Na specjalne przywitanie mogła liczyć największa gwiazda tegorocznych „Żagli 2022”. Niemiecka jednostka „Gorch Fock” została powitana u stóp Wałów Chrobrego przez Orkiestrę Wojskową, przedstawicieli miasta oraz mieszkańców.

Żaglowiec „Gorch Fock II” zacumował tuż przy bulwarze Chrobrego. Wraz z ORP „Iskra” znajdują się w sercu wydarzenia „Żagle 2022”. Niemiecka jednostka ma prawie 90 metrów długości, a jej zanurzenie wynosi ponad 5 metrów.

W ubiegłym roku, po pięciu latach remontu, żaglowiec powrócił wreszcie do służby. Początkowo remont wybudowanego w 1958 roku trójmasztowca miał kosztować 10 milionów euro. Kwota ta jednak ostatecznie urosła do 135 milionów euro.

STS Gorch Fock II został zbudowany w 1958 roku w hamburskiej stoczni Blohm&Voss. Ponad 300 ton balastu w kadłubie czyni go niezwykle silnym. Statek ma dodatkowy silnik, który pomaga mu przemieszczać się na spokojniejszych wodach. Jednostka została nazwana na cześć niemieckiego poety i pisarza Johanna Kinau, znanego pod pseudonimem „Gorch Fock”.

[1/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[2/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[3/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[4/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[5/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[6/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[7/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[8/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[9/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[10/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[11/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[12/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[13/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[14/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[15/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[16/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[17/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[18/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[19/24]
AUTOR ZDJĘCIA: ŻSTW
[20/24]
[21/24]
[22/24]
[23/24]
[24/24]