Herman, Stelar, Trojanowska, Iwasiów – to tylko część szczecińskich pisarzy, którzy podbijają serce czytelników w całej Polsce. Przed mieszkańcami wspaniała okazja, by spotkać się z nimi wszystkimi w jednym miejscu, posłuchać ciekawych opowieści i zdobyć książki z dedykacjami i autografami. Dwie księgarnie kameralne – „Kamienica w Lesie” oraz „Mandala” – zapraszają wspólnie z Centrum Galaxy na wydarzenie „Z miłości do szczecińskości”.

– W grudniu po raz pierwszy jako wystawca brałam udział w jarmarku bożonarodzeniowym w Galaxy. W ciągu pięciu tygodni zorganizowałam około 20 spotkań z autorami, którzy przychodzili na moje stoisko i podpisywali swoje książki, dzięki czemu czytelnicy mogli ich lepiej poznać – mówi Monika Szymanik z księgarni „Kamienica w Lesie”, współorganizatorka wydarzenia „Z miłości do szczecińskości”.

To zainteresowanie szczecinian, a także powołanie Szczecińskiej Kliki Literackiej, sprawiły, że pojawił się pomysł na organizację kolejnych spotkań twórców z mieszkańcami.

– Klika powstała, bo chciałyśmy podziękować szczecińskim autorom za ich ogromne wsparcie księgarń kameralnych. A też naszym zadaniem, jako księgarni kameralnych, jest promowanie lokalnych twórców, wychodzenie z ich twórczością do ludzi – mówi Szymanik, która powołała Klikę wraz z Marzeną Łopatkiewicz z księgarni „Mandala”.

Coraz chętniej sięgamy po książki lokalnych autorów

Szczecińskich autorów i wydawnictwa będzie można poznać w sobotę, 10 lutego, w Centrum Galaxy podczas wydarzenia „Z miłości do szczecińskości”.

– Jako księgarka i autorka dostrzegam, że coraz więcej ludzi chętnie sięga po książki o Szczecinie. Teraz nasza lokalna tożsamość jest silna, chcemy się więcej dowiedzieć o historii miasta. To widać po niebywałym zainteresowaniu literaturą szczecińskich twórców lub ze Szczecinem w roli głównej.

Na odwiedzających Centrum Galaxy czekać będzie czołówka szczecińskich twórców.

– Bardzo budujące jest to, że mamy szeroki przekrój oferty. Znajdzie się coś dla dzieci, ale i dorosłych czytelników – podkreśla Szymanik. – Sobotę rozpoczniemy panelami dla najmłodszych. Nie wszyscy wiedzą, że w Szczecinie działa największy w Polsce portal rodzicielski Natuli, który ma też świetną ofertę wydawniczą książek dla rodziców i dzieci. Razem chcemy przypominać twórczość Kasi Huzar-Czub. Ale są też inni twórcy, którzy piszą dla dzieci. Konrad Pawicki, Małgosia Duda czy Michał Dłużak z propozycjami dla młodzieży. Naprawdę jest w czym wybierać – zapewnia.

Nieoczywiste duety na scenie

W bogatym programie nie zabraknie również spotkań z Markiem Stelarem, Przemysławem Kowalewskim, Sylwią Trojanowską, Leszkiem Hermanem, Ingą Iwasiów czy Marcinem Grzelakiem.

– Spotkania literackie w galerii handlowej to na pewno wyzwanie. Jednak to też sposobność, by przybliżyć autora zupełnie innej publiczności – przyznaje Krzysztof Lichtblau, który poprowadzi część spotkań. – Na pewno z okazji walentynek porozmawiam z autorami o miłości w ich książkach, może o tym, jaki opis miłości ich urzekł podczas lektury. Dobraliśmy autorów w duety, które nie są oczywiste i mam nadzieję, że z tego powstanie ciekawy ferment w dyskusji.

– Całe wydarzenie organizowane jest pod nazwą „Z miłości do szczecińskości” i z okazji zbliżających się walentynek chcemy zwrócić uwagę, że uczucia można wyrażać nie tylko do drugiej osoby, ale i do miasta. Jak się spojrzy na to z tej strony, to książka szczecińskiego autora z autografem jest podwójnym prezentem. A kupiona w księgarni kameralnej, nawet potrójnym – mówi z uśmiechem Szymanik.

Na wydarzenie „Z miłości do szczecińskiego” organizatorzy zapraszają w sobotę, 10 lutego, w godz. 12:00-18:00 do Centrum Galaxy. Wstęp wolny.

Program spotkania ze szczecińskim autorami „Z miłości do szczecińskości” 

g. 12.00 – Kilka słów o idei spotkania „Z miłości do szczecińskości”. Zaprezentowanie mieszkańcom szczecińskich autorek oraz autorów KLIKI, która powstała z inicjatywy dwóch księgarek Moniki Szymanik z „Kamienicy w lesie” i Marzeny Łopatkiewicz z „Mandali”, aby poprzez wspólne działania wspierać lokalne księgarnie kameralne. Wszyscy autorzy i autorki wydarzenia byli na Jarmarku Świątecznym w Galaxy w grudniu. 

„Kamienica w lesie” Monika Szymanik i Wojciech Ciesielski; prowadzenie Krzysztof Lichtblau 

g. 13.00 – Monika Wilczyńska i Aleksandra Brambor-Rutkowska z Natuli; prowadzenie Monika Szymanik 

g. 14.00 – Małgorzata Duda i Michał Dłużak; prowadzenie Monika Szymanik

g. 15.00 – Marek Stelar i Przemysław Kowalewski; prowadzenie Krzysztof Lichtblau

g. 16.00 – Sylwia Trojanowska i Leszek Herman; prowadzenie Krzysztof Lichtblau

g. 17.00 – „Jak zacząć pisać?” Inga Iwasiów i Marcin Grzelak; prowadzenie Krzysztof Lichtblau

Spotkania będą trwały po 45 minut, a po nich będzie możliwość zakupu książek z autografem ulubionego autora.