Ma ponad 200 miejsc siedzących, klimatyzację i wi-fi, do tego jest monitorowany i wyposażony w dwie toalety. Tuż przed świętami na tory wyjechał najnowszy zachodniopomorski Impuls.

Najnowszy Impuls (dokładnie Elektryczny Zespół Trakcyjny Impuls), który już od początku tygodnia wozi pasażerów, to ostatni z 13 pojazdów zakupionych przez nasze województwo w ramach Zachodniej Grupy Zakupowej, tworzonej wspólnie z województwem lubuskim. Pojazd nabyto w ramach zamówienia uzupełniającego, mającego wzmocnić połączenia realizowane na linii Świnoujście – Szczecin – Poznań. Skład wyprodukowała nowosądecka firma Newag.

- Dziś już 70% przewozów realizujemy nowym lub zmodernizowanym taborem, dzięki czemu mamy lepsze warunki pracy i możemy zaoferować podróżnym wyższy komfort podróżowania - zaznacza Andrzej Chańko, dyrektor zachodniopomorskich Przewozów Regionalnych.

Tym samym po 5 latach zakończył się jeden z największych projektów kolejowych Pomorza Zachodniego. Pierwotnie projekt zakładał zakup 12 Impulsów dla województwa zachodniopomorskiego, z których ostatni pojawił się na torach w marcu br., ale w listopadzie marszałek rozszerzył umowę z Newagiem, w wyniku czego trafił do nas jeszcze jeden nowoczesny skład.

Wartość 13 zakupionych pociągów to 278 mln zł, z czego 181 mln zł pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. - Codziennie wszystkie „Impulsy”, które zostały zakupione dla województwa zachodniopomorskiego przemierzają dystans 5 tys. kilometrów, co oznacza, że co osiem dni objeżdżają kulę ziemską. To obrazuje jak wielką pracę wykonują – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Obecnie, Województwo Zachodniopomorskie jest właścicielem 49 pojazdów kolejowych o wartości ponad 590 mln zł.

W bieżącej perspektywie finansowej planowane są kolejne zakupy taboru.

źródło: www.wzp.pl, 23.12.2015