Miasto nadal nie ma pieniędzy na remont Toru Kolarskiego im. Zbysława Zająca. „W ostatnich tygodniach pojawiły się niepokojące informacje w sprawie ewentualnych planów miasta co do likwidacji obiektu” – informuje radna miejska Agnieszka Kurzawa. Obiekt od dwóch lat jest zamknięty, przez co lokalni kolarze nie mają gdzie ćwiczyć.

„Za dwa lata będzie obchodzić setne urodziny. Odbywały się tutaj zawody na poziomie światowym i europejskim, co przyczyniło się do popularyzacji kolarstwa torowego. Likwidacja byłaby nadzwyczaj szkodliwa dla Szczecina” – podkreśla w najnowszej interpelacji do prezydenta Szczecina radna miejska Agnieszka Kurzawa.

Od dwóch lat wyłączony z użytkowania, grozi katastrofą budowlaną

Tor Kolarski im. Zbysława Zająca został wyłączony z użytkowania w 2021 roku ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. Ekspertyza z tego samego roku wskazała na konieczność wykonania „w trybie pilnym” remontu konstrukcji zadaszenia obiektu. Niestety, prace nie zostały przeprowadzone ze względu na brak pieniędzy w budżecie Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie, który jest operatorem welodromu.

Koszt naprawy obiektu oszacowano na poziomie 10 milionów złotych. Dodajmy, że w ubiegłym roku miasto wystąpiło do Ministerstwa Sportu i Turystyki o rządowe wsparcie w wysokości 2,5 mln zł w ramach Programu Sportowa Polska. Projekt nie otrzymał jednak rekomendacji resortu i został odrzucony na etapie oceny formalno-merytorycznej.

Miasto nie ma pieniędzy, ale nie planuje też likwidacji

Miejski Ośrodek Sportu, Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie nadal nie posiada pieniędzy na prace modernizacyjne i remontowe welodromu. Miasto nie ma jednak w planach likwidacji obiektu.

Pomimo braku dofinansowania w ramach ubiegłorocznego rządowego programu, magistrat podjął kolejne działania, aby zdobyć pieniądze na remont. Jak informuje Lidia Rogaś w odpowiedzi na interpelację radnej Kurzawy, w kwietniu tego roku ponownie złożony został wniosek o dofinansowanie w ramach najnowszej edycji Programu Sportowa Polska. Obecnie aplikacja jest oceniana.

Gospodarz Mistrzostw Europy i zawodów z serii Pucharu Świata

Tor Kolarski imienia Zbysława Zająca wybudowany został w 1925 roku jako Städtische Radrennbahn Stettin-Westend. Ufundowany został przez niemieckiego przemysłowca. W skład kompleksu wchodził niezadaszony tor kolarski z widownią na 2000 miejsc, hala sztuk walk dalekowschodnich i boiska plażowe.

Kompleks nieznacznie ucierpiał podczas II wojny światowej. Po remoncie dwóch płyt betonowych, w 1946 roku miały miejsce tutaj pierwsze wyścigi cyklistów. Kilka lat później na całej powierzchni jezdni położono nakładkę betonową wykonaną przez dwóch rzemieślników. Po raz trzeci jezdnie toru remontowane były w latach 1986-1987 przez Pracowników Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłowego.

Ostatnia modernizacja miała miejsce w 1998 roku. Wtedy to też obiekt był gospodarzem Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym kobiet i mężczyzn, a co za tym idzie – musiał zostać dostosowany do standardów światowych. W 2001 roku miały tutaj miejsce zawody z serii Pucharu Świata z udziałem najlepszych zawodników i zawodniczek.