Jak nieoficjalnie dowiedział się portal wSzczecinie.pl, Agnieszka Kurzawa, radna Prawa i Sprawiedliwości będzie jedynką do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Informację tę potwierdziliśmy w trzech źródłach związanych z PiS, choć sama zainteresowana nie odbiera telefonu.

Najpierw start do senatu, teraz miejsce w sejmiku

To już drugie zaskoczenie związane z radną PiS – pierwszym był jej start w wyborach do senatu, gdzie z kretesem przegrała z politykiem Koalicji Obywatelskiej, prof. Tomaszem Grodzkim. Start do sejmiku z pierwszego miejsca również należy traktować jako zaskoczenie, ponieważ naturalną „jedynką” wydawał się Leszek Dobrzyński, który jest mocno związany politycznie z naszym miastem, a jednocześnie startował w wyborach do sejmu, gdzie zdobył ponad 11 tysięcy głosów. Dobrzyński miał otrzymać propozycję startu z innego okręgu wyborczego.

– Już w wyborach do parlamentu startowała, by przetrzeć szlaki do większej polityki, więc dla niektórych to jest zaskoczenie, dla innych nie – mówi nam anonimowo jeden z polityków PiS.

– Będziemy mieć mocnego kandydata na prezydenta Szczecina i bardzo mocne listy do sejmiku zachodniopomorskiego. Walczymy o nowy układ sił w sejmiku i przejęcie władzy – to jedyny oficjalny komentarz, jaki udało nam się uzyskać od posła PiS Artura Szałabawki.

Agnieszka Kurzawa nie odebrała od nas dzisiaj telefonu. W wyborach do senatu zdobyła około 30% głosów. Kurzawa zasiada w radzie miasta. Dostała się do niej z drugiego miejsca na liście w Śródmieściu. W PiS mówi się, że jest to okręg, w którym partia ma szansę tylko na jeden mandat.

Kto jeszcze do sejmiku?

W sejmiku Prawo i Sprawiedliwość ma obecnie trzy mandaty z okręgu szczecińskiego. Zdobyli je: Małgorzata Jacyna-Witt, Zbigniew Bogucki oraz Maciej Kopeć. W trakcie kadencji mandat Boguckiego przejął Rafał Niburski, a Jacyna-Witt odeszła z partii. Politycy nieoficjalnie przyznają, że obecnie partia może liczyć na dwa miejsca w sejmiku ze Szczecina – już w 2018 roku mandat PiS został zdobyty „rzutem na taśmę”, gdy partia odebrała go kandydatowi Lewicy.

Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że „dwójką” będzie przewodniczący klubu radnych PiS Rafał Niburski. Na liście mają znaleźć się także radna z Prawobrzeża Stefania Biernat oraz Adrian Wychowański, który blisko współpracuje z posłem Szałabawką. Nie wiadomo jeszcze, czy ze Szczecina do sejmiku wystartuje przedstawiciel Suwerennej Polski. Niepewny jest także start byłego senatora, posła i radnego Krzysztofa Zaremby.