O śmierci przewodniczącej Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego poinformował prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Maria Ilnicka-Mądry od jakiegoś czasu nie udzielała się medialnie, choć nadal – na ile pozwalały jej na to siły – pracowała w zachodniopomorskim sejmiku. Zasiadała w nim od 2014 roku z ramienia Bezpartyjnych Piotra Krzystka.

Maria Ilnicka-Mądry urodziła się 1 lutego 1946 roku. Całe swoje zawodowe życie związana była ze szczecińską ochroną zdrowia. Specjalizację uzyskała w zakresie chorób wewnętrznych. Była nauczycielką akademicką w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Publicznego na macierzystej uczelni, przekształconej w międzyczasie w Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. W 1998 objęła stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie, którym kierowała do czasu przejścia na emeryturę w 2014 roku. Była przez osiem lat wiceprezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie, uzyskała tytuł honorowego członka samorządu lekarskiego w Szczecinie. 

Była zaangażowana politycznie. Z ramienia Unii Wolności zasiadała w sejmiku w latach 1998-2002. Od 2010 roku związana z ruchem Piotra Krzystka. Najpierw bezskutecznie kandydowała do rady miasta, a od 2014 roku wróciła do zachodniopomorskiego sejmiku, gdzie od 2018 roku pełniła funkcję przewodniczącej.

„Ten tydzień miał się zacząć zupełnie inaczej. Niestety odeszła od nas Maria Ilnicka-Mądry – moja Pełnomocniczka ds. Zdrowia i Polityki Społecznej, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, niegdyś wieloletnia dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej. Trudno wymienić wszystkie jej zasługi. Uśmiechnięta, wyjątkowa, dobra dusza towarzystwa, niezwykle lubiana i szanowana. Tytan pracy. Jestem dumny, że spotkałem ją na swojej drodze. Najszczersze kondolencje dla rodziny” – napisał na facebookowym profilu Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.