Najczęściej do wypadków z udziałem pojazdów komunikacji miejskiej dochodziło na liniach przejeżdżających przez centrum miasta, gdzie jest największe natężenie ruchu: 7, 11,12 oraz 75, B, 60. – Zdecydowana większość zdarzeń drogowych miała miejsce z winy innych pojazdów – podkreśla Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Codziennie na ulice Szczecinie wyjeżdża blisko 300 autobusów i tramwajów. W szczycie komunikacyjnym, wśród dziesiątków tysięcy innych pojazdów, nie sposób uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń drogowych.

Mniej kolizji, więcej wypadków

W 2022 roku doszło do 570 kolizji (najwięcej na liniach 1, 11, 12, 812, 86 i B), w których uczestniczyły pojazdy komunikacji miejskiej. To o 122 mniej niż rok wcześniej. Nieznacznie wzrosła natomiast liczba wypadków, czyli bardziej niebezpiecznych zdarzeń. Odnotowano ich 133 – o 8 więcej.

– Nie bez winy są także kierowcy i motorniczowie, jednak statystyki pokazują, że najwięcej wypadków i kolizji powodują tak zwane pojazdy obce. Pamiętajmy, że poszkodowanymi w trakcie takich sytuacji mogą być nie tylko kierowcy, ale pasażerowie samochodu, tramwaju czy autobusu. Podczas gwałtownego hamowania ludzie spadają z siedzeń, przewracają się lub uderzają w różne elementy wewnątrz pojazdu – mówi Hanna Pieczyńska.

Trzeba uważać na drodze, a w autobusach i tramwajach mocno trzymać się poręczy

W takich wypadkach poszkodowanych zostało w ubiegłym roku 140 osób. To o 10 więcej niż w 2021 roku. Dlatego przedstawiciele ZDiTM mają apel do pasażerów i kierowców.

„Drodzy piesi i pasażerowie, głowa do góry znad telefonu i trzymajcie się uchwytów i poręczy w komunikacji miejskiej. Drodzy prowadzący pojazdy, więcej czujności i cierpliwości. Ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego może zapewnić nam bezpieczeństwo” – pisze ZDiTM.

Bezpieczeństwo poprawiłoby wyeliminowanie takich drogowych przewinień jak: pośpiech, brawura i nieuwaga; wymuszanie pierwszeństwa, wyprzedzanie i gwałtowne hamowanie przed pojazdem; blokowanie torowiska; brak zachowania bezpiecznej odległości. Bardzo niebezpieczne są zachowania pieszych, którzy czasem wybiegają zza pojazdów czy przechodzą przez jezdnię w niebezpiecznych miejscach.