Na tę wiadomość z niecierpliwością czekają wszyscy zainteresowani kulturą w Szczecinie. Od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się, że Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego, opuści nasze miasto, trwają spekulacje, kto zajmie jego miejsce. Z tego, co nieoficjalnie ustaliliśmy, następca został już wybrany.

Kiedy w maju Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że dyrektorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie zostanie Dorota Ignatjew (dotychczasowa dyrektor Teatru Nowego w Łodzi), wiadomo było również, kto zostanie dyrektorem artystycznym małopolskiej instytucji. Zwyciężczyni konkursu już wcześniej bowiem deklarowała, że do objęcia tej funkcji wskaże Jakuba Skrzywanka. Tym samym Teatr Współczesny w Szczecinie musiał znaleźć jego następcę. Skrzywanek był dyrektorem programowym naszej instytucji od listopada 2021 roku i niewątpliwie bardzo przyczynił się do tego, że o szczecińskiej scenie mówiło się w całej Polsce. Był też współorganizatorem ostatniej edycji festiwalu Kontrapunkt.

Rozmowy z kandydatami zakończyły się kilka tygodni temu. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że nowym dyrektorem artystycznym ma zostać twórca, który wyreżyserował już jeden spektakl w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 2022 roku. Był to bezsprzecznie jeden z głośniejszych tytułów tamtego sezonu. Nazwisko twórcy zostanie podane, kiedy zakończą się ustalenia formalne dotyczące zmian w finansowaniu Teatru Współczesnego i wysokości wsparcia dla szczecińskiej instytucji.