Do Szczecina dotarły dwa najnowsze zakupy miasta – elektryczne autobusy przegubowe Solaris Urbino 18 Electric. Kosztowały 9,1 mln zł, czego 5,7 mln zł pochodziło z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki.

To 15. i 16. „elektryk” we flocie szczecińskiego SPA Klonowica. Nowe autobusy wyposażone są w baterie przeznaczone do szybkiego ładowania, zarówno za pomocą pantografu, jak i ładowarek typu plug-in.

– Co istotne, w ramach tej dostawy, autobusy otrzymały wydłużony o 2 lata w stosunku do podstawowych wymogów przetargowych okres gwarancji całopojazdowej – 72 miesiące zamiast 48 miesięcy jak w poprzednich zakupach, co przełoży się na dodatkowe oszczędności eksploatacyjne – podkreśla Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Szykowane są kolejne zakupy

Szczecin zabiega o dofinansowanie NFOŚiGW na zakup kolejnych 14 autobusów elektrycznych (10 przegubowych i 4 solowych). Wniosek gminy znalazł się na liście projektów, które mają być realizowane z pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Łączny koszt zakupu „elektryków” szacowany jest na 71,2 mln zł, z czego aż 57,9 mln zł (wartość autobusów netto) ma pochodzić z dotacji. Dodatkowo, później będzie możliwość odzyskania podatku VAT.

Szansę na unowocześnienie floty dają również środki unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Tutaj Szczecin stara się o zakup 4 przegubowych autobusów elektrycznych.

Po elektrycznych przyjdzie czas na wodorowe

Kolejnym krokiem mają być autobusy wodorowe. Taki pojazd, marki NesoBus, testowano już w lipcu biegłego roku, między innymi na liniach 87 i 68. A inwestująca w rozwój tej technologii Grupa Polsat, wybuduje przy ul. Gryfińskiej pierwszą stację tankowania wodoru.

– Szczecin systematycznie inwestuje w najnowocześniejszy i ekologiczny tabor. Z ciekawością i zainteresowaniem przyglądamy się także przyszłości. Pojazdy napędzane wodorem mogą być kolejnymi, które pojawią się na ulicach. Jeśli tylko technologia stanie się tańsza i bardziej dostępna myślę, że to ten kierunek – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.