Największa i najstarsza impreza biegowa w regionie powraca do centrum miasta! Już 27 sierpnia ponad 2 tysiące osób weźmie udział w 44. PKO Półmaraton Szczecin. „O tysiąc więcej niż w zeszłym roku. To pokazuje, że ludzie chcą biegać po mieście” – mówi Marcin Paprocki.

PKO Półmaraton Szczecin to jedna z najstarszych imprez biegowych w Polsce. W tym roku, po dwóch latach biegania w okolicach Arkonki, wydarzenie powraca do centrum Szczecina. Na dystansie półmaratońskim wystartuje 1652 osoby, a kolejne 535 zmierzy się w biegu na 10 kilometrów. Choć liczby te mogą jeszcze ulec zmianie.

„Okazja do podziwiania panoramy Szczecina i Odry”

– Ze względu na wiele prac remontowych, zamknięcie jakiejkolwiek ulicy graniczyło z cudem. Dzisiaj w końcu jednak możemy wrócić do centrum. Ale taka odsłona wydarzenia to także atrakcja dla osób, które nie są ze Szczecina. W ten bardzo fajny sposób będą mogły zwiedzić i poznać miasto – mówi Marcin Paprocki, dyrektor 44. PKO Półmaratonu Szczecin.

Start i metę każdego biegu wyznaczono przy Jasnych Błoniach. Dalej uczestnicy będą kierować się w stronę ścisłego centrum i Wałów Chrobrego, gdzie czekać na nich będzie panorama Szczecina i widok na Odrę. Po przebiegnięciu ponad 9 kilometrów będą mogli zdecydować, czy kończą bieg i meldują się na mecie, czy podejmują wyzwanie i mierzą się z dystansem półmaratonu.

– To największa impreza biegowa, w której wszyscy mogą wziąć udział. Oczywiście, każdy walczy z własnym czasem i wynikami, ale ludzie przede wszystkim dobrze się bawią. I to widać za każdym razem – podkreśla Marcin Paprocki. – Biegać każdy może i to jest właśnie niesamowite.

W tym roku z „Ognistymi Ptakami” Hasiora

Każdy uczestnik otrzyma pakiet startowy z koszulką i medalem. Po poprzednich edycjach sygnowanych biegnącymi dźwigozaurami i marynarzem z placu Grunwaldzkiego, przyszła kolej na rzeźbę „Ogniste Ptaki” Władysława Hasiora z Parku Kasprowicza - oczywiście w stylu nawiązującym do twórczości Salvadora Dalego.

Tradycyjnie już PKO Półmaraton Szczecin to także Biegi Pirata, czyli najbarwniejsza część imprezy. Startują w nim dzieci do 12. roku życia, które do pokonania mają 100-150 metrów. Ale nie dystans w tym przypadku jest najważniejszy, a dobra zabawa. Szczególnie, że organizatorzy zachęcają uczestników, żeby się przebrali. 

– Dzieciaki cały rok czekają na ten bieg. Z roku na rok zaskakują nas tym, jak można fajnie się przebrać – dodaje z uśmiechem Marcin Paprocki.

Do biegu dla najmłodszych zgłosiło się już 540 dzieci, ale ich liczba może się jeszcze zmienić, bowiem zapisy trwają do 20 sierpnia.

Nie tylko biegi, ale i akcje charytatywne

Gościem tegorocznej edycji wydarzenia będzie lekkoatletka specjalizująca się w biegach średnich i długich Sofia Ennaoui. Sponsorem tytularnym Półmaratonu Szczecin jest tradycyjnie już PKO Bank Polski, który przy okazji każdej imprezy biegowej organizuje akcję charytatywną. W tym roku uczestnicy szczecińskiej imprezy będą mogli pobiec dla 25-letniego Kuby, który obecnie znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie także przebranych przedstawicieli Fundacji Spartanie Dzieciom, którzy również będą prowadzić zbiórkę.

– Spartanie Dzieciom nie dość, że świetnie wyglądają, to jeszcze potrafią odpowiednio zmotywować, kiedy człowieka dopadnie kryzys – śmieje się Przemysław Sawicki, dyrektor Oddziału 2 PKO Banku Polskiego w Szczecinie.

Podczas PKO Półmaraton Szczecin już po raz 10. wydarzeniem towarzyszącym będzie „Bieg ku pamięci żołnierzy poległych na misjach poza granicami kraju”. W Szczecinie udział w biegu weźmie 80 żołnierzy, a drugie tyle przebiegnie dystans poza granicami kraju.