Gdzie szukać?
Pierwsza rzecz, jaka przychodzi do głowy, gdy pojawiają się problemy ze znalezieniem pracy: szukam w złym miejscu. I może to prawda. Obecnie istnieje wiele serwisów oferujących usługi poszukiwania pracy, jednak ludzie nadal szukają zatrudnienia za pośrednictwem ogłoszeń lub portali społecznościowych. Być może uda Ci się dostać pracę, ale szanse, że będzie ona spełniała wszystkie Twoje wymagania, będą niewielkie.
Nasza najlepsza wskazówka i pierwszy krok do sukcesu to skorzystanie z najlepszej wyszukiwarki ofert pracy, jaka jest obecnie dostępna. I to jest Jooble. Jooble to najlepszy serwis z ofertami pracy, który pozwoli Ci dokonać wyboru spośród tysięcy ogłoszeń z całej Polski, które możesz wygodnie filtrować według interesujących Cię kryteriów. Możesz skorzystać z paska wyszukiwania, który wybierze najlepsze dla Ciebie oferty pracy po tagach, w tym praca Szczecin. Zrób pierwszy krok w stronę sukcesu i zacznij korzystać z Jooble, a Twoje szanse znacznie wzrosną.
Utwórz CV
Kiedy już podejmiesz decyzję w jaki sposób szukać pracy, warto poświęcić chwilę uwagi swojemu CV. Twoje CV jest pierwszym wrażeniem, jakie wywierasz na potencjalnym pracodawcy. Powinien być jasny, konkretny i zawierać wszystkie niezbędne informacje o Twoim wykształceniu, umiejętnościach i doświadczeniu zawodowym. Na szczęście Jooble ma wbudowany edytor CV. Oznacza to, że możesz wypełnić formularz całkowicie poprawnie i dokładnie, a następnie wysłać go do pracodawcy zatrudniającego interesujące Cię stanowisko. Twoje CV powinno podkreślać Twoje mocne strony, opowiadać o sukcesach i umiejętnościach, które mogą przydać się w nowej pracy.
Bądź proaktywny
To, że szukasz pracy nie oznacza, że ona cię znajdzie. Poszukiwanie jest jak siedzenie nad morzem i czekanie na dobrą pogodę. Jednak aktywne poszukiwania oznaczają rozstawianie sieci i zarzucanie wędki. Z przynętą na ryby, jakie chcesz złowić.
Zidentyfikuj listę firm, które wydają Ci się interesujące. Wysyłaj swoje CV do pracodawców, odpowiadaj na oferty pracy, nie czekaj na magiczne zaproszenie. Jeżeli kierownik działu kadr nie odpowie Ci, napisz list z prośbą o odpowiedź w ciągu kilku dni. Lepiej do niego zadzwoń, jeśli masz kontakty
Opracuj strategię kariery.
Musisz jasno rozumieć swoje cele, powody, motywy ich osiągnięcia i ich wartość rynkową. Pomoże to określić algorytm działań. Spróbuj zadać sobie pytania:
-
Kim chcę zostać za rok?
-
Jakich uczuć chcę doświadczać wstając rano do pracy?
-
Co chcę robić najbardziej?
-
Jaką drużynę, kolektyw chciałbym zobaczyć obok siebie?
-
Jakie dochody chcę osiągnąć?
Poświęć trochę czasu na przemyślenie odpowiedzi na pytania, które pomogą Ci zrozumieć, co naprawdę chcesz osiągnąć i jak wytrwale jesteś gotowy pracować nad osiągnięciem swojego celu.
Zbadaj rynek pracy
Na co jest obecnie popyt w Szczecinie, jakie branże i zawody będą perspektywiczne w najbliższej przyszłości. Obecnie w Internecie znajduje się wystarczająca ilość badań i publikacji na ten temat. Strefa, w której przecinają się wszystkie te obszary, będzie strefą optymalnego wyboru. A jeśli to, co dostajesz, wywołuje uśmiech na twojej twarzy, wzbudza zainteresowanie i wywołuje strach, nie wątp: to jest to, to jedyne, twoje. Idź naprzód z pewnością siebie!
Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną
Rozmowa kwalifikacyjna jest Twoją szansą na przekonanie pracodawcy, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Przygotuj się do tego zawczasu: zapoznaj się z informacjami o firmie, zastanów się nad odpowiedziami na ewentualne pytania, wymyśl pytania, które chciałbyś zadać pracodawcy.
Nie spiesz się z podjęciem decyzji
Jeśli udało Ci się pomyślnie przejść wszystkie etapy i w końcu otrzymać długo oczekiwaną ofertę pracy, nie spiesz się, zatrzymaj się na chwilę. Szczecin jest dużym miastem i czasami lepiej kontynuować poszukiwania, niż znaleźć się w miejscu, które wkrótce zechcesz opuścić. A to małe zwycięstwo w postaci otrzymanej oferty da ci siłę, żeby iść dalej.
Komentarze
5