Filmy Doroty Kędzierzawskiej, niemy horror z 1928 roku z muzyką na żywo, koncert formacji Afrique Nouali grającej tradycyjne rytmy Zachodniej Afryki, projekcja filmu pt. Cudowne dziecko będącego klasyką dziecięcego kina i salsa w otoczeniu lampionów to tylko niektóre propozycje Dąbskich Wieczorów Filmowych. Lipiec żegnamy mając piasek pod stopami.

[ Dąbskie Wieczory Filmowe 2012 - informacje tutaj ]

Piąta edycja Dąbskich Wieczorów Filmowych  rozpocznie się w piątek, 29 lipca pokazem filmów Doroty Kędzierzawskiej, w tym obsypanego nagrodami Pora umierać z Danutą Szaflarską w roli głównej. Obrazy Kędzierzawskiej są refleksyjne i nieśpiesznie prowadzone. Do jej filmów warto wracać, a tym, którzy tego kina emocji nie znają można szczególnie polecić wcześniejsze Diabły, diabły czy Nic. Podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych będziemy mieli możliwość cofnąć się jeszcze dalej i obejrzeć etiudy szkolne reżyserki. Co więcej, już w sobotę 30 lipca w Klubie Delta odbędzie się spotkanie z autorką oraz Arturem Reihardtem, autorem zdjęć do większości jej filmów. Będzie to okazja, by dowiedzieć się więcej na temat ich pracy, zwłaszcza że para ta słynie z otwartości na wszelkie formy interakcji z publicznością.

 

Michał Giełzak z Klubu Delta o zaproszeniu Doroty Kędzierzawskiej i Artura Reihardta

 

 

Cudowne dziecko, rosyjska rusałka i niemy horror z 1928 roku

Także w sobotę o godzinie 10:00 rozpoczną się Dąbskie Poranki Filmowe, w ramach których czeka nas prawdziwa gratka. Cudowne dziecko w reżyserii Waldemara Dzikiego z muzyką Krzesimira Dębskiego to wielokrotnie nagradzana klasyka dziecięcego kina. Gdy byłem małych chłopakiem i obejrzałem ten film, próbowałem wyginać łyżki. I to nie tylko ja. Fajny, magiczny film – mówił nam Michał Giełzak z Klubu Delta, organizator Dąbskich Wieczorów Filmowych. Warto sobie przypomnieć, a dzieciom przedstawić tę niezwykłą historię dwunastoletniego chłopca, który odkrywa, że posiada zdolności psychokinetyczne.

 

Michał Giełzak z Klubu Delta o Cudownym dziecku

 

Polskie kino reprezentować będą także animacje studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Będzie można zobaczyć m.in. historię dwóch psów podróżujących po Ameryce starym polskim motocyklem (Duży i mały Bob w realizacji Joanny Bartczak), próbę dopasowania się do przodków poprzez zmianę fryzury (Koszmar włosów w realizacji Pawła Dębskiego) i opowieść o Panfucym – futrzanym stworze, który wpada w szał (Drżące trąby w realizacji Natalii Drożyńskiej).

Nowością w trakcie imprezy są projekcje filmów zagranicznych, w tym rosyjskiej produkcji z 2007 roku pt. Rusałka w reżyserii Anny Melikjan. Oprócz tej współczesnej wariacji na temat baśni Andersena wyjątkowo ciekawie zapowiada się francuski niemy horror z 1928 roku w reżyserii Germaine Dulac, pt. Muszelka i pastor. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Hurtownia Pasmanterii. 

Afryka oswojona

Ostatni dzień DWF poświęcono Afryce. Afryka Nowaka to maraton filmów o Czarnym Lądzie, inspirowany wyprawą pod tą samą nazwą. Kazimierz Nowak był polskim reporterem i fotografem, który w latach 1931-1936 odbył samotną wyprawę po Afryce, przemierzając łącznie ok. 40 tys. kilometrów. W listopadzie 2009 roku wystartowała sztafeta, której celem jest możliwie najwierniejsze odtworzenie tej trasy w hołdzie wielkiemu podróżnikowi. W trakcie Dąbskich Wieczorów Filmowych będzie można obejrzeć filmy uczestników tej wyprawy.    

 

Michał Giełzak z Klubu Delta o Wyprawie Nowaka

 

Dodatkowo projekcje uatrakcyjni koncert zespołu Afrique Nouali grającego tradycyjne rytmy zachodniej Afryki z wykorzystaniem instrumentów typowych dla tamtego regionu.

Warto wspomnieć także o tradycyjnym już elemencie DWF, mianowicie nocnej imprezy pod gołym niebem przy dźwiękach muzyki latynoamerykańskiej i afro kubańskiej. Plaża miejska nad Dąbiem, otoczenie kolorowych lampionów i gorąca muzyka kubańska to idealny pomysł na ostatni sobotni wieczór lipca. 

Program Dąbskich Wieczorów Filmowych można znaleźć tutaj. Wstęp bezpłatny. wszczecinie.pl objęło patronat medialny nad wydarzeniem.

[ Pełen program publikujemy tutaj ]