i prezentowanych wystaw) będzie można zapozować do pamiątkowych fotografii. Dla odważnych przewidziano możliwość udziału w dworskich grach i zabawach z nagrodami.

Jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście 

Tego wieczoru za darmo będzie można wejść również na zamkową Wieżę Dzwonów, czyli jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście. Zwiedzanie będzie możliwe w godzinach 18:00 – 21:00 (ostatnie wejście 20:30). Czynny będzie też sklepik muzealny ze specjalnymi promocjami na najciekawsze zamkowe publikacje (wejście I).

Seans na dziedzińcu

Na zakończenie Nocy Muzeów Zamek zaprasza na projekcję filmu animowanego „Wielka Podróż Bogusława X”, który w humorystyczny sposób opowiada historię barwnej i wyjątkowej na jak owe czasy, podróży pomorskiego księcia do Ziemi Świętej. Widzowie wraz z bohaterami odwiedzą m.in. Rzym, Wenecję, Florencję, Norymbergę, Rodos, Cypr i Jerozolimę. Spotkają postacie historyczne: papieża Aleksandra VI Borgię, króla Maksymiliana I Habsburga, Mikołaja Kopernika i wiele innych. Bezpłatny seans odbędzie się o godz. 23:00 na Dziedzińcu Menniczym Zamku.

Atrakcji będzie więcej

Ale to nie wszystko, co w sobotę będzie działo się na Zamku. Wcześniej zaplanowano wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. 

– Zamek zaprezentuje mieszkańcom efekty dwóch ostatnich sfinalizowanych projektów unijnych, dzięki którym zyskał m.in. pierwszą w swej historii aplikację mobilną dla zwiedzających i cenne eksponaty, a także wydał, rozchwytywany przez badaczy i miłośników historii, polski przekład „Historycznego opisu miasta Szczecina” – pierwszej drukowanej kroniki miasta z 1613 roku autorstwa Paula Friedeborna – mówi Agnieszka Stańczyk z Działu Informacji i Promocji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Spacer z przewodnikiem

I tak w sobotę o 15:30 zamkowy przewodnik Tomasz Wieczorek zabierze mieszkańców na spacer po zamkowych dziedzińcach (wstęp bezpłatny). Oprowadzanie rozpocznie się pod Wieżą Zegarową. Uczestnicy zwiedzą Zamek i poznają wiele ciekawostek. Będą mieli okazję również ułożyć Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego autorstwa Lubinusa z gigantycznych puzzli, a kopię tej mapy (z mapą Pomeranii na odwrocie) dostaną w prezencie. – Atrakcją będzie też najprawdziwsza kareta typu plauka. Nie jest to zwykły eksponat! Do karety można wsiąść i zagrać w gry, np. zostać łucznikiem – mówi Agnieszka Stańczyk i zdradza: – Podczas spotkania odbędzie się specjalny konkurs dla wszystkich, których strój nawiąże do kolorystyki flagi Unii Europejskiej. Wyłoniony w trakcie losowania zwycięzca otrzyma drukowaną wersję kroniki Paula Friedeborna, która ukazała się w ubiegłym roku dzięki funduszom unijnym. Będą też inne konkursy, w których do wygrania będą pendrive z kroniką w wersji PDF.

Czytanie fragmentów kroniki Szczecina

Natomiast o godz. 16:45 szczecińscy aktorzy – Anna Januszewska oraz Przemysław Walich – będą czytać fragmenty polskiego przekładu „Historycznego opisu miasta Szczecina” z 1613 r. To najstarsza drukowana kronika Szczecina autorstwa Paula Friedeborna, sekretarza, rajcy i burmistrza miasta, której polskie tłumaczenie zamek przygotował dzięki funduszom europejskim.

Spotkanie odbędzie się w Sali Anny Jagiellonki. Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w sobotę, 13 maja, od godz. 10:00 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku (wejście I).