Blisko 30 filmów konkursowych, dwie kategorie rywalizacji, pokazy specjalne, wystawy, koncerty i spotkania z twórcami – tegoroczna edycja Senior Movie przyniesie ze sobą sporo ciekawych wydarzeń. Wstęp na wszystko jest darmowy, warto więc skorzystać i wspólnie cieszyć się produkcjami z całego świata. Festiwal rusza już w środę, 20 września.

Festiwal Filmowy Senior Movie to wyjątkowe wydarzenie na mapie festiwali filmowych w Polsce i na świecie. 

– Chcemy dać szansę młodym twórcom po sześćdziesiątce. Trudno jest konkurować z młodymi filmowcami, którzy mają inną narrację, a ich filmy są bardziej widowiskowe – mówi Krzysztof Kuźnicki ze Stowarzyszenia Kamera, które jest organizatorem festiwalu. – A nam chodzi o przekaz myśli człowieka dojrzałego, a zarazem młodego w twórczości, który ma w sobie jeszcze trochę naiwności. To w połączeniu z doświadczeniem życiowym daje superefekty.

Profesjonaliści i twórcy bez doświadczenia. „Najważniejsze jest to, co chcą przekazać”

Festiwal Senior Movie podzielony jest na dwie kategorie: Konkurs Główny oraz Senior Topic. W Konkursie Głównym rywalizują filmy zrealizowane przez twórców powyżej 60. roku życia, w Senior Topic obejrzymy produkcje młodszych osób, którzy poruszają tematykę senioralną.

– W tym roku w Konkursie Głównym mamy 20 filmów, w Senior Topic 8 propozycji – zdradza Jakub Romanowski ze Stowarzyszenia Kamera. – Najwięcej jest filmów z Polski i USA. Wśród nich film dokumentalny od twórcy, który był montażystą w Hollywood i na swoim koncie ma montaż takich produkcji jak „Rambo II” czy „Oni żyją”. Pojawi się też dzieło twórcy z Włoch, który jest autorem zdjęć wielu włoskich filmów.

Widzowie obejrzą także filmy z Wielkiej Brytanii, Japonii, Norwegii, Portugalii, Hiszpanii, Niemiec. Pierwszy raz pojawi się produkcja z Kolumbii.

– Mamy filmy z każdego gatunku. Fabuły, dokumenty, filmy animowane, zawsze trafia się też jakiś eksperymentalny – przyznaje Romanowski. – Zdarzają się twórcy, którzy brali udział w poprzednich edycjach, mamy powracającego Kazuyę Ashizawę z Japonii czy Alistaira Kerra z Wielkiej Brytanii. Zgłaszają się profesjonaliści, ale i ci bez doświadczenia, ale i tak najważniejsze jest to, co chcą przekazać – podkreśla.

Filmy będzie oceniało jury, w skład którego w Konkursie Głównym wejdą Izabela Plucińska, Katarzyna Wilk i Damian Romaniak, a w Senior Topic – Helena Borlik-Salcewicz, Wiesław Orłowski i Michał Marks.

Dużo dzieje się poza konkursem

Na projekcje filmów konkursowych organizatorzy zapraszają w piątek i sobotę. Jednak festiwal to nie tylko pokazy konkursowe. Na pierwsze wydarzenia będzie można wybrać się już w najbliższą środę.

– Zaczynamy wernisażem fotografii Łukasza Krytkowskiego w Piwnicy Kany, potem przenosimy się do siedziby Stowarzyszenia Kamera na projekcję filmów animowanych Alistaira Kerra, który w tym roku jest naszym gościem specjalnym – zapowiada Anna Wiśniewska ze Stowarzyszenia Kamera.

Na czwartek zaplanowano wykład Józefa Leszka Wiśniewskiego pt. „Moje antyfascynacje filmowe”, który rzuci inne światło na polskie i światowe klasyki kina. W programie znalazło się również miejsce na koncert zespołu Fake Ears, który zaprezentuje szanty w stylu... punk.

Czekają również pokazy specjalne, m.in. w ramach Polskich Doków po raz pierwszy w Szczecinie będzie można zobaczyć film „Vika!” – opowiadający o najstarszej didżejce w Polsce. Z kolei w ramach Okna na Zachód obejrzymy „Vibe” – krótki metraż w reżyserii Michała Marksa, który powstawał w Szczecinie.

Na galę wręczenia nagród i projekcję zwycięskich filmów organizatorzy zapraszają w niedzielę, 24 września, o godz. 19:00 do Starej Rzeźni.

Senior Movie 2023 potrwa od 20 do 24 września i zagości w różnych miejscach w Szczecinie, m.in. Teatrze Małym, Domu Skandynawskim czy Inkubatorze Sektorów Kreatywnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.seniormovie.pl

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym wydarzenia.