Strzeżcie się dzieci (dorośli zresztą też), bowiem już w sobotę, 27 września, staniecie oko w oko ze zbuntowaną Pippi! Dla tych rudych warkoczy warto pójść na premierę sztuki ,,Pippi Pończoszanki", która odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury przy ul. Malczewskiego 10/12 (dawnym Domu Marynarza) - tymczasowej siedzibie Teatru Lalek Pleciuga - o godz. 16.00.
Pippi jako bohaterka spektaklu pojawi się po raz pierwszy w Szczecinie. W nim ta najsilniejsza dziewczynka świata zmierzy się nie tylko ze szkolną rutyną i z przewodniczącą Komitetu Dobra Dziecka, ale także pokaże nam wszystkim, jak mądrze korzystać z wolności i świetnie się przy tym bawić. Wielkimi walorami przedstawienia granego w planie żywym z wykorzystaniem technik lalkowych i teatru cieni będą: specjalnie przystosowana do wymogów tymczasowej sceny scenografia oraz grana na żywo muzyka (zespół Doctor Fisher).

 

Sztuka o kontrowersyjnej Pippi

 

Spektakl powstał na podstawie utworu autorstwa Astrid Lindgren. "(...) ,,Pippi Langstrump", jako książka dla dzieci z 1945 roku, była bardzo nowatorskim dziełem literatury dziecięcej. (...) Do dziś zdarza się, że postać Pippi krytykowana bywa ze strony szwedzkich pedagogów i wychowawców"*. Skąd biorą się te kontrowersje? Co może zawierać niewinna powieść dla najmłodszch?

 

Z jednej strony książka doskonale pokazuje psychikę dziecka, jednak z innej przedstawia losy niegrzecznej, nie przestrzegającej zasad dobrego wychowania, nie respektującej zastanego systemu wartości stworzonego przez rodziców, dziewczynki. (Wielu rodzicieli posiadając taką pociechę nie powstrzymałoby się przez wezwaniem Superniani do pomocy). Poza tym szalona Pippi stała się ikoną feminizmu i przedmiotem sporów naukowych. Warto ocenić samemu czy Pippi buntuje się mądrze czy bezcelowo.

 

„Pippi Pończoszanka" Astrid Lindgren

reżyseria - Konrad Dworakowski
muzyka – Piotr Klimek
scenografia – Katarzyna i Tomasz Szymańscy
ruch sceniczny- Arkadiusz Buszko
tłumaczenie - Agnieszka Hein, Magda Godlewska

Obsada:

Pippi – Maria Dąbrowska (gościnnie)
Tommy - Krzysztof Tarasiuk
Anika - Marta Łągiewka
Pani Settergren - Maria Jamińska
Pani Granberg – Mariola Fajak-Słomińska
Pani Prysselius – Danuta Kamińska
Nauczycielka – Edyta Niewińska-Van Der Moeren
Grzmot – Janusz Słomiński
Bloom – Przemek Żychowski
Klang – Mirosław Kucharski
Larsson – Dariusz Kamiński
Kapitan Pończocha – Zbigniew Wilczyński

Zespół Doctor Fisher:

Bartłomiej Orłowski – gitara
Paweł Grzesiuk – bas
Wiktor Szostak – klawisze
Kuba Fiszer - perkusja

 

O reżyserze:

Konrad Dworakowski (ur. 1975 r. w Białymstoku) w swym dorobku ma doświadczenia telewizyjne jako aktor, reżyser, scenograf, np.: współpraca przy realizacji „Ulicy Sezamkowej”, „Szymon Majewski Show”, „Nasze Dzieci”, a przede wszystkim jest reżyserem i scenografem teatralnym oraz autorem piosenek. Widzowie Teatru Lalek Pleciuga mogli obejrzeć w reżyserii K. Dworakowskiego także ,,Duvelora" Michela de Ghelderode`a (2001) i ,,Alicję w krainie czarów" Lewisa Carola (2004).

 

Po premierze sztuki porozmawiamy z najmłodszymi widzami o ich wrażeniach ze spektaklu.

 

* cytat pochodzi z pracy magisterskiej pt. ,,Pippi Pończoszanka w polskim dyskursie kulturowym " autorstwa Doroty Murzynowskiej.