wystawy

"niepokój" - wystawa Wandy i Jowity Żychniewicz

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 07.11.2019
O której godzinie?
17:00
Do kiedy?
Sobota, 21.12.2019
Do której godziny?
15:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Zapraszamy na wystawę malarstwa: „niepokój” Wandy i Jowity Żychniewicz. Wernisaż odbędzie się w czwartek 7 listopada 2019 o godz. 17.00 (w Sali pod Piramidą). Wystawę będzie można oglądać do 21 grudnia.

 

Prezentowana w Książnicy Pomorskiej wystawa „Niepokój” jest zestawieniem dwóch zbiorów prac najbliżej spokrewnionych z sobą osób - matki i córki. Treść obrazów wyraża stosunek do rzeczywistości, z którą zetknęły się jako jednostki oraz jako rodzina.

Źródłem ich powstania były głównie przeżycia „matki” związane nie tylko z jej własną chorobą nowotworową, ale też z jej traumatycznymi wspomnieniami zachorowań na raka piersi i śmierci najbliższych jej kobiet – mamy oraz siostry. Taki bagaż doświadczeń miał wpływ na całą rodzinę.

Obecnie istnieją narzędzia pozwalające nam określić, czy członkowie danej rodziny są obciążeni genetycznie określonym schorzeniem bądź chorobą, co oczywiście pozwala na profilaktykę. Autorka części wystawy „córka” jest obciążona genetycznie BRCA1, co wyjaśnia jej emocjonalne zaangażowanie i uwidoczniło się w cyklu prac jej autorstwa.

Informacje te, nadzwyczaj osobiste i dotyczące prywatnych, niemal medycznych danych są kluczowe, aby poznać i zrozumieć prace malarskie wraz z ich aspektem psychologicznym. Cykl „Niepokój” dla obu kobiet jest niewątpliwie rodzajem katharsis. W swoim malarstwie starają się przekazać uczucia niepewności, strachu i samotności człowieka wobec zagrożenia, jakim jest choroba, aczkolwiek wykorzystują zupełnie inne środki wyrazu.

„Matka” posługuje się przeważnie środkami abstrakcyjnymi. Zbudowała swój własny język plastyczny, który ciągle rozwija. Udoskonalając własną technikę malarską, opartą na użyciu różnych rodzajów materiałów i farb olejnych, buduje silnie wyostrzone struktury. Dzięki tym zabiegom kompozycje jej prac mają dramatyczny wyraz. Pośród jej obrazów znajdują się również te o charakterze „przedstawiającym”, które cechuje osamotnienie i niepewność. Są dramatycznym świadectwem jej doświadczeń życiowych.

„Córka” w swoim malarstwie wyraża się w sposób figuratywny. Pokazując puste, zimne wnętrza gabinetów zabiegowych, sal szpitalnych, poczekalni stara się wyrazić emocje towarzyszące jej rodzinie. W tych przestrzeniach o zniekształconej perspektywie znajduje się charakterystyczne wyposażenie: meble i aparatura medyczna. Stają się one pewnym świadectwem obecności człowieka.

Wystawa opowiada o dwóch innych spojrzeniach, zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i zakresie doboru malarskich środków wyrazu na dany temat. Jest konfrontacją z własnymi odczuciami, lękami i przeszłością.

Wanda Żychniewicz (matka) ukończyła studia nauczycielskie o kierunku wychowanie plastyczne i techniczne. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek.

Jowita Żychniewicz (córka) absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskała dyplom w pracowniach malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego i sitodruku pod kierunkiem ad. II st. Aleksandra Widyńskiego.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję