Będzie premierowe wykonanie specjalnie skomponowanego na tę okazję utworu Krzesimira Dębskiego, spektakl teatralny inspirowany historią pierwszych mieszkańców willi, mapping, wystawy, koncerty i wiele więcej. 11 czerwca nastąpi otwarcie zrewitalizowanej Willi Lentza przy al. Wojska Polskiego 84 (dawna siedziba Pałacu Młodzieży), a bogaty program wydarzeń rozpisano na cały weekend.

Dużą atrakcją będzie już sama możliwość zwiedzania wilii. Budynek przez ostatnie dwa lata przechodził gruntowną modernizacja, która pozwoliła uwypuklić przepych bogato zdobionych wnętrz.

– Remont przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Zwiedzając ten budynek czuję się tak, jakby zza winkla miał nagle wyjść August Lentz albo jego żona. Willa została odresturowana z olbrzymią pieczołowitością. Długo to trwało, nie powiem ile kosztowało [blisko 20 mln zł – red.], bo to już teraz nie ma znaczenia, natomiast efekt jest niesamowity – podkreślał prezydent Piotr Krzystek.

Połączenie historii z nowoczesnością

Projekt przebudowy Willi Lentza przygotowała szczecińska Pracownia Projektowa Konserwacji Zabytków, z Barbarą Garncarz na czele. Wykonawcą prac była firma Konsart.

– To był dla nas olbrzymi zaszczyt, ale też duże wyzwanie – mówił Michał Dembski z firmy Konsart. – Trzeba pamiętać, że Willa Lentza nie tylko została odrestaurowana, ale również stała się bardzo nowoczesnym obiektem, który nie różni się za bardzo od niejedenego biurowca w Szczecinie. Jedną z największych trudności było to, żeby nie zniszczyć klimatu Willi Lentza, a jednocześnie ją unowocześnić. Sto procent wszystkich instalacji zostało wymienionych, ale w taki sposób, że na parterze i pierwszym piętrze w ogóle tego nie widać.

Duży wybór wydarzeń artystycznych na inaugurację

Willa Lentza została ustanowiona kolejną szczecińską instytucją kultury. Wciąż jeszcze nie udało się wyłonić jej dyrektora. Nie przeszkodziło to jednak w przygotowaniach do wielkiego otwarcia, w których uczestniczyła duża część szczecińskiego środowiska artystycznego.

Zaangażowane zostały również osoby świetnie znane w całej Polsce. Krzesimir Dębski specjalnie dla Szczecina i Willi Lentza skomponował utwór pt. „Papricoso Stettinese della una Villa”. W piątek o godzinie 20:00 Baltic Neopolis Orchestra wykona go w ogrodzie willi. Wydarzenia w dniu inauguracji prowadził będzie Tomasz Raczek, znany publicysta i krytyk filmowy.

W odrestaurowanych salach Willi Lentza będzie można zobaczyć m.in. spektakl teatralny „1988. Willa miłości” w reżyserii Pawła Niczewskiego lub obejrzeć film w reżyserii Małgorzaty Frymus na temat przebiegu prac konserwatorskich. Będą też wystawy i liczne koncerty w ogrodzie. Codziennie wieczorem (o godzinie 22) zaplanowano mapping – „1888 – Iluzja czasu”.

Na wydarzenia i zwiedzanie willi obowiązują bezpłatne wejściówki. Dostępność biletów można sprawdzić na stronie: https://bilety.willa-lentza.pl/.

Lista wszystkich wydarzeń przygotowanych z okazji inauguracji dostępna tu: https://www.facebook.com/willalentzaszczecinskainstytucjakultury/events/