To dzięki jego dokonaniom Szczecin stał się ważnym ośrodkiem sztuki plakatu w Polsce i Europie. Paryskie Centrum Pompidou wytypowało i wystawiło jego pracę „LexIcon A-Z” jako przykład obiektu sztuki XXI wieku! Już 6 kwietnia w Willi Lentza zostanie otwarta wystawa Lexa Drewinskiego!

Wydruk z monitoringu świata

„Lex Drewinski w Willi Lentza” to tytuł ekspozycji, którą będzie można oglądać w Willi Lentza od najbliższej soboty. Wystawa ma charakter retrospektywny, z uwzględnieniem najnowszych dzieł artysty. Co bardzo istotne, starsze prace (choć minęło już kilkadziesiąt lat od ich powstania) nie straciły na swojej aktualności. „W dzisiejszej scyfryzowanej rzeczywistości normą wydaje się być sytuacja, w której często nie do końca przemyślana myśl trafia niczym nieusuwalny, w nie najlepszym guście wykonany tatuaż, do sieci. Prezentowane na wystawie prace są niczym odczyt, a raczej wydruk z monitoringu obserwowanego przeze mnie świata. Zaprojektowane bez cenzury, autocenzury i innej dyktatury…” – stwierdza ich autor.

Kontynuator słynnej szkoły

Drewinski jest rodowitym szczecinianinem, zaliczanym do grona najbardziej rozpoznawalnych współczesnych plakacistów świata i uznawanym za kontynuatora słynnej Polskiej Szkoły Plakatu, którą w latach sześćdziesiątych XX wieku tworzyli m.in.: Henryk Tomaszewski, Eryk Lipiński, Jan Lenica, Jan Młodożeniec, Franciszek Starowieyski czy Karol Śliwka. Sam jest bohaterem dokumentu „Lex Drewinski w Kosmosie”, zrealizowanego przez Marka Osajdę.

Wyszukana forma i ładunek emocji

„Plakaty Lexa Drewinskiego są inteligentne, czytelne i operują wyszukaną formą. Mają ogromny ładunek emocji, bywają gorzkie i ironiczne. Trafiają w sedno. Potrafią rozśmieszyć do smutku” –napisał prof. Eugeniusz Skorwider w tekście „Czapki z głów” w 2011 r. opublikowanym w katalogu plakatów „Lex Drewinski, Posters and Objects/Plakaty i obiekty”.

Dzieła artysty zdobywały czołowe lokaty na międzynarodowych konkursach, takich jak np.: Wystawa Plakatu im. Heleny Rubinstein w Tel Awiwie, Biennale Plakatu w Mexico-City, Triennale Plakatu Politycznego w Mons (Belgia), Triennale Plakatu w Trnavie (Słowacja), Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu, Biennale Plakatu Zaproszonych w Colorado, Fort Collins (USA), Wystawa Plakatu w Ningbo (Chiny) i wielu innych. W sumie Lex Drewinski zdobył za swoje prace ponad dwieście prestiżowych nagród i wyróżnień! M.in. dwukrotne Grand Prix na Międzynarodowej Wystawie „Satyrykon” w Legnicy.

Dzieła w prestiżowych muzeach

Dzieła uhonorowanego Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina w 2022 roku twórcy mają w swoich kolekcjach: Muzeum Projektowania (Zurych), Brandenburskie Muzeum Krajowe Sztuki Współczesnej, Dieselkraftwerk (Cottbus), Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Plakatu (Warszawa-Wilanów), Muzeum Folkwang (Essen), Niemieckie Muzeum Plakatu (Essen), Muzeum Andreja Sacharowa (Moskwa), Centrum Studiów nad Grafiką Polityczną (Los Angeles), Muzeum Karykatury (Warszawa), Muzeum Sztuki (Tel Awiw), Dom Historii Europejskiej (Bruksela), Muzeum Wiktorii i Alberta (Londyn) i wiele innych.

Wernisaż w Willi Lentza zaplanowano 6 kwietnia 2024 o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.
Wystawa odbywa się pod patronatem portalu wSzczecinie.pl i będzie prezentowana do 25 maja br.