W listopadzie 2023 roku szeroko opisywaliśmy sytuację wejścia policji do głównej siedziby Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że służby podejrzewają nieprawidłowości przy redystrybucji lokali komunalnych mieszkańcom. Od tego momentu temat ucichł. Do dzisiaj. ZBiLK przesłał mediom komunikat, z którego wynika, że w opinii sądu działania prokuratury z 2023 roku były niezgodne z prawem.
Sytuacja wzbudziła duże emocje, ponieważ policja, działając na zlecenie prokuratury, zażądała od pracowników ZBiLK-u wydania dokumentów, komputerów i telefonów służbowych. Pod szczególnym nadzorem miał znaleźć się pion odpowiedzialny za lokale komunalne.
„Na postanowienie prokuratury ZBiLK złożył zażalenie z wnioskiem o jego uchylenie oraz stwierdzenie, że podjęte na podstawie tego postanowienia działania były niezasadne. Sąd Rejonowy przychylił się do wniosku ZBiLK i uchylił zaskarżone postanowienie prokuratury oraz uznał czynność przeszukania siedziby ZBiLK za niezgodną z prawem” – przekazał dzisiaj rano Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.
W uzasadnieniu postanowienia sądu można przeczytać, że określenia stosowane w postanowieniu prokuratury są zbyt ogólne i że m.in. warunkiem przeszukania jest istnienie uzasadnionych podstaw do przypuszczenia, że tam, gdzie dokonuje się przeszukania, znajdują się rzeczy mogące stanowić dowód w sprawie lub podlegające zajęciu.
Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, cytując uzasadnienie sądu, podważa konieczność wydania dokumentów oraz nośników danych. „Nie jest tym samym dopuszczalne przeszukanie «intuicyjne» [...] Nieprawidłowe jest zatem lakoniczne i zdawkowe wskazanie, że wydane powinny zostać również «inne przedmioty, których posiadanie jest zabronione» oraz «inne rzeczy ujawnione w toku czynności, które mogą stanowić dowód w sprawie»” – czytamy w uzasadnieniu sądowym.
Wejście policji do siedziby ZBiLK-u przy ul. Mariackiej związane było z podejrzeniami korupcyjnymi.
– Toczy się postępowanie przygotowawcze, w ramach którego zlecono policjantom Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie przeszukania, między innymi w siedzibach ZBiLK w Szczecinie. Wskazana czynność procesowa miała na celu uzyskanie przedmiotów oraz dokumentacji związanej z postępowaniem – mówił w listopadzie Piotr Wieczorkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.
Komentarze
27