Prezydent Piotr Krzystek zdecydował o zmianach w projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin. To efekt wniosków mieszkańców złożonych w trakcie konsultacji społecznych.

W konsultacjach wzięło udział ponad 4 tys. osób, składając uwagi dotyczące 421 tematów. Najwięcej wniosków, bo aż 3326 wpłynęło w sprawie utrzymania targowiska Manhattan. W projekcie Studium zapisane było bowiem, że teren zajmowany obecnie przez kupców jest rezerwą pod rozbudowę układu dróg. Decyzją prezydenta będą korekty, które znajdą odzwierciedlenie w zmianach w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Staszica nie będzie „autostradą”, przetrwają kamienice przy Długosza

W projekcie Studium pojawią się zapisy o targowisku Manhattan. Rezerwa terenu pod przebudowę ul. Staszica będzie zmniejszona do niezbędnego minimum, gwarantującego jej rozbudowę i obsługę pętli autobusowej.

Z tematem przebudowy układu drogowego w tym rejonie wiązały się plany budowy nowej ulicy od ronda Giedroycia do ul. Krasińskiego. Taka koncepcja od wielu lat znajdowała się w dokumentach planistycznych miastach i oznaczała wyburzenie znajdujących się po drodze kamienic przy ul. Długosza.

Teraz w magistracie zdecydowano o odstąpieniu od tego pomysłu. Pozwoli to zachować kamienice i otworzy wreszcie możliwość ich rewitalizacji, a także uzupełnienia zabudowy w całym kwartale. Przy rondzie Giedroycia, między Wyzwolenia, a Kołłątaja będzie mógł powstać park kieszonkowy.

Alt Buchholz pozostanie ostoją dzikiej przyrody?

Drugim tematem najczęściej poruszanym przez mieszkańców podczas konsultacji społecznych było Stare Bukowo (Alt Buchholz). To okolice dawnego folwarku na granicy Bukowa i Warszewa (w pobliżu ul. Górnej). Obecnie to ostoja dzikiej przyrody i coraz popularniejsze miejsce wycieczek, m.in. w ramach Szczecińskiego Szlaku Widokowego. Miasto od dawna zapowiada ochronę tego cennego przyrodniczo obszaru, ale jednocześnie Studium zezwalało w przyszłości na budowę tuż obok osiedli mieszkaniowych. Nie podobało się to pasjonatom tego miejsca. Z ich inicjatywy wysłano 461 wniosków o zmianę powyższych zapisów. Jest duża szansa, że tak się właśnie stanie.

„Wnioski w sprawie dawnego majątku Alt Buholtz będą poddawane dalszym analizom, ale prezydent Krzystek chciałby wycofania zapisów wskazujących zabudowę mieszkaniową na terenach, który uległ naturalizacji i stał się integralną częścią lasu. Proponuje także obniżyć intensywność zabudowy mieszkaniowej w tym rejonie z wielorodzinnej do jednorodzinnej - tłum” – czytamy w komunikacie magistratu.

Mieszkańcy chcą też zmian w zapisach dotyczących Chopina, Cukrowej, Wszystkich Świętych, Kułakowskiego...

Miasto odniosło się też do wniosków mieszkańców (było ich 77) o zapisanie miejsca pod usługi społeczne na nowym osiedlu przy ul. Cukrowej. Prezydent podtrzymał założenia utrzymania struktury wielofunkcyjnej z zielenią urządzoną oraz zalecił wprowadzenie funkcji uzupełniających – zieleni, oświaty, opieki nad dzieckiem w sąsiedztwie powstającego osiedla. Takie realizacje zabezpiecza i umożliwia obowiązujący plan miejscowy.

W konsultacjach społecznych dużo wniosków dotyczyło również: zachowania funkcji sportowej w miejscu dawnego boiska Czarnych przy ul. Chopina (98 uwag), utrzymania terenu zielonego przy ul. Wszystkich Świętych (35), odstąpienia od budowy parkingowca przy ul. Kułakowskiego (27) i odstąpienia od rezerwy pod budowę toru motocrossowego przy autostradzie (17). Na razie nie ma informacji o planowanych zmianach w tych obszarach.

Teraz przyszedł czas na kolejny etap pracy nad Studium - warsztaty konsultacyjne z mieszkańcami. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: konsultuj.szczecin.pl.