Firma KBC Brok rozpoczęła prace nad budową sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych przez ul. Mieszka I, na wysokości posesji nr 81, czyli między terenem Cmentarza Centralnego a obiektami handlowymi (m.in. sklepem Jysk).

Wykonawca właśnie przejął plac budowy. Na realizację złożonego przez ZDiTM zamówienia ma 150 dni. Musi więc zakończyć wszystkie prace do 21 października. Otrzyma za nie 598 tys. zł.

– Podczas prowadzenia prac wprowadzone będzie ograniczenie prędkości oraz czasowo mogą być wyłączane fragmenty jezdni – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Przejście „na żądanie”

Docelowo, zielone światło dla pieszych będzie zapalać się po wciśnięciu przycisku. Cykl świateł zostanie skoordynowany z sygnalizacją na skrzyżowaniu ulic Mieszka I i Milczańskiej, aby kierowcy nie musieli dwukrotnie zatrzymywać się na tym krótkim odcinku.

Celem budowy sygnalizacji świetlnej jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. W tym miejscu nie brakowało bowiem groźnych sytuacji.

– Pomimo podjętych przez miasto działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na tym przejściu doszło do kilku wypadków. Dodatkowe oznakowanie, oświetlenie czy bariery okazały się niewystarczające, więc wygospodarowane zostały dodatkowe środki na budowę sygnalizacji – tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik praswy ZDiTM.

Takich przycisków jest już ponad tysiąc

W Szczecinie jest 141 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Łącznie znajdziemy na nich 3582 sygnalizatory, w tym 1101 dla pieszych. Przycisków dla osób przechodzących przez jezdnię jest już ponad 1100. Jeśli pojawi się awaria, musi zostać usunięta w terminie 24 godzin przez wybrany wcześniej w przetargu podmiot – konsorcjum firm KBC Brok i Sprint.

– Zachęcamy pieszych i kierowców do zgłaszania pod numerem telefonu 609 444 444 wszelkich nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem sygnalizacji świetlnych. Może to znacząco zmniejszyć czas ewentualnych utrudnień w ruchu – mówi Hanna Pieczyńska.